Po czterech miesiącach zamknięcia, 2 lutego Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej znów otworzyło swoje bramy dla zwiedzających.
Osoby, które planowały obejrzeć Skarb Średzki będą musiały poczekać. Do 31 marca jest on prezentowany w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Na „głodnych” kultury czeka za to inna wystawa stała – Mały Skarb Średzki oraz wystawy czasowe.
Wystawa „Epitafia, Pomniki i Płyty Nagrobne z Kościołów Powiatu Średzkiego” skierowana jest dla pasjonatów chcących poznać genezę napisów znajdujących się na dawnych nagrobkach. Ekspozycja ma na celu przekazanie informacji i cytatów zamieszczonych na pomnikach mieszkańców powiatu. To swoista historia rodów na przestrzeni stu lat.
Inne trwające wystawy czasowe to: „Daisy Von Pless własnymi słowami” i „75 lat klubu sportowego MLKS Polonia”.
Mały Skarb Średzki to wystawa pamiątek rodzinnych należących do kupca Otto Paula Pava. Znajdziemy na niej przede wszystkim biżuterię, monety i sztućce z przełomu XIX i XX wieku.
– Bardzo cieszymy się z ponownego otwarcia. Przyjmujemy w reżimie sanitarnym, co oznacza 10 osób zwiedzających jednocześnie. Nie możemy oprowadzać szkół i prowadzić lekcji muzealnych. Niemniej cieszymy się i z tej namiastki normalności. Cały czas pracujemy normalnie nad badaniami archeologicznymi i historycznymi, trwa też inwentaryzacja. Mamy ciekawe plany, jednak dużo zależy od rozwoju pandemii i obowiązujących reżimów sanitarnych. Mam nadzieję, że będzie coraz lepiej – podkreśla dyrektor średzkiego muzeum dr Grzegorz Borowski.
Zaplanowane na najbliższe miesiące wystawy to „Lem 2021. Widziałem przyszłość” cz.1 oraz „Krzysztof Kamil Baczyński”. Średzkie muzeum to również ciekawe imprezy i wydarzenia. Jeśli okoliczności będą sprzyjające w marcu odbędzie się Zaułek Wielkanocny oraz wernisaż wystawy „Kobieta. Malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba”. Wiele wydarzy się w muzeum w 2021 roku. Zaplanowano w nim dwie duże wystawy połączone z promocją nowych wydawnictw, rozpoczną się też przygotowania do obchodów 800. rocznicy pierwszej pisemnej wzmianki o Środzie Śląskiej (1223 r.).
Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 9:30–15:30 oraz w soboty i niedziele od 12 do 15. Kasa biletowa zamykana jest 30 minut wcześniej. Zachęcamy do odwiedzenia placówki.
Panie Dyrektorze 13 maja 1901 r urodził się rotmistrz Witold Pilecki. W tym roku obchodzimy 120 rocznice urodzin wielkiego polskiego bohatera. Na ekrany kin na calym swiecie wchodza 2 filmy o Pileckim . Wszyscy wiedzą tylko nie Pan.
I to mamy na tereniem powiatu prof. Szwagrzyka, a raz tylko zaproszony na spotkanie. W muzeum za mało miejsca poświęca się patriotyzmowi czci przeszłość niemiecką i pruską .
Wizyta profesora Krzysztofa Środzie Ślaskiej to hanba dla gospodarzy tego spotkania.Prawie nikt nie wiedział. Na spotkaniu 6 osob. Jeden z czolowych polskich naukowcow tak źle potraktowany. Trzeba mieć klasę. Wy jej nie macie.
Reporter The Washington Post i The Daily Telegraph Jack Fairweather napisał ksiązkę pt Ochotnik . Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego. Ksiazkę przetlumaczono na 20 języków.Warto znać historię Polski.
Aniu a od czego jest Średzkie Muzeum? Poezja KK Baczynskiego ma być promowana w Muzeum czy w Bibliotece. Kobieta , Malarstwo , grafika .... ma byc promowana w Domu Kultury. Czy na Basenie Miejskim. TOTALNY BRAK POMYSŁU NA MUZEUM. 800 LAT HISTORII MIASTA A W MUZEUM NIC.
Wodzu plemienia średzkiego. Ustal wreszcie kto ma jakie kompetencje. Po co jest Centrum Kultury Alternatywnej. Po co jest Dom Kultury . Po co jest Basen Miejski, a po co jest Muzeum w tym miescie. Ogarnij ten chaos.
Wojtek, jesteś "boski". Z miłą chęcią przeczytam książkę na Twój temat "1001 wpisów Woytka na forum. Jak obudzić patriotyzm w komentarzu". Daj znać gdzie jej szukać w muzeum, bibliotece czy na basenie?
Wyborco - Fajnie jest mieszkac w czystym zadbanym mieście gdzie ludziom żyje sie dostatnio. Celebryci w tym mieście swoje koślawe projekty nazywają wielkią kulturą. Bawią się kosztem mieszkanców. Czas na zmiany.
Jazonie,zgadzam sie z toba w calej rozciaglosci-dodalbym jeszcze to twego marzenia kulturalnych,usmiechnietych i zyczliwych mieszkancow...dobrze jest czasem sobie pomarzyc-pozdrawiam i zycze znalezienia zlotego runa.
To nie są marzenia bez pokrycia. Możemy to wspólnie zrobić. Nasz los w naszych rękach. Powtarzam- Jeden mądry może być ze wsi, a będzie tu pięknie. Odwagi!
Na średzkim Ratuszu jest tablica pamięci dedykowana pułkownikowi pilotowi Janowi Hryniewiczowi, który był mieszkańcem Środy Śląskiej przez wiele lat (i…
Międzynarodowy Dzień Kropki to pierwsze ważne wydarzenie, które cała społeczność Przedszkola Publicznego w Szczepanowie obchodziła w tym roku szkolnym.