niedziela 03.12.2023

Imieniny: Franciszka Ksawerego

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Drugi „Anioł Stróż” seniora – opaska ratująca życie

SkomentujTo główne założenie pilotażowego projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Środzie Śląskiej, który przygotował i złożył wniosek o dotację z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Seniorzy z terenu gminy, którzy zadeklarowali chęć udziału w tym innowacyjnym projekcie, otrzymali bezpłatną opaskę bezpieczeństwa, z pomocą której mogą wezwać pomoc medyczną w nagłych przypadkach.


Fot. Urząd Miejski w Środzie Śląskiej Fot. Urząd Miejski w Środzie Śląskiej


Opaska bezpieczeństwa została opracowana przez polską firmę SIDLY, a jej zadaniem jest pomoc seniorowi w przypadku, kiedy będzie potrzebował natychmiastowej pomocy, a nie będzie przy nim nikogo, kto mógłby mu natychmiast pomóc. Opaska umożliwia bezpośrednie połączenie telefoniczne z opiekunem medycznym.

Na spotkaniu 27 lipca br. w sali sesyjnej średzkiego UM seniorów przywitali burmistrz Adam Ruciński, dyrektor GOPS Joanna Sadowska oraz koordynator projektu i kierownik Dziennego Domu Senior + Justyna Hołyst. Dyrektor ds. rozwoju firmy SIDLY Mateusz Godek zaprezentował seniorom najważniejsze informacje dot. obsługi, działania i funkcji opaski bezpieczeństwa, która jak podkreślał, jest trochę jak drugi „Anioł Stróż”, który czuwa nad bezpieczeństwem osoby starszej. Docelowo opaskę otrzyma łącznie 100 seniorów z terenu miasta i gminy.

Opaska jest wodoodporna, regularnie mierzy puls oraz saturację i obejmuje swoim zasięgiem teren całej Polski. Opaskę zakłada się na rękę tak jak zegarek. Posiada ona jeden biały przycisk SOS, który należy nacisnąć i przytrzymać kilka sekund, aby połączyć się z opiekunem medycznym, który udzieli stosownej pomocy i/lub wezwie pomoc. Urządzenie posiada także detektor upadków i w razie upadku seniora, opaska łączy się z opiekunem medycznym, który może udzielić pomocy lub wezwać służby ratunkowe.

Ponadto, opaska posiada geo-lokalizator, który w razie potrzeby może zlokalizować seniora. Urządzenie ładuje prosta w obsłudze ładowarka indukcyjna, która jest dołączona do zestawu. Opaska może również przypomnieć o zażyciu leków. Dwa pierwsze darmowe urządzenia wręczyli seniorom burmistrz i dyrektor GOPS.

To trzeci co do wielkości taki projekt na Dolnym Śląsku pod względem ilości opasek przekazanych seniorom. Nieco większe projekty realizują jedynie Wałbrzych (210 opasek) oraz Polkowice (110 opasek). Za realizację projektu „Korpus Wsparcia Seniorów” odpowiada Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, a pilotażowy program potrwa do końca 2023 roku. Całkowita wartość projektu wynosi 90,6 tys. zł, z czego 78,4 tys. zł pokrywa dotacja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a 12,1 tys. zł to wkład własny Gminy Środa Śląska.

(prg)

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Rondo by wybudowali lepiej na DK94 Środa-Ciechów!
To ścieżka dla samobójców. Poroniony od początku pomysł (brak pasa oddzielającego od jezdni lub krawężnika) i ...

Lokalne ogłoszenia drobne

05.09.2023 19:48 wrote:

Sprzedam dom w Wilczkowie gm. Malczyce, pow. 77,40 m2, trzy pokoje, cena 139000 zł, tel. 693623821…

05.09.2023 19:21 wrote:

Sprzedam mieszkanie składające się z 4 pokoi, kuchni, łazienki, otwartego salonu. Lokal o powierzchni 109 m2, cena 350 000 zł do negocjacji…

23.08.2023 18:01 wrote:

Kupię - > ANTYKI < - SPRZĄTANIE - LIKWIDACJA MIESZKANIA / DOMU / KOLEKCJI -?- Kupuję Antyki - Płacę Gotówką ! Interesują mnie…

20.08.2023 07:03 wrote:

Muzeum Regionalne Środa Śląska            wymagania: Pracownik ochrony-wpis na listę kwalifikowanego pracownika ochrony legitymacja osob…

Nie przegap tych artykułów.