poniedziałek 06.04.2020

Imieniny: Izoldy Ireneusza

 

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Średzianki szyją maseczki. Dzisiaj padł rekord!

Średzianki szyją maseczki. Dzisiaj padł rekord!

23.03. 2020

Dokładnie 8 dni temu powiatem średzkim wstrząsnęła Karolina Elena Sapieja, która porwała do działania wszystkich o dobrym sercu i niebywałym zapale pracy. Mieszkanka Jastrzębiec wykazała się ogromną chęcią pomocy, publikując w mediach społecznościowych apel do osób, które wspólnie z nią podejmą się szycia maseczek, które obecnie są na wagę złota. – Posiadam wykrojnik maseczki, a nawet służę pomocą w udostępnieniu maszyn do szycia i zebrania gotowych maseczek od Pań i przekazania szpitalom - informowała.

Kilka minut po opublikowaniu postu, jej strona na portalu społecznościowym "oszalała". – Nie spodziewałam się tak wielkiego odzewu. Panie pisały jak mogą pomóc, a każda gotowa do pracy, chciała zacząć ją jak najszybciej. 

Obecnie w akcję zaangażowanych jest 120 osób, które w miarę możliwości i umiejętności zaoferowały swoją pomoc. Wśród tak licznej grupy znajduje się ok. 40 kobiet, które pracują codziennie, a na szycie poświęcają każdą wolną chwilę. Efektem ich działań jest około 600 sztuk uszytych masek, które przekazano m.in. do średzkiego pogotowia ratunkowego, powiatowych instytucji oraz sklepów. Maseczki dostarczane są również do wrocławskich szpitali oraz Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. Dzienna liczba uszytych maseczek jest zróżnicowana, ponieważ na tę wpływają różne czynniki, jak ilość materiałów i czasu krawcowych. - Dzisiejszego dnia padł rekord. Wspólnie udało nam się uszyć 320 maseczek  – mówi z zadowoleniem Karolina Elena Sapieja.

Dzięki przychylności zarządzających Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej, paniom udostępniono pomieszczenie, w którym będą magazynowane maski oraz powstanie tam stanowisko do wykrajania oraz wyszywania, a wszystko to oczywiście w bezpiecznej odległości. – W CeKA głównie szyjemy maseczki jednorazowe z flizeliny, ponieważ muszą one być szyte w możliwie najbardziej sterylny sposób - podkreśla inicjatorka akcji. - W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców,  muszę wyjaśnić jedną kwestię. Akcja dotyczy szycia maseczek OCHRONNYCH, a nie PRZECIWWIRUSOWYCH. Maseczki, które chronią nas przed wirusem dostępne są wyłącznie dla osób bezpośrednio kontaktujących się z osobami zakażonymi (oddziały zakaźne) oraz na przykład dla chirurgów. Takie maseczki trzeba szyć w specjalnych warunkach i ze specjalnych materiałów. Maseczki ochronne, które obecnie szyjemy wraz z całą Polską są ochronne, jest to podwójna warstwa bawełniana z kieszonkami na filtr lub flizelinę dostępną w hospicjach, szpitalach i ośrodkach. Bez nich zajmowanie się podopiecznymi Towarzystwa Pomocy Brata Alberta we Wrocławiu byłoby praktycznie niemożliwe, a na pewno dużo bardziej ryzykowne, a aktualnie, w wyniku pandemii - Oni nie maja już NIC - wyjaśnia Karolina.

- Pamiętajcie, że obecny kryzys sięga głębiej i wymaga większej ilości działań, niż dotychczas. Świat na chwilę się zatrzymał, wiec wszystkie ręce na pokład - apeluje.

Zapotrzebowanie na materiały stale rośnie, wraz z potrzebą maseczek dlatego prosimy darczyńców o troczki, flizelinę oraz bawełnę. Musi to być nowy materiał, ponieważ używany, wyprany traci właściwości. Wyprane włókna, nie spełniają swojego zadania. Oczywiście wszystkie osoby chętne zapraszamy do współpracy!  – mówi inicjatorka akcji.

Odnosząc się do licznych zapytań dot. sprzedaży masek szytych przez średzianki informujemy, że nie są one dostępne w sprzedaży. - Oczywiście prosząc o pomoc, każdy ją otrzyma, jednak najważniejsze są tutaj instytucje, szpitale oraz urzędy. Ponadto potrzebujący zainteresowani złożeniem zamówienia, proszeni są o kontakt poprzez portal społecznościowy: https://www.facebook.com/groups/2798111463638649/informuje K.E. Sapieja.

(kb) / fot. Centrum Kultury Alternatywnej

 
 

 
Komentarzy (6)

This comment was minimized by the moderator on the site

przykro trochę że ludzie sami muszą szyć ..........

This comment was minimized by the moderator on the site

Ludzie nie ma szyny

This comment was minimized by the moderator on the site

No to teraz pytanie do wyborców PiS gdzie jesteście gdzie wasze komentarze 2mld na tvp gdzie jesteście nie jest wam wstyd ???????

This comment was minimized by the moderator on the site

Pełny szacunek.....Dziewczyny Jesteście super

This comment was minimized by the moderator on the site

Brawo dziewczyny jesteście wielkie !!!!!!!

This comment was minimized by the moderator on the site

SUPER informacja tak dalej!!!

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Ostatnio komentowane artykuły

no tak,fryzjer czyli "tempa" BRZYTWA.
Aga to nie wypada tak drwić z chrześcijan. Kulturą to ty nie "grzeszysz".
Co Ty pieprzysz człowieku!!!! Będziesz wył ze strachu, gdy się okaże, że jesteś dodatni i nie na kto się Tobą ...

Lokalne ogłoszenia drobne

01.04.2020 09:09 wrote:

  Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legityma…

31.03.2020 17:20 wrote:

Oferuję wiercenie studni głębinowej do 30 metrów. Metoda płuczkowa. Środa Śląska i okolice. Wiecej informacji pod nr 530836378.…

22.03.2020 14:24 wrote:

-Witam państwa zwracam się z prośba do wasz o pomoc ja wiem ze każdy pracuje by mieć wiem ze nie powinienem tak zebrać panuje wirus każdy p…