środa 29.06.2022

Imieniny: Piotra Pawła

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Przemysław Semczuk bohaterem “Niedzieli z kryminałem”
Po raz piąty w Powiatowy Centrum Kultury Alternatywnej odbyła się “Niedziela z kryminałem”. Tym razem gościem Mieczysława Gorzki był publicysta, autor literatury faktu Przemysław Semczuk.  

Fot. Powiat Średzki - RFP Fot. Powiat Średzki - RFP


“Niedziela z kryminałem” to cykl spotkań z autorami polskich powieści kryminalnych zapoczątkowany w czerwcu ubiegłego roku. Od tego czasu mieszkańcy powiatu mieli okazję bliżej poznać sylwetki oraz twórczość Tomasza Duszyńskiego, Małgorzaty Starosty i dwukrotnie Mieczysława Gorzki - twórcy serii “Martwy Sad”, byłego mieszkańca Szczepanowa. 

Gościem ostatniej Niedzieli był Przemysław Semczuk - dziennikarz i publicysta historyczny. Autor książek reporterskich opisujących historię PRL tj. “Wampir z Zagłębia”, “Maluch. Biografia”,  “Kryptonim Frankenstein”, “M jak Morderca” oraz powieści opartej na faktach “Tak będzie prościej”. Spotkanie poprowadził Mieczysław Gorzka. – Odkąd pojawił się pomysł Niedzieli z kryminałem, wiedziałem, że tego pana zaprosić muszę, to wspaniały gawędziarz specjalizujący się w zbrodniach z czasów PRL-u. Dlatego dzisiejszy wieczór będzie inny od wcześniejszych. Dzisiaj będą dominować fakty, a nie fikcja literacka – zaznaczył na wstępie Gorzka. 

Rozmowa obu panów była zabawna i bardzo ciekawa. Zebrani dowiedzieli się m.in. jakie przestępstwa dominowały w latach powojennych, a jakie pod koniec PRL-u, jak przebiegały największe procesy, jakie przestępstwa były zagrożone karą śmierci oraz które dokumenty najczęściej fałszowano i w jaki sposób. Pisarz przypomniał również najgłośniejsze procesy w PRL-u, a także lokalne historie - proces seryjnego mordercy Baczyńskiego we Wrocławiu czy słynny napad na bank w Wołowie, podczas którego skradziono ponad 12 mln zł. 

Swoje pisanie Semczuk nazwał poematem dygresyjnym. Taki charakter miał też niedzielny wieczór - była to barwna, nieskrępowana niczym opowieści o dawnych czasach i największych kryminalnych sprawach. Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek, któremu towarzyszyły miłe pogawędki.

Powiat Średzki - rfp

 • OGAR powiedział(a) Więcej
  No tak. Wrzucam w skrócie, bo obrońca "Nie pr nie farm" chyba nie czytał akt.

  "W toku śledztwa ustalono, że w latach 2017-2020 w Środzie... 6 godzin temu.
 • abc powiedział(a) Więcej
  pazerność na kasę mi się wydaje go zgubiła, lepiej tego nie komentować 6 godzin temu.
 • Robot powiedział(a) Więcej
  Na nockach nie masz co robić? Na 4 brakuje części! 7 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

16.06.2022 14:13 wrote:

Kupię używany, sprawny akordeon w dobrym stanie.  Kontakt pod nr tel. 696132306. …

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…