czwartek 23.09.2021

Imieniny: Bogusława Tekli

Średzkie muzeum znów otwarte

Średzkie muzeum znów otwarte

Cz, 04.02.2021 22:20
 •  

Po czterech miesiącach zamknięcia, 2 lutego Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej znów otworzyło swoje bramy dla zwiedzających.


Osoby, które planowały obejrzeć Skarb Średzki będą musiały poczekać. Do 31 marca jest on prezentowany w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Na „głodnych” kultury czeka za to inna wystawa stała – Mały Skarb Średzki oraz wystawy czasowe.

Wystawa „Epitafia, Pomniki i Płyty Nagrobne z Kościołów Powiatu Średzkiego” skierowana jest dla pasjonatów chcących poznać genezę napisów znajdujących się na dawnych nagrobkach. Ekspozycja ma na celu przekazanie informacji i cytatów zamieszczonych na pomnikach mieszkańców powiatu. To swoista historia rodów na przestrzeni stu lat. 

Inne trwające wystawy czasowe to: „Daisy Von Pless własnymi słowami” i „75 lat klubu sportowego MLKS Polonia”.

Mały Skarb Średzki to wystawa pamiątek rodzinnych należących do kupca Otto Paula Pava. Znajdziemy na niej przede wszystkim biżuterię, monety i sztućce z przełomu XIX i XX wieku.

kosciol9–  Bardzo cieszymy się z ponownego otwarcia. Przyjmujemy w reżimie sanitarnym, co oznacza 10 osób zwiedzających jednocześnie. Nie możemy oprowadzać szkół i prowadzić lekcji muzealnych. Niemniej cieszymy się i z tej namiastki normalności. Cały czas pracujemy normalnie nad badaniami archeologicznymi i historycznymi, trwa też inwentaryzacja. Mamy ciekawe plany, jednak dużo zależy od rozwoju pandemii i obowiązujących reżimów sanitarnych. Mam nadzieję, że będzie coraz lepiej – podkreśla dyrektor średzkiego muzeum dr Grzegorz Borowski.

Zaplanowane na najbliższe miesiące wystawy to „Lem 2021. Widziałem przyszłość” cz.1 oraz „Krzysztof Kamil Baczyński”. Średzkie muzeum to również ciekawe imprezy i wydarzenia. Jeśli okoliczności będą sprzyjające w marcu odbędzie się Zaułek Wielkanocny oraz wernisaż wystawy „Kobieta. Malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba”. Wiele wydarzy się w muzeum w 2021 roku. Zaplanowano w nim dwie duże wystawy połączone z promocją nowych wydawnictw, rozpoczną się też przygotowania do obchodów 800. rocznicy pierwszej pisemnej wzmianki o Środzie Śląskiej (1223 r.).

Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 9:30–15:30 oraz w soboty i niedziele od 12 do 15. Kasa biletowa zamykana jest 30 minut wcześniej. Zachęcamy do odwiedzenia placówki.

OLO / fot. muzeum

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najnowsze komentarze

 • Obserwator powiedział(a) Więcej
  no niesamowite... Budżet obywatelski w wykonaniu Adasia.... Śmiech na sali!!! Kpina?! To za... 11 godzin temu.
 • abc powiedział(a) Więcej
  Pani Hela, legenda przedszkola w Ciechowie. Wszystkiego najlepszego ! 12 godzin temu.
 • Uczeń powiedział(a) Więcej
  Czy Pan Burmistrz też był tak wyróżniany jako uczeń średzki? 12 godzin temu.
 • Gal Anonim powiedział(a) Więcej
  A kto to ci dwaj z łańcuchami z USC? 12 godzin temu.

Najnowsze artykuły

środa / 22.09.2021 / 15:03

Mnóstwo zajęć w średzkim Domu Kultury!

Domu Kultury w Środzie Śląskiej w sezonie 2021/2022 przygotował szereg zajęć rozwijających talenty i umiejętności. Zachęcamy do zapoznania się z…

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

21.09.2021 14:44 wrote:

PORZĄDKI - PRZEPROWADZKA - ZMIANA WYSTROJU - POTRZEBUJESZ SZYBKO GOTÓWKĘ ? DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - kupię Antyki / Starocie…

16.09.2021 21:41 wrote:

Internetowa Galeria Handlowa oferuje wszystkie oferty i usługi które są w galeriach stacjonarnych.Zakupy szeroka oferta sklepów np. z odzie…

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…