piątek 19.08.2022

Imieniny: Jana Bolesława

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Pożary, kolizja, zatrzymanie krążenia u mężczyzny [raport strażaków]
W okresie od 29.11.2021 r. do 05.12.2021 r. w  rejonie działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej doszło do 13 zdarzeń;  5 pożarów, 6 miejscowych zagrożeń, 1 alarmu fałszywego oraz 1 izolowanego zdarzenia ratownictwa medycznego.

Fot. AK / ilustracyjne Fot. AK / ilustracyjne


29.11.2021 r. w Środzie Śląskiej,  w jednym z budynków doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca, strąceniu palącej się sadzy z wnętrza przewodu kominowego. Po ugaszeniu pożaru sprawdzono wszystkie pomieszczenia przylegające do komina urządzeniami pomiarowym, stwierdzono brak zagrożenia. W działaniach udział brały jednostki ze Środy Śląskiej oraz OSP Brodno i OSP Bukówek.

01.12.2021 r. w jednej z miejscowości na terenie gminy Miękinia doszło do pożaru kotłowni w budynku mieszkalnym. Pożar został częściowo ugaszony przez mieszkańców. Działania straży polegały na podaniu jednego prądu wody na tlące się pozostałości materiału palnego zgromadzone w kotłowni. Po ugaszeniu pożaru budynek został przewietrzony, następnie sprawdzono wszystkie pomieszczenia pod kątem obecności tlenku węgla, po czym stwierdzono brak zagrożenia.  W działaniach brały udział zastępy z Wrocławia -  JRG 7, JRG Środa Śląska oraz OSP Lutynia.

02.12.2021 r. na zjeździe z autostrady A4 w Kostomłotach miała miejsce kolizja dwóch pojazdów. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach.

04.12.2021 r. na terenie gminy Miękinia doszło do zatrzymanie krążenia u mężczyzny. Z powodu braku wolnej karetki został zadysponowany Zespół Ratownictwa Medycznego z sąsiedniego powiatu. Do zdarzenia wysłano zastępy z JRG Środa Śl., OSP Głoska oraz OSP Miękinia. Wraz z pierwszą przybyłą jednostką na miejsce przyjechał ZRM. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i pomocy ratownikom medycznym przy osobie poszkodowanej.

04.12.2021 r. w piwnicy budynku opuszczonej fabryki ,,stara papiernia” w Malczycach  doszło do podpalenia znajdujących się w wewnątrz śmieci. Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy OSP Malczyce oraz OSP Rusko podały jeden prąd wody w natarciu na palącą się powierzchnię. Po ugaszeniu pożaru sprawdzono pozostałe pomieszczenia  znajdujące się w budynku i stwierdzono brak innych zarzewi ognia. Na miejsce przybył również patrol policji.

Zmiana aury, zadbaj o swoją instalację grzewczą

Nastały chłodne dni, w związku z czym sezon grzewczy w naszych domach i mieszkaniach trwa już na stałe. Niemal od początku strażacy odnotowują interwencje z tym związane, głównie pożary sadzy w kominach oraz załączanie się autonomicznych czujek gazu i/lub czadu (tlenku węgla).

Aby bezpiecznie przetrwać sezon grzewczy, straż pożarna wspólnie z kominiarzami prowadzi akcję „ZAPROŚ KOMINIARZA” i przypomina o obowiązku:

a) okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

- instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) - co najmniej raz w roku, a w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2  - co najmniej dwa razy w roku (w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada),

- instalacji elektrycznej - co najmniej raz na 5 lat;

b) usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego:

- od palenisk opalanych paliwem stałym (np. w piecach na węgiel lub drewno) - co najmniej raz na 3 miesiące,

- od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym (np. w piecach gazowych lub olejowych)       -  co  najmniej raz na 6 miesięcy,

c) usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach - co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Od lat organizowana jest również akcja społeczna CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA (Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Sezon grzewczy 2021-2022 - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej - Portal Gov.pl (www.gov.pl).

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa strażacy rekomendują montowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno (w tym kominkami) lub z piecykami gazowymi dodatkowo zaleca się instalowanie czujników czadu (tlenku węgla).

Natomiast tym wszystkim, którzy już doposażyli się w czujki dymu, gazu lub tlenku węgla przypominamy, że autonomiczne urządzenia najczęściej zasilane są bateriami, które należy wymieniać regularnie (większość czujek ma wskaźnik poziomu naładowania baterii). W innym przypadku urządzenie, aby zawiadomić o słabych bateriach, może wzbudzić się w stan alarmu. Taka sytuacja wymaga od użytkownika jedynie wymiany baterii i nie oznacza zagrożenia (szczególnie jeżeli w przypadku dymu niczego nie stwierdzamy a w przypadku tlenku węgla – jeżeli nie ma źródeł jego powstawania).

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej

  • Komorniki powiedział(a) Więcej
    Święte słowa 6 godzin temu.
  • Wędkarz powiedział(a) Więcej
    Kiedy PZW odda pieniądze za składkę wędkarską za 2022r? 10 godzin temu.
  • Erol powiedział(a) Więcej
    Szanowna Gmino. A co z możliwością złożenia wniosków przez e-PUAP? Czyżby za mało było czasu żeby się dostosować? 11 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…