środa 26.01.2022

Imieniny: Tymoteusza Michala

Próbowali oszukać starsze osoby metodą „na policjanta”

Próbowali oszukać starsze osoby metodą „na policjanta”

Pn, 20.07.2020 15:23
 •  

W ostatnich dniach na terenie powiatu średzkiego miało miejsce kilka usiłowań oszustwa metodą „na policjanta”.


REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na szczęście w żadnym wypadku nie doszło do przekazania pieniędzy. Należy jednak podkreślić, że w większości przypadków pokrzywdzeni nosili się z zamiarem przekazania pieniędzy, a momentem zwrotnym, dzięki któremu żaden z seniorów nie stracił swoich oszczędności, był przypadkowy kontakt z krewnymi, którzy w porę zainterweniowali i zapobiegli przekazaniu gotówki. Dlatego też średzcy policjanci apelują – Seniorze nie daj się kręcić! Skontaktuj się z krewnym i potwierdź, czy rzeczywiście ma on kłopoty i potrzebuje pożyczki.

W każdym ze zdarzeń osoba, która dzwoniła do seniorów informowała, że krewny spowodował wypadek, w którym inna osoba ucierpiała i potrzebne są pieniądze, aby uniknąć kłopotów.

O szczęściu może mówić 72-letnia średzianka, która dając wiarę rozmówczyni podającej się za wnuczkę i informującej o spowodowanym wypadku, udała się do banku i zaciągnęła kredyt w wysokości 38 tysięcy złotych. Aby uwiarygodnić „legendę”, oszuści wykonali drugi telefon do pokrzywdzonej. Tym razem zgłosiła się kobieta, która podała się za funkcjonariusza Policji, potwierdzając fakt spowodowania wypadku. Tylko przypadek sprawił, że 72-latka skontaktowała się z krewnymi, którzy odwiedli ją od przekazania pieniędzy oszustom.

W związku z tym średzcy policjanci apelują do wszystkich mieszkańców powiatu średzkiego, aby w trosce o bezpieczeństwo swoje oraz najbliższych, ale też znajomych, którzy mieszkają sami, zachowali czujność i zdrowy rozsądek.

SENIORZE!

 • kiedy ktoś podaje się za Twojego krewnego i prosi Cię o pilną pożyczkę, sprawdź tą informację. Przerwij dotychczasowe połączenie i zadzwoń do krewnego w potrzebie, czy rzeczywiście to on do Ciebie zadzwonił,
 • nie przekazuj nigdy osobie obcej swoich pieniędzy, nie wierz, kiedy rzekomy krewny twierdzi, że wysyła po gotówkę „swojego znajomego”,
 • pamiętaj, że Policja nigdy nie informuje osób o prowadzonych przez siebie działaniach, o przygotowywanych zasadzkach i nigdy nie prosi o przekazanie Twoich pieniędzy oszustowi,
 • pamiętaj, że Policja nigdy nie prosi o wybranie przez Ciebie pieniędzy z konta lub przelanie ich na wskazane przez siebie konto, twierdząc, że pracownicy banku zamieszani są w przestępczy proceder.

Apelujemy również do młodszych członków rodziny, aby ostrzegali swoich seniorów przed potencjalnym zagrożeniem ze strony oszustów. Przypominajmy swoim dziadkom i babciom, aby w kontaktach z osobami obcymi, ale też podczas rozmów telefonicznych zachowywali czujność. Musimy im uświadomić, że oszuści działają w sposób bezwzględny, za nic mając podeszły wiek swoich ofiar i to, że swoim przestępczym działaniem pozbawiają starsze osoby oszczędności całego życia.

O każdej próbie oszustwa powiadom Policję pod nr tel. 112

Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej
asp. szt. Marta Stefanowska

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę
Najnowsze komentarze:
 • Woytek Kopacz powiedział(a) Więcej
  Anno i Wiktorze to dzięki waszej przychylności i pomocy wiele inicjatyw obywatelskich doszlo do szczęśliwego finalu. Dziękuję za 21 lat... 2 godziny temu.
 • Tak sobie myśle powiedział(a) Więcej
  Powiadasz ze zanles wielu takich..pewnie sami dobrowolnie zgodzili się być szczurami laboratoryjnymi i teraz jest jak jest...ale dobrze oby jak... 2 godziny temu.
 • Marek powiedział(a) Więcej
  A jak pisał burmistrz do starosty zeby cos z tym zrobil to powiat przeprosin chcial ze nie ich punkt. To w koncu kto tym zarzadza i czy Burdzy ktory... 9 godzin temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

23.01.2022 18:18 wrote:

Praca dla pomocy kuchennej /kucharki - dorywcza w weekendy lub w tygodniu - tel 885 17 64 63…

19.01.2022 20:08 wrote:

Wykonuję drobne prace spawalnicze - meble, płoty, bramy, stoliki, wózki, i inne. Zapraszam do współpracy 792 279 495 - Tomasz…

19.01.2022 20:06 wrote:

Kupię przyczepkę ubezpieczoną, z tabliczką znamionową - czyli legalną z papierami, samoróbkę. Jeśli chcesz sprzedać skontaktuj się ze mną. …

06.01.2022 11:32 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - NIERUCHOMOŚCI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI ...Interesują mnie : Stare Obrazy, Ikony, o…