niedziela 27.09.2020

Imieniny: Damiana Amadeusza

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia dot. ograniczenia kontaktów międzyludzkich

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia dot. ograniczenia kontaktów międzyludzkich

31.03. 2020

- Stoimy przed bardzo trudnym wyborem. Albo sytuacja będzie dramatycznie gorsza w najbliższych tygodniach i miesiącach, albo będzie gorsza, ale możliwa do zarządzania – podkreślał dziś w sowim wystąpieniu Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że chodzi o maksymalne ograniczenie kontaktów międzyludzkich.

Aktualne zasady i ograniczenia

Kolejne kroki w walce z koronawirusem – w sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, a parki, plaże i bulwary zamknięte!

31.03.2020

Wprowadzono kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniamy zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszamy działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?

Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki. Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad!
Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami.
Zwłaszcza, że za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)

 • Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

PRZYKŁAD To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

PRZYKŁAD Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.

Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

 • Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy

Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

PRZYKŁAD Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

 • Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

PRZYKŁAD Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

 • od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
 • w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)

Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:

 • powrotu z zagranicy
 • kontaktu z zarażonym

– Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich.

2 metry – minimalna odległość między pieszymi

Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

 • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
 • a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. 

Urzędy na pracy zdalnej

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

 • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
 • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

WAŻNE! Kliknij i przeczytaj

Wszystkie zasady bezpieczeństwa znajdują się w jednej zakładce. Przeczytaj i zastosuj się!

Źródło: www.gov.pl

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (21)

This comment was minimized by the moderator on the site

Pisze,że"Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich"Czyli mąż nie może z żoną spacerować pod rękę ale spać może!.

This comment was minimized by the moderator on the site

Pisze ,że "Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich" Czyli mąż z żoną może spać ,ale nie może spacerować przytulony..

This comment was minimized by the moderator on the site

A jeżeli jutro zobaczę zakład fryzjerski lub kosmetyczny, czynny przyjmujących pojedynczo klientów gdzie trzeba zgłosić? Boję się o babcię bo ma zamiar jutro się wybrać bo od tygodni czeka, dziś dzwoniła i powiedzieli że oni przyjmują wizyta jest aktualna. Nie mieszkamy w jednym mieście, zakupy dowożę jej dwa razy w tygodniu, nie mam możliwości jutro przyjechać ja powstrzymać, żadne słowa prośby nie docierają, mówi skoro czynne to znaczy że...

A jeżeli jutro zobaczę zakład fryzjerski lub kosmetyczny, czynny przyjmujących pojedynczo klientów gdzie trzeba zgłosić? Boję się o babcię bo ma zamiar jutro się wybrać bo od tygodni czeka, dziś dzwoniła i powiedzieli że oni przyjmują wizyta jest aktualna. Nie mieszkamy w jednym mieście, zakupy dowożę jej dwa razy w tygodniu, nie mam możliwości jutro przyjechać ja powstrzymać, żadne słowa prośby nie docierają, mówi skoro czynne to znaczy że można i że już wystarczająco długo w domu siedzi.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Ciekawe kto pomoże firmom pinokio naobiecywał drugi bawi sie w tik toka jeszcze miesiąc i biura pracy będą pełne oby tak dalej brawo pislam

This comment was minimized by the moderator on the site

Jacy przedsiębiorcy, jacy pracownicy??? Kogo oni interesują.... Dla nich ważni są emeryci , renciści, księża i ich stada baranów , tumanki bez szkoły itp. .... Wróćcie do statystyk , kto na kogo glosuje..... Oczywiście i w tych grupach są wyjątki do których sam należę ? ale to drobny odsetek.

This comment was minimized by the moderator on the site

O...widzę, że się uaktywnili ci wykształceni,nowocześni, POstępowi i z wielkich miast.

This comment was minimized by the moderator on the site

zakaz gromadzenia się do 5 osób, idźcie zobaczyć ile osób idzie do kościoła w niedzielę na wsiach ,nikt tego nie kontroluje

This comment was minimized by the moderator on the site

Jeżeli zachowują odległość 2 m. między sobą to w czym problem ? W kościele jest bezpieczniej niż w autobusach czy tramwajach.

This comment was minimized by the moderator on the site

W kościele bezpiecznie? A niby dlaczego?

This comment was minimized by the moderator on the site

Do "tak ja uważam" wyjdźmy wszyscy na miasto, tylko zachowajmy odległość 2 m albo nawet 3 m na pewno będziemy bezpieczni

This comment was minimized by the moderator on the site

Uwaga ! wierni i księża na celowniku.Można zawsze zwiększyć ilość odprawianych Mszy Św.,żeby wszyscy wierni (na wsiach) mogli uczestniczyć.

This comment was minimized by the moderator on the site

żadna marionetka żaden pinokio i żaden karzeł nie powstrzymają pociągu widmo,nie tędy droga!!!

This comment was minimized by the moderator on the site

twojego jadu i głupoty tez nic nie powstrzyma...

This comment was minimized by the moderator on the site

dlaczego jadu i głupoty,św napisał prawdę tego nie da się zatrzymać a to że nie jesteś douczony odczytałeś to że ktoś cię obraża?

This comment was minimized by the moderator on the site

za to ty jesteś douczona-pewnie przez tvn,skoro nazywanie kogos marionetka uważasz za komplement. ps.przeciez te wszystkie obostrzenia stosowane na całym swiecie maja sluzyc wlasnie powstrzymaniu tej pandemii...

This comment was minimized by the moderator on the site

Człowieku zamknij się w domu i nie wychodź i nie ******* komuś jak ma żyć ,nikt i nic nie zabroni nam wychodzić gdzie chcemy

This comment was minimized by the moderator on the site

Głupota nie boli, ale powoduje bolesne konsekwencje.

This comment was minimized by the moderator on the site

A gdzie bezpieczeństwo w fabrykach przecież tam masa ludzi i ścisk w szatniach co z tymi ludźmi?

This comment was minimized by the moderator on the site

wszyscy już jesteśmy tym zmęczeni więc proszę WAS przestrzegajcie może uda nam się wrócić do normalności ? ?

This comment was minimized by the moderator on the site

jeżeli po świętach dzieci faktycznie wrócą do szkół to raczej te nasze stosowania się nic nie dadzą - za mało czasu upłynie..........

This comment was minimized by the moderator on the site

Dzięki za info. Mam nadzieję że to pomoże a niektórzy ludzie się ogarną i zaczną stosować! Nie łaźcie wreszcie po Kajakach i parku!!!!!!! Rozumiem że z psem ale tak sobie?

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

 1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Jarek skomentował/a Ratusz na sprzedaż!
W Brukseli wszyscy tak zarabiają., z Po czy z PiSu. Tam są europejskie stawki.Pisowców jest tam najw...
Szpital w Środzie Śl.to zadanie przekraczające możliwości intelektualne i materialne demokratycznie ...
Brawo!!! Brawo Przedszkole Malczyce! Brawo Dyrekcja i Panie Nauczycielki! Piękna idea. Świetny przyk...
Zawistni , tępi i bez zrozumienia dla Średzian są ci celebryci w tym miescie co myślą, że posiedli ...

Lokalne ogłoszenia drobne

22.09.2020 08:10 wrote:

KUPUJĘ za Gotówkę - różne ANTYKI - SKUP ANTYKÓW / STAROCI - SZYBKI KONTAKT - ! -Interesują mnie starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże…

18.09.2020 07:11 wrote:

Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogaty…

16.09.2020 09:43 wrote:

Wynajmę lokal użytkowy z witrynami o pow. 64 m2 na nowym osiedlu Leśmiana w Brzegu Dolnym. Atrakcyjne sąsiedztwo i lokalizacja. 607462503…

04.09.2020 15:18 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, KOLEKCJI - GOTÓWKA - SZYBKI KONTAKT ! Z Mebli interesują mnie m.in.: antyczne Stolik…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.