poniedziałek 18.01.2021

Imieniny: Małgorzaty Piotra

Raport o Biedzie 2020 – czy tak musi być?

Raport o Biedzie 2020 – czy tak musi być?

N, 29.11.2020 15:20

Szlachetna Paczka prezentuje najnowszy raport o biedzie w Polsce. Z opracowania wynika, że w 2019 roku ze skrajnym ubóstwem borykało się ponad 1,5 miliona Polaków. Wszystko wskazuje na to, że za sprawą pandemii koronawirusa w 2020 ta liczba się zwiększy.Tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki jest już dwudziestą. W roku 2019 w ramach akcji 14 562 rodziny otrzymały paczki, a łączna wartość przekazanej pomocy wyniosła 45 860 684 zł.

Wzorem lat ubiegłych Szlachetna Paczka publikuje raport o biedzie w Polsce. Tegoroczne opracowanie składa się z siedmiu rozdziałów omawiających siedem obszarów niezawinionego ubóstwa wśród Polaków:

 • DZIECIŃSTWO
 • LOS
 • NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ
 • NĘDZA
 • PANDEMIA
 • SAMOTNOŚĆ
 • STAROŚĆ

Trudno mówić dziś o biedzie w Polsce bez kontekstu pandemii. Ale da się, a nawet trzeba, bo koronawirus to tylko jeden z wielu problemów, z jakimi zmaga się polskie społeczeństwo. Problemów, które nie pojawiły się w tym roku i które nie znikną, nawet gdy w końcu uda się, oby jak najszybciej, pokonać wirusa – czytamy we wstępie najnowszego Raportu o Biedzie w Polsce 2020. – Nasz Raport powstał po to, byśmy nie zapomnieli o tych, którzy biedni byli już wcześniej. Bo, poza wszystkim, to oni odczuwają psychoekonomiczne skutki pandemii najbardziej boleśnie.

Niewątpliwie sytuacja epidemiczna na całym świecie przyczynia się do wzrostu ubóstwa wśród społeczeństwa. Jedni tracą pracę, inni zostając w domach zaniedbują siebie, a wielokrotnie nie dociera do nich pomoc z zewnątrz. – Ubóstwo statystyczne wzrośnie zapewne o 2-3 punkty procentowe w 2020 r. Będą to dodatkowe setki tysięcy osób w trudnej sytuacji materialnej – przekonuje prof. Ryszard Szarfenberg, przewodniczący EAPN Polska i członek Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy RPO.

Według danych z Raportu o Biedzie, półtora miliona Polaków żyje w nędzy – w warunkach stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla psychoficzycznego rozwoju człowieka. Granicę skrajnego ubóstwa wyliczoną przez IPiSS stanowił w ubiegłym roku dochód w wysokości 614 zł na osobę miesięcznie w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego. Wielu nie ma nawet tyle.

- Średni dochód na osobę w rodzinach objętych wsparciem Szlachetnej Paczki to – po odliczeniu stałych kosztów utrzymania – 12 zł na dzień - czytamy w raporcie. Organizator akcji pomocowej zauważa, że „Średni” oznacza, że w wielu rodzinach kwota ta jest znacznie niższa. Z danych zawartych w Raporcie o Biedzie 202 wynika, że ponad 900 tys. dzieci doświadczyło ubóstwa, a 300 tys. żyje w skrajnym ubóstwie. Do 3,7 mln (10% populacji) do końca bieżącego roku wzrośnie liczba osób żyjących w biedzie w wyniku wzrostu bezrobocia i spadku PKB spowodowanych pandemią koronawirusa (szacunki MFW). W 84% rodzin, które otrzymały pomoc Szlachetnej Paczki, jest przynajmniej jeden chory lub niepełnosprawny członek rodziny. Ponadto z opracowania dowiadujemy się między innymi, że co trzeciej z nich nie stać na pokrycie comiesięcznych kosztów leczenia, w tym na wykup leków. Co szósta rodzina, która otrzymuje pomoc w ramach akcji, żyje bez dostępu do łazienki. 6% nie ma bieżącej wody.

Celem Raportu o Biedzie jest zwrócenie uwagi na problem, zainicjowanie dyskusji, a co za tym idzie wypracowanie mechanizmów pomocy. Szlachetna Paczka od lat wspiera rodziny. Fenomen akcji polega na tym, że każdy z nas może nieść realną pomoc konkretnym osobom, czy całym rodzinom poprzez, bądź to utworzenie paczki i przekazanie jej wybranej rodzinie, bądź wpłatę określonej kwoty na konto organizatora.

Pomóc może każdy!

W takich czasach należy zwiększać poziom pomocy społecznej i dla bezrobotnych. Cywilizację rozpoznaje się po tym, jak traktuje osoby znajdujące się najgorszej sytuacji – apeluje prof. Ryszard Szarfenberg.

Dzięki Twojemu wsparciu Paczka może działać, docierać do nowych rodzin w całej Polsce, odkrywać biedę, do której jeszcze nikt nie dotarł, zaopiekować się tymi, którzy zostali spisani na straty, oraz trafiać do osób, których i tak już trudną sytuację materialną pandemia zmieniła w sytuację dramatyczną.

Jeśli chcesz pomóc, więcej informacji na temat tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki znajdziesz TUTAJ

Pełna treść raportu znajduje się na stronie: https://www.szlachetnapaczka.pl/

(mk) / fot. mpr
powrót na górę

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:
Trwające wydarzenie:
WOŚP w powiecie średzkim

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Najnowsze komentarze

 • Marianna powiedział(a) Więcej
  Temat zainteresował dwie(2) osoby, 8 godzin temu.
 • Marian powiedział(a) Więcej
  A prawicowego gdzie? 8 godzin temu.
 • Maria powiedział(a) Więcej
  To PO rządzi szczepieniami.Nie wiedziałam. 8 godzin temu.
 • Pacjentka powiedział(a) Więcej
  Dlaczego największa prywatna przychodnia, spółka PULS w Środzie nie podjęła się szczepienia swoich... 8 godzin temu.
 • dfvg powiedział(a) Więcej
  Wiecznie tam wypadki..... 8 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

05.01.2021 07:57 wrote:

Zatrudnię na stanowisko kierowcy w hurtowni nabiał-warzywa (Środa Śląska) Kontakt pod nr tel.: 505-171-828…

04.01.2021 19:40 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na terenie powiatu średzkiego w lutym i marcu 2011 r.:- 03.…

01.01.2021 16:01 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - D O J E Ż D Ż A M - ZADZWOŃ - GOTÓWKA od ręki !! Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porc…

11.12.2020 09:04 wrote:

ŚRODA ŚLĄSKA! INFORMACJA Z GRUPY POMOCOWEJ FB "WIDZIALNA RĘKA": "Dzień dobry Jestem pracownikiem szpitala psychiatrycz…

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayFrom: 17.01.2021 20:00 CET Until: 18.01.2021 09:00 CETpolski: Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16°C do -15°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 10 km/h. Spodziewaj się utrudnień. Niska temperatury powietrza może stanowić zagroże... więcej informacji.

0
RAZEM