niedziela 16.03.2025

Imieniny: Izabeli Oktawii

Jesteśmy razem od 33 lat!
list | artykuł | zdjęcia
// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe.pl



Festiwal Kultury Ludowej już 27 sierpnia w Proszkowie!

Skomentuj

W imieniu organizatorów - Gminy Środa Śląska i Domu Kultury w Środzie Śląskiej, zapraszamy na Festiwal Kultury Ludowej.




Fot. Archiwum Rolanda Fot. Archiwum Rolanda


W niedzielę 27 sierpnia od godz. 15:30 na boisku w Proszkowie wystąpią zarówno zespoły z Gminy Środa Śląska, jak i zaproszone kapele.

O zespołach:

• IZERSKIE BOGDANKI - grupa założona w 1986 r. W 2015 r. powstało Stowarzyszenie Kulturalne Izerskie Bogdanki pod kierownictwem Krystyny Zimkowskiej-Trzcińskiej. Zespół brał udział w wielu przeglądach, konkursach i edycjach Radia Wrocław. Za krzewienie kultury ludowej odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zespół liczy 15 osób.

• ROGOŻANIE - kapela liczy 12 osób, wykonuje muzykę "na góralską nutę"

• KUNICE - zespół powstał w 2008 r., śpiewa pieśni patriotyczne, biesiadne, ludowe. Kapela występuje na festiwalach i przeglądach. Zdobywa nagrody i wyróżnienia. Każdego roku jest organizatorem
"Folk biesiady".

• CICHA WODA działa od 2007 w gminie Udanin. Repertuar zespołu jest różnorodny, od pieśni ludowych i przyśpiewek poprzez obrzędy i skecze aż do piosenek okolicznościowych i kościelnych.
Liczy 14 osób. Nazwa zespołu pochodzi od rzeki Cicha Woda, która płynie przez Udanin. Zespół corocznie organizuje "Przegląd Kolęd i Pastorałek" oraz "Pieje Kur Pieje". Kierownikiem jest Grażyna Teleszko.

• KAPELA JANKA BODUSZKA Z SIEMIANIC powstała w 1982 r. W 2022 r. obchodziła 40-lecie swojej działalności. Kierownikiem i założycielem jest Jan Boduszek. Jest to kapela rodzinna. Zasłynęła z występów w ramach "Spotkań Muzykujących Rodzin" i Turnieju Gmin Kolorowe wsie w latach 80-tych i 90-tych. Brała udział w Radiu Wrocław Ludowa Lista Przebojów, Festiwal Tradycji w Operze Wrocławskiej. Liczy 9 osób.

• ZESPÓŁ SZYMANOWIANIE powstał w 1978 roku z inicjatywy kobiet z koła gospodyń wiejskich. Pierwsze utwory powstawały przy wiciu wieńców, a repertuar, tak jak i większość członków zespołu, pochodził z radomszczyzny. Początkowo zespół występował okazjonalnie, jednak dzięki wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury, sukcesywnie się rozwijał, co zaowocowało licznymi występami.
Członkowie zostali czterokrotnie laureatami Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Kresowej „Wielkie Bałakanie” w Żarach, z powodzeniem występując na wielu lokalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwalach m.in. Przeglądzie Zespołów Ludowych w Wojsławicach, Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych im. ks. dra Jana Dzierżonia. Zespół współpracował z wieloma dolnośląskimi instytucjami oraz festiwalami m.in. Wratislavia Cantans oraz Operą Wrocławską. Liczy 20 osób.

• POLANIE - kapela liczy 10 osób. Tak piszą o sobie: "Kapela POLANIE wita was kochani i chce ten czas wolny spędzić razem z Wami. Środa Śląska pieczę nad nimi sprawuje, bo kapela miasto rzetelnie promuje. Od ponad czternastu lat już razem tworzą pełną sił i werwy kapelę folklorystyczną. Choć skład ich się zmienia - oni wciąż działają- muzykują, piszą teksty i śpiewają. Nie patrząc na to, co się wokół dzieje przekazują wszystkim radość i nadzieje. Kapela Polanie od zawsze tak ma, że na każdym kroku wciąż w duszy jej gra."

• KULINIANIE - W 1980 r. z inicjatywy mieszkańców wsi Kulin – sołtysa Juliana Honca, Olgi Dziadyk, Genowefy Galicy i Władysławy Torończak, powstał zespół folklorystyczny, który przyjął nazwę Kapela Ludowa KULINIANIE. Kierownikiem zespołu od początku jest sołtys wsi Kulin – Pan Julian Honc, a instruktorem muzycznym jest aktualnie Pan Andrzej Kosiba. Repertuar Kapeli to piosenki ludowe z różnych stron Polski, ale głównie regionu: małopolskiego, rzeszowskiego, kieleckiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego oraz piosenki kresowe z byłych województw: lwowskiego i stanisławowskiego – skąd pochodzi większość mieszkańców Kulina.
Kapela wyróżniona została medalem Zasłużony dla Gminy Środa Śląska oraz odznaczona przez Ministra Kultury Honorowym Medalem w kategorii Zasłużeni dla Kultury Regionalnej. Liczy 15 osób.

• ZESPÓŁ DOLNOŚLĄZACY z Ciechowa powstał w 1976 r. przy ówczesnym zakładzie Porcelany Elektrotechnicznej.
W repertuarze zespołu znajdziemy utwory ludowe z różnych regionów Polski, pieśni patriotyczne, obrzędowe, okolicznościowe itp. Wśród osiągnięć zespołu można wyróżnić m.in.:
Nagroda Ministra Kultury za zasługi w rozpowszechnianiu Kultury Ludowej w 1997 r., Nagrania radiowe dla Polskiego Radia Wrocław w 2000 r. oraz nagranie płyty w studio nagrań Polskiego Radia Wrocław w 2002 r., Medal Zasłużony dla Gminy Środa Śląska przyznany przez Radę Miasta i Gminy Środa Śląska w 2007 r., Odznaka honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował pięciu członków zespołu w 2017 r. Kapela liczy 11 osób.

370513334 777069524428884 6114600960396998240 n



 

Artykuły w kategorii:

 


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
ŚRODA ŚLĄSKA pogoda

NAJNOWSZE PUBLIKACJE:

Serwis OPON Środa Śląska


Na którym skrzyżowaniu , bo mamy tyle świateł że nie ogarniam
Ha, ha, ha
1. <Lepszy dobór kadry....< To teoria, a praktyka jest taka, że UM zmienił się ...
To nie jest trudny wybór, przecież jest początek tygodnia - alkohol odpada. Widocznie "bohater" tej krótkiej ...

Lokalne ogłoszenia drobne

03.01.2025 17:44 wrote:

Sprzedam dom w miejscowości Wilczków gm. Malczyce, pow. 77,40 m2, trzy pokoje, w trakcie remontu, nowe okna, instalacja elektryczna i wodna, poz…

02.01.2025 09:02 wrote:

SKUP ANTYKÓW - GOTÓWKA – SPRAWDŹ ! Kupię stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże, Porcelana, Srebro, Sztućce, Zegarki, Lampy, Figurki, Rzeźby, Pła…

09.12.2024 19:47 wrote:

Mam do sprzedania elegancką Skodę stan techniczny super nie ma korozji jeździ działa w miarę nowy akumulator. Bywa problem z zamykaniem drzwi …