czwartek 21.01.2021

Imieniny: Agnieszki Jarosława

Średzkie muzeum - tu można dzielić się swoją twórczością

Średzkie muzeum - tu można dzielić się swoją twórczością

Pn, 30.11.2020 22:55

Sprawozdanie z działalności Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej było jednym z tematów sesji rady powiatu w dniu 26 listopada.



Muzeum jest jedną z dziewięciu jednostek organizacyjnych powiatu. W zakresie jego statutowych zadań znajduje się m.in. działalność wystawiennicza, działalność oświatowa i popularyzatorska, dokumentacja i inwentaryzacja zabytków, badania i nadzory archeologiczne, badania historyczne oraz organizacja imprez naukowych i kulturalnych. Pandemia i związane z nią obostrzenia istotnie wpłynęły na działalność placówki, a szczególnie na wydarzania związane z udziałem publiczności. 

Do wystaw stale prezentowanych w placówce należą: Insygnia cechowe, Archeologia i pradzieje ziemi średzkiej i okolic, Warsztat - dawne narzędzia do obróbki drewna, Mały Skarb Średzki. Również Skarb Średzki zaliczany jest do wystaw stałych, choć kilka miesięcy w roku opuszcza on nasze miasto. Na początku tego roku był prezentowany w Krakowie na wystawie poświeconej skarbom epoki Piastów. W okresie bez obostrzeń placówce udało się zorganizować i otworzyć osiem wystaw czasowych: Monika Aleksandrowicz. Zbiory Rozmyte, Talenty z sąsiedztwa – Sztuka, Dzieci Tonga, Noblistki świata, Był Rafael największym z malarzy, Epitafia, pomniki i płyty nagrobne w kościołach Ziemi Średzkiej XVI-XVIII wiek, Początek. Malarstwo Bartłomieja Roguli, Księżna Daisy. Prezentowane wystawy obejrzało ponad 1600 osób.

Działalność oświatowa muzeum oznacza przede wszystkim lekcje muzealne. W  tym roku skorzystało z nich kilka placówek oświatowych. Tematy takich lekcji to m.in. Środa Śląska w Średniowieczu, Zabytki Środy Śląskiej, Historia pisma, Ceramika pradziejowa. Obostrzenia odcisnęły piętno również na organizacji imprez naukowych i kulturalnych. We wcześniejszych latach było ich kilkanaście, w tym - kilka. Nowością, którą udało się bez przeszkód zrealizować, były ferie dla dzieci w muzeum, a wcześniej Zaułek Bożonarodzeniowy połączony z Kolędowaniem na Dziedzińcu oraz kilka warsztatów rękodzielniczych.

Mniej inwestycji samorządów oraz osób prywatnych przełożyło się na mniej badań i nadzorów archeologicznych prowadzonych przez muzeum. W 2020 roku było ich 21. Bez przeszkód prowadzone były badania historyczne, ekspertyzy, działalność inwentaryzacyjna oraz publikacyjna. W marcu średzkie muzeum wzbogaciło się o Oddział Sztuki Współczesnej, którego rolę pełni wybudowane Centrum Kultury Alternatywnej. Otwarcie CeKA zbiegło się z początkiem pandemii mimo to prowadzone w nim zajęcia m.in. rękodzielnicze, malarskie, ceramiczne, teatralne i muzyczne, spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.

W sprawozdaniu znalazły się też  informacje o planach na kolejne lata. W 2023 roku będzie przypadać 800. rocznica pierwszej pisemnej wzmianki o Środzie Śląskiej (1223 r.), a dwa lata później 800 lat będzie można przypisać prawu średzkiemu (1235 r.). Oba jubileusze zostaną godnie uświetnione. – Nasza placówka służy społeczności lokalnej, a także promocji Środy Śląskiej i całego regionu. Muzeum jest instytucją otwartą dla wszystkich zainteresowanych historią, kulturą i sztuką. Szczególnie cenna jest współpraca z wieloma artystami, także z naszego regionu, którzy znajdują u nas miejsce, gdzie mogą dzielić się swoją twórczością – podsumował działalność placówki jej dyrektor, Grzegorz Borowski.

Radni powiatu dobrze ocenili przygotowane sprawozdanie.

(rfp) / fot. wk




powrót na górę

Najbliższe wydarzenie

WOŚP w powiecie średzkim
Data 31.01.2021 (niedziela) 00:00
POBÓR KRWI / akcja wyjazdowa RCKiK
02.02.2021 (wtorek) 08:30 - 12:00

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Najnowsze komentarze

 • Xyz powiedział(a) Więcej
  A straty w uprawach rolniczych jakoś koło łowieckie wypłaca i nikt pół nie odgradza płotami  22 minut temu
 • Greg powiedział(a) Więcej
  Niedługo będzie tonął ale od odpadów z fotowoltaiki. Jeszcze nikt o tym nie myśli, a dopiero będą z... 53 minut temu
 • Euzebiusz powiedział(a) Więcej
  Z jednej strony dobrze, ale Akacjowa zostanie rozjechana. godzinę temu.
 • Driver powiedział(a) Więcej
  Wreszcie droga ze Szczepanowa do Lipnicy będzie zrobiona bo tam jest tragedia. Ze Szczepanowa do Brodna może... godzinę temu.
 • jaruś powiedział(a) Więcej
  Stare komuchy rządzą i wydaje im się, że jest dobrze! Wkrótce się obudzą i zamienią na ostatnie... 2 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

05.01.2021 07:57 wrote:

Zatrudnię na stanowisko kierowcy w hurtowni nabiał-warzywa (Środa Śląska) Kontakt pod nr tel.: 505-171-828…

04.01.2021 19:40 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na terenie powiatu średzkiego w lutym i marcu 2011 r.:- 03.…

01.01.2021 16:01 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - D O J E Ż D Ż A M - ZADZWOŃ - GOTÓWKA od ręki !! Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porc…

11.12.2020 09:04 wrote:

ŚRODA ŚLĄSKA! INFORMACJA Z GRUPY POMOCOWEJ FB "WIDZIALNA RĘKA": "Dzień dobry Jestem pracownikiem szpitala psychiatrycz…

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.

0
RAZEM