wtorek 18.01.2022

Imieniny: Małgorzaty Piotra

Fot. AK / ilustracyjne Fot. AK / ilustracyjne

Pożary, kolizja, zatrzymanie krążenia u mężczyzny [raport strażaków]

Pn, 06.12.2021 10:51
 •  

W okresie od 29.11.2021 r. do 05.12.2021 r. w  rejonie działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej doszło do 13 zdarzeń;  5 pożarów, 6 miejscowych zagrożeń, 1 alarmu fałszywego oraz 1 izolowanego zdarzenia ratownictwa medycznego.


29.11.2021 r. w Środzie Śląskiej,  w jednym z budynków doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca, strąceniu palącej się sadzy z wnętrza przewodu kominowego. Po ugaszeniu pożaru sprawdzono wszystkie pomieszczenia przylegające do komina urządzeniami pomiarowym, stwierdzono brak zagrożenia. W działaniach udział brały jednostki ze Środy Śląskiej oraz OSP Brodno i OSP Bukówek.

01.12.2021 r. w jednej z miejscowości na terenie gminy Miękinia doszło do pożaru kotłowni w budynku mieszkalnym. Pożar został częściowo ugaszony przez mieszkańców. Działania straży polegały na podaniu jednego prądu wody na tlące się pozostałości materiału palnego zgromadzone w kotłowni. Po ugaszeniu pożaru budynek został przewietrzony, następnie sprawdzono wszystkie pomieszczenia pod kątem obecności tlenku węgla, po czym stwierdzono brak zagrożenia.  W działaniach brały udział zastępy z Wrocławia -  JRG 7, JRG Środa Śląska oraz OSP Lutynia.

02.12.2021 r. na zjeździe z autostrady A4 w Kostomłotach miała miejsce kolizja dwóch pojazdów. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach.

04.12.2021 r. na terenie gminy Miękinia doszło do zatrzymanie krążenia u mężczyzny. Z powodu braku wolnej karetki został zadysponowany Zespół Ratownictwa Medycznego z sąsiedniego powiatu. Do zdarzenia wysłano zastępy z JRG Środa Śl., OSP Głoska oraz OSP Miękinia. Wraz z pierwszą przybyłą jednostką na miejsce przyjechał ZRM. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i pomocy ratownikom medycznym przy osobie poszkodowanej.

04.12.2021 r. w piwnicy budynku opuszczonej fabryki ,,stara papiernia” w Malczycach  doszło do podpalenia znajdujących się w wewnątrz śmieci. Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy OSP Malczyce oraz OSP Rusko podały jeden prąd wody w natarciu na palącą się powierzchnię. Po ugaszeniu pożaru sprawdzono pozostałe pomieszczenia  znajdujące się w budynku i stwierdzono brak innych zarzewi ognia. Na miejsce przybył również patrol policji.

Zmiana aury, zadbaj o swoją instalację grzewczą

Nastały chłodne dni, w związku z czym sezon grzewczy w naszych domach i mieszkaniach trwa już na stałe. Niemal od początku strażacy odnotowują interwencje z tym związane, głównie pożary sadzy w kominach oraz załączanie się autonomicznych czujek gazu i/lub czadu (tlenku węgla).

Aby bezpiecznie przetrwać sezon grzewczy, straż pożarna wspólnie z kominiarzami prowadzi akcję „ZAPROŚ KOMINIARZA” i przypomina o obowiązku:

a) okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

- instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) - co najmniej raz w roku, a w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2  - co najmniej dwa razy w roku (w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada),

- instalacji elektrycznej - co najmniej raz na 5 lat;

b) usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego:

- od palenisk opalanych paliwem stałym (np. w piecach na węgiel lub drewno) - co najmniej raz na 3 miesiące,

- od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym (np. w piecach gazowych lub olejowych)       -  co  najmniej raz na 6 miesięcy,

c) usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach - co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Od lat organizowana jest również akcja społeczna CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA (Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Sezon grzewczy 2021-2022 - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej - Portal Gov.pl (www.gov.pl).

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa strażacy rekomendują montowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno (w tym kominkami) lub z piecykami gazowymi dodatkowo zaleca się instalowanie czujników czadu (tlenku węgla).

Natomiast tym wszystkim, którzy już doposażyli się w czujki dymu, gazu lub tlenku węgla przypominamy, że autonomiczne urządzenia najczęściej zasilane są bateriami, które należy wymieniać regularnie (większość czujek ma wskaźnik poziomu naładowania baterii). W innym przypadku urządzenie, aby zawiadomić o słabych bateriach, może wzbudzić się w stan alarmu. Taka sytuacja wymaga od użytkownika jedynie wymiany baterii i nie oznacza zagrożenia (szczególnie jeżeli w przypadku dymu niczego nie stwierdzamy a w przypadku tlenku węgla – jeżeli nie ma źródeł jego powstawania).

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej

 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę
Najnowsze komentarze:
 • Adam powiedział(a) Więcej
  Jeszcze wyższe zróbcie te progi. Nie można normalnego zrobić, żeby możliwe było... godzinę temu.
 • Spostrzegawczy# powiedział(a) Więcej
  To już kolejna inwestycja z pieniędzy gminy, która nie jest dopilnowana przez kierownika... 2 godziny temu.
 • marek perlak powiedział(a) Więcej
  po prostu potrafie logicznie myslec !!! 11 godzin temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

06.01.2022 11:32 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - NIERUCHOMOŚCI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI ...Interesują mnie : Stare Obrazy, Ikony, o…

20.12.2021 17:30 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

17.12.2021 11:39 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - GOTÓWKA - ZADZWOŃ NAJLEPSZE CENY - SKUP ANTYKÓW !!!!!!!!!! - Stare Malarstwo : Obrazy, Grafiki, …

10.12.2021 10:48 wrote:

Za darmo oddam dwa foteliki samochodowe dla dzieci w wieku do lat 5 w bardzo dobrym stanie. Miejscowość Środa Śląska - odbiór własny. Konta…