sobota 06.03.2021

Imieniny: Róży Wiktora

Średzkie muzeum znów otwarte

Średzkie muzeum znów otwarte

Cz, 04.02.2021 22:20

Po czterech miesiącach zamknięcia, 2 lutego Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej znów otworzyło swoje bramy dla zwiedzających.Osoby, które planowały obejrzeć Skarb Średzki będą musiały poczekać. Do 31 marca jest on prezentowany w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Na „głodnych” kultury czeka za to inna wystawa stała – Mały Skarb Średzki oraz wystawy czasowe.

Wystawa „Epitafia, Pomniki i Płyty Nagrobne z Kościołów Powiatu Średzkiego” skierowana jest dla pasjonatów chcących poznać genezę napisów znajdujących się na dawnych nagrobkach. Ekspozycja ma na celu przekazanie informacji i cytatów zamieszczonych na pomnikach mieszkańców powiatu. To swoista historia rodów na przestrzeni stu lat. 

Inne trwające wystawy czasowe to: „Daisy Von Pless własnymi słowami” i „75 lat klubu sportowego MLKS Polonia”.

Mały Skarb Średzki to wystawa pamiątek rodzinnych należących do kupca Otto Paula Pava. Znajdziemy na niej przede wszystkim biżuterię, monety i sztućce z przełomu XIX i XX wieku.

kosciol9–  Bardzo cieszymy się z ponownego otwarcia. Przyjmujemy w reżimie sanitarnym, co oznacza 10 osób zwiedzających jednocześnie. Nie możemy oprowadzać szkół i prowadzić lekcji muzealnych. Niemniej cieszymy się i z tej namiastki normalności. Cały czas pracujemy normalnie nad badaniami archeologicznymi i historycznymi, trwa też inwentaryzacja. Mamy ciekawe plany, jednak dużo zależy od rozwoju pandemii i obowiązujących reżimów sanitarnych. Mam nadzieję, że będzie coraz lepiej – podkreśla dyrektor średzkiego muzeum dr Grzegorz Borowski.

Zaplanowane na najbliższe miesiące wystawy to „Lem 2021. Widziałem przyszłość” cz.1 oraz „Krzysztof Kamil Baczyński”. Średzkie muzeum to również ciekawe imprezy i wydarzenia. Jeśli okoliczności będą sprzyjające w marcu odbędzie się Zaułek Wielkanocny oraz wernisaż wystawy „Kobieta. Malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba”. Wiele wydarzy się w muzeum w 2021 roku. Zaplanowano w nim dwie duże wystawy połączone z promocją nowych wydawnictw, rozpoczną się też przygotowania do obchodów 800. rocznicy pierwszej pisemnej wzmianki o Środzie Śląskiej (1223 r.).

Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 9:30–15:30 oraz w soboty i niedziele od 12 do 15. Kasa biletowa zamykana jest 30 minut wcześniej. Zachęcamy do odwiedzenia placówki.

OLO / fot. muzeum
powrót na górę
 • Jojo powiedział(a) Więcej
  Po co zdrowi lekarze noszą w takim razie maseczki np u dentysty? Po co chirurdzy operują w maseczkach? ... 41 minut temu.
 • Nutka powiedział(a) Więcej
  Tak wygląda zabieranie ludziom wolności, a ten który doniósł na sąsiada myśli że jego to nie dotyczy.... 2 godziny temu.
 • Tomasz Strożek powiedział(a) Więcej
  Witam,
  w imieniu zainteresowanych proszę o aktualizację informacji. Jaki jest dalszy plan działań i... 11 godzin temu.
 • Wróżka powiedział(a) Więcej
  Te wasze transmisje pożal sie Boże, z opóźnieniem po 20 minut, i zacinającym się obrazem, możecie sobie... 11 godzin temu.
 • Danka powiedział(a) Więcej
  W przypadku skazania prawomocnym wyrokiem urzędującego wójta - ocena skutków tego zdarzenia następuje... 12 godzin temu.
 • malczycki powiedział(a) Więcej
  Jedno jest pewne. Wyrok pierwszej instancji zapadł. Znając zawziętość tego małego człowieka pewnie się... 13 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

26.02.2021 10:19 wrote:

Firma w Malczycach poszukuje osoby na stanowisko pracownika administracyjno - biurowego: OFERUJEMY: - atrakcyjne wynagrodzenie - stabiln…

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …