poniedziałek 30.01.2023

Imieniny: Macieja Martyny

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Robert Małecki bohaterem pierwszej w tym roku “Niedzieli z kryminałem”

Skomentuj
“Niedziela z kryminałem” to cykl spotkań z autorami polskich powieści kryminalnych. Tym razem mieszkańcy powiatu poznali bliżej sylwetkę i twórczość Roberta Małeckiego.


Fot. Powiat Średzki - RFP Fot. Powiat Średzki - RFP


Pomysłodawcą cyklu jest Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej i tam też odbywają się spotkania. Bohaterem pierwszych z nich był znany i ceniony pisarz Mieczysław Gorzka, który z czasem przejął rolę prowadzącego. 

Gościem ostatniej “Niedzieli z kryminałem” był Robert Małecki - politolog, filozof, dziennikarz i autor jedenastu powieści kryminalnych. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru i Nagrody Kryminalnej Piły. Serca czytelników podbił seriami o komisarzu Bernardzie Grossie oraz o dziennikarzu Marku Benerze.  

Podczas sympatycznej rozmowy obu panów publiczność dowiedziała się m.in. jaka była droga pana Małeckiego do wydania pierwszej książki, dlaczego tak radykalnie zmienia  głównych bohaterów swoich powieści, dlaczego tak często wykorzystuje wątek tajemniczego zaginięcia, czy zdarza mu się niemoc twórcza, co czyta i jaki pisarz jest jego ulubionym.  

- Pierwsza moja powieść “Splot” była tak głupia, że trudno to sobie wyobrazić. Do dzisiaj nie wiem kto, kogo i po co zabijał. Wysłałem ją do wszystkich możliwych wydawców, również książek kulinarnych, i tam na szczęście przepadła. Jeśli ktoś dokopie się do niej teraz to po mnie (śmiech). Zrozumiałem jednak wtedy, że kwestie techniczne to bardzo istotna rzecz. Zaskoczyło mnie też to, że dalej chciało mi się pisać. Postanowiłem iść na warsztaty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału i wygrałem organizowany tam konkurs. Tak to się zaczęło... Teraz wykonuję zawód marzeń, bo przecież nie ma nic piękniejszego niż usiąść i spisać ciekawą historię -  tak mówił Małecki o swoich pierwszych krokach.  

Przełomowy dla pisarza był rok 2019, w którym zdobył dwie ważne nagrody i miał wiele spotkań autorskich. - Spotkań było tak dużo, że nie zdążyłem napisać kolejnej powieści dla wydawcy. Wtedy z żoną podjęliśmy decyzję, że od 2020 roku będę już tylko pisał. Jak pamiętamy niedługo później wybuchła pandemia... Na szczęście nie była ona taka straszna dla rynku i książki ciągle się sprzedawały - wspominał pisarz. Autor przybliżył też swoją najnowszą powieści “Wiatrołomy”, która otwiera nową serię kryminalną. Spore zainteresowanie publiczności wzbudziła prawdziwa i niewyjaśniona historia zaginięcia redakcyjnej koleżanki pisarza.

W przerwie pomiędzy pytaniami odbyły się kryminalne kalambury z udziałem publiczności. Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek i miłymi pogawędkami z pisarzami. 

(Powiat Średzki - RFP)

 
 


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
POWIAT ŚREDZKI pogoda

Lokalne ogłoszenia drobne

21.01.2023 16:00 wrote:

Witam  Dnia 21.01 ok. godz. 11.00 zgubiłem kluczyk do auta Opel na parkingu koło kościoła św. Andrzeja. Znalazcę proszę o kontakt nr tel. 78…

12.01.2023 16:31 wrote:

KUPIĘ STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZKI - Olejne, Akwarele, Grafiki, Ikony, Ramy - SKUP OBRAZÓW --- 603 567 304 --- DOJADĘ / GOTÓWKA ! Kupi…

21.12.2022 12:13 wrote:

Do oddania szczeniaki; piesek i suczka, mają skończone 2 miesiące, będą średniej wielkości, kolor czarny, sa to szczenięta suki bezdomnego …

29.11.2022 11:49 wrote:

Zlecę różne prace budowlane. Płacę za godzinę lub zadaniowo do uzgodnienia. tel: 600 700 160…

pralnia nowe godz

handlo trans

przyjeciapozegnalne postfb