czwartek 17.06.2021

Imieniny: Alberta Ignacego

Spotkanie w sprawie szczepień w powiecie średzkim

Spotkanie w sprawie szczepień w powiecie średzkim

Wt, 26.01.2021 10:53
 •  

Liczba zarejestrowanych punktów szczepień w naszym powiecie nie jest satysfakcjonująca. Aby to zmienić władze powiatu zorganizowały spotkanie z przedstawicielami gmin, sanepidu, straży pożarnej i podmiotów medycznych.


Na wstępie Tomasz Imielski, zastępca komendanta powiatowego PSP w Środzie Śląskiej, opowiedział o przygotowaniach straży pożarnej do wspierania transportu osób starszych i niepełnosprawnych do punktów szczepień. Poruszył on m.in. kwestie ścisłej współpracy z koordynatorami gminnymi ds. szczepień, przyjmowania zgłoszeń na transport - niezbędnych informacji, zachowania zasad dystansu społecznego podczas transportu, zakazu transportowania osób leżących oraz ochrony danych osobowych. Co istotne, pomoc w organizacji transportu zadeklarowała zdecydowana większość jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych tj. 21 z 22 funkcjonujących w naszym powiecie.

Następnie zebrani przeszli do kwestii punktów szczepień. Aktualnie na terenie powiatu średzkiego działa ich sześć: dwa w gminie Miękinia i po jednym w pozostałych gminach.Największe obawy starostów powiatu budzi jeden punkt szczepień na całą gminę Środa Śląska. – Przy aktualnym limicie szczepień w punkcie - 30 dawek na tydzień, szczepienia będą trwać kilka lat. Jesteśmy ciekawi jak 20-tysieczna gmina poradzi sobie z tym tematem? Dlatego wyszliśmy z inicjatywą tego spotkania. Patrząc jednak na obecność PZOZ-ów, zaprosiliśmy wszystkie podmioty medyczne z naszego powiatu, odzew ciągle jest znikomy i jesteśmy tym, mówić delikatnie, rozczarowani – mówił wicestarosta Sebastian Burdzy.

O funkcjonowaniu punktu szczepień w Gminie Kostomłoty opowiedział Mieczysław Kudryński, pełniący funkcję gminnego koordynatora. Zwrócił on m.in. uwagę na brak rejonizacji oraz kwestie dojazdu do osób obłożnie chorych. O obowiązku realizowania świadczeń wyjazdowych opowiedziała pełnomocnik starosty ds. medycznych Joanna Waluchowska. – Proszę zwrócić uwagę przedstawicielom podmiotów leczniczych, aby starały się spełnić wszystkie wymogi i warunki tych punktów, po to aby uchronić się od roszczeń pacjenckich. Mogą one pojawić się gdy punkt szczepień nie zapewni dojazdu do osób obłożnie chorych – mówiła Waluchowska i zalecała skorzystanie z pomocy służby, które prowadzą ewidencję takich osób. Pani pełnomocnik poruszyła też kwestie kosztów. – Fundusz określił, że refundacja szczepień bez transportu wynosi około 61 zł, w przypadku transportu pacjenta na szczepienie - 68 zł. Natomiast usługa w miejscu zamieszkania oznacza refundacje w granicach 95 zł. Katalog świadczeń obejmuje te trzy usługi i one są odrębnie finansowane.

W dalszej części spotkania dyskutowano o możliwościach utworzenia mobilnego punktu  szczepień w naszym powiecie, dowozach osób z gminy do punktów poza gminy, promocji informacji nt. punków szczepień oraz funkcjonowaniu punktu poboru wymazu. Anna Wojtasińska-Żygadło, powiatowy inspektor sanitarny przyznała, że też spodziewała się większego odzewu ze strony ośrodków zdrowia, a jeśli chodzi o same szczepienia będzie je mocno propagować. – Chciałabym, aby jak najwięcej osób jak najszybciej się zaszczepiło. Jeśli zrobi to przynajmniej 70% społeczeństwa będziemy mogli mówić o pożegnaniu tego problemu.

(rfp)

ZAREJESTROWANE PUNKTY SZCZEPIEŃ W POWIECIE ŚREDZKIM:

 •     Zakład Usług Medycznych w Kostomłotach, tel. 71 317 02 89
 •     Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Malczycach, tel. 71 317 91 18
 •     Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED S.A. w Lutyni, tel. 71 735 18 15
 •     Praktyka Lekarza Rodzinnego - Agata Sławin Sp. z o.o. w Pisarzowicach, tel. 71 314 61 34
 •     NZOZ ELMED Sp. z o.o. Środa Śląska, tel. 71 317 68 44
 •     Praktyka Lekarza Rodzinnego Jacek Krajewski, Udanin, tel. 76 870 92 09
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


 • lol powiedział(a) Więcej
  Zostawcie temat spadochroniarz Lubin czy Legnickie Pole. Trzeba się skupić na faktach . Bez... 3 godziny temu.
 • obserwator powiedział(a) Więcej
  Malczyce bez wsparcia finansowego z zewnątrz nic nie zdziałają. Poprzyjcie Pana Matyję ,... 3 godziny temu.
 • CarlitoBrigante powiedział(a) Więcej
  .  Ogarnij to ? 8 godzin temu.
 • Tancerz powiedział(a) Więcej
  Blok dla dorosłych od 19.00-22.00, a napisane że zabawa taneczna.. to jak do 22.00 ? Trochę... 13 godzin temu.

Najnowsze artykuły

środa / 16.06.2021 / 18:38

Praca w Wydziale Promocji i Rozwoju Gminy

Burmistrz Środy Śląskiej ogłasza nabór na stanowisko inspektora ds. komunikacji zewnętrznej i public relations w Wydziale Promocji i Rozwoju Gminy…

Wyszukiwarka artykułów:

Lokalne ogłoszenia drobne

16.06.2021 18:51 wrote:

Praca dorywcza sprzatanie 1-2 razy w tygodniu w Srodzie Sl tel 885176463…

11.06.2021 09:37 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / Starocie - ZDECYDOWANIE płacę NAJLEPIEJ - SKUP ANTYKÓW - DOJEŻDŻAM ~!!!!!!!!!!!!~  Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy,…

09.06.2021 12:42 wrote:

Witam , szukam pana rencista emeryt do prac koserwatorskich 1-2 razy w tygodniu  w Srodzie Slaskieji Tel 885176463 …

08.06.2021 16:04 wrote:

Potrzebny fachowiec złota rączka praca koserwacyjna , malowanie drobne naprawy raz w tygodniu rencista emeryt mile widzany.…