sobota 06.03.2021

Imieniny: Róży Wiktora

Słowiański heros Wiesław uderzy ponownie!

Słowiański heros Wiesław uderzy ponownie!

Cz, 19.03.2020 11:14

Nie umilkły jeszcze echa zeszłorocznej premiery pierwszego tomu komiksu z cyklu „Baśnie słowiańskie”, zatytułowanego „O leniwym Wiesławie i jego pomocnikach”, a już możemy  poinformować o zbliżającej się premierze drugiego. Komiks „O Wiesławie i żywej wodzie” ujrzy światło dzienne już 17 kwietnia.Czytelnikom pierwszego tomu, Wiesława przedstawiać nie trzeba. Tym, którzy z jego sympatyczną postacią będą mieli okazję zetknąć się po raz pierwszy, warto tylko wspomnieć, że ów woj słowiański poszczycić się może wyjątkowym talentem, do pakowania się w tarapaty... i to nie byle jakie! W pierwszym tomie stawić musiał czoła zagadce znikających jabłek, a później wywalczyć sobie drogę do serca wybranki. W drugiej odsłonie komiksu łatwiej na pewno nie będzie, albowiem wyruszyć on będzie musiał na poszukiwanie żywej wody, by uratować swego ojca przed nieuleczalną chorobą. W tym celu będzie musiał zmierzyć się ze złośliwym bagiennikiem, przechytrzyć gadające ptaki, a nawet zejść do bezkresnych labiryntów ukrytych wewnątrz Ślęży…

Komiks dla wszystkich

Jak wspomina sam autor, mimo baśniowego charakteru fabuły, komiks skierowany jest nie tylko do najmłodszego czytelnika.

 • Myślę, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. W końcu słowiańskie baśnie pełne są uniwersalnych przesłań, a humor, który towarzyszy przygodom Wieśka rozbawi nie tylko dzieci, ale także rodziców i dziadków. Cały projekt jest też próbą przypomnienia, że lokalne podania i legendy mogą śmiało konkurować z obecnymi w powszechnej świadomości bajkami braci Grimm czy Andersena – mówi Maciej Kisiel.

Już w pierwszym tomie „Baśni słowiańskich” widoczne były odniesienia do polskiej codzienności, do motywów literackich i politycznych. Jak będzie w nowym zeszycie?

 • Kolejna publikacja ma więcej kolorytu lokalnego. Akcja rozgrywa się głównie na Dolnym Śląsku, gdzie mieszkam od 2007 roku. Uważny czytelnik z pewnością wyłapie charakterystyczne miejsca i lokacje, które zresztą pojawiają się nie przez przypadek. Niewiele osób pamięta, że słowiańskie legendy mówiące o żywej wodzie, niemal zawsze krążyły wokół „sobotniej góry”, a przecież właśnie taką górą jest nasza Ślęża – dodaje.

Kilka słów o autorze

Maciej Kisiel - Ilustrator, grafik i edytor urodzony w 1983 r. w Jarosławiu. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego ostatecznie osiedlony na Dolnym Śląsku (mieszkaniec Środy Śląskiej od 2016 r.). Oddany miłośnik wąsów i tuningowanych na Podkarpaciu polonezów na gaz. Z rekonstrukcją historyczną związany od 1999 r. W wolnych chwilach swoją uwagę poświęca tematyce bajek i baśni oraz wczesnośredniowiecznemu malarstwu bizantyjskiemu.

Przedpremierowa sprzedaż trwa

„O Wiesławie i żywej wodzie” to drugi komiks z cyklu „Baśnie słowiańskie”, który jest współczesnym spojrzeniem na zapomniane lub mniej znane legendy słowiańskiego kręgu kulturowego. W lekki, nieco żartobliwy sposób, pokazuje on złożoność i niejednoznaczność motywów, które do dziś przetrwały w podaniach i tradycji ludowej. Obok psotnych słowiańskich demonów pojawiają się dzielni wojowie, lokalni wieśniacy dumają, dlaczego w ziemi rosną poszczerbione garnki, a głazy na Ślęży snują swą własną opowieść.

Drugi tom komiksu jest już dostępny w ramach przedpremierowej sprzedaży na stronie internetowej Wiesiu.pl. Dla fanów przygotowane zostały specjalne pakiety, które poza komiksem zawierać będą również kilka niespodzianek, takich jak koszulka, plakat, odręczny rysunek autora z dedykacją oraz reprint szkiców ze studium postaci.

Tekst i rysunki: Maciej Kisiel

Wydawca: Mamy.To (studiomamyto.pl)

Data premiery: 17.04.2020 r.

Format: A4 (210 x 297 mm)

Liczba stron: 52 (48 + 4 okładki)

Strona www: wiesiu.pl
powrót na górę
 • Jojo powiedział(a) Więcej
  Po co zdrowi lekarze noszą w takim razie maseczki np u dentysty? Po co chirurdzy operują w maseczkach? ... Mniej niż minutę temu
 • Nutka powiedział(a) Więcej
  Tak wygląda zabieranie ludziom wolności, a ten który doniósł na sąsiada myśli że jego to nie dotyczy.... 55 minut temu.
 • Tomasz Strożek powiedział(a) Więcej
  Witam,
  w imieniu zainteresowanych proszę o aktualizację informacji. Jaki jest dalszy plan działań i... 10 godzin temu.
 • Wróżka powiedział(a) Więcej
  Te wasze transmisje pożal sie Boże, z opóźnieniem po 20 minut, i zacinającym się obrazem, możecie sobie... 11 godzin temu.
 • Danka powiedział(a) Więcej
  W przypadku skazania prawomocnym wyrokiem urzędującego wójta - ocena skutków tego zdarzenia następuje... 11 godzin temu.
 • malczycki powiedział(a) Więcej
  Jedno jest pewne. Wyrok pierwszej instancji zapadł. Znając zawziętość tego małego człowieka pewnie się... 12 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

26.02.2021 10:19 wrote:

Firma w Malczycach poszukuje osoby na stanowisko pracownika administracyjno - biurowego: OFERUJEMY: - atrakcyjne wynagrodzenie - stabiln…

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …