piątek 03.12.2021

Imieniny: Franciszka Ksawerego

Kto jest za budową skateparku w Środzie Śląskiej?

Kto jest za budową skateparku w Środzie Śląskiej?

Cz, 11.10.2018 18:26

Za naszym pośrednictwem grupa młodych mieszkańców chce zachęcić do głosowania na projekt Budżetu Obywatelskiego 2019 pn. „Budowa Skateparku w Środzie Śląskiej”. Dlaczego właśnie na ten?


- W 2010 roku, w składzie  5-osobowej grupy, rozpoczęliśmy budowę skateparku w Środzie Śląskiej, która trwała około pół roku. Miejsce rozrywki sfinansowane zostało z naszych prywatnych pieniędzy. Wybraliśmy najbardziej odludne miejsce jakie można było znaleźć, po to aby nikt niepożądany się tym nie zainteresował. Niestety ktoś wykupił wszystko, łącznie z terenem, na którym znajdował się nasz skatepark – wyjaśnia Mateusz Jakubiak, który uważa, że do budowy nowego obiektu idealnym miejscem jest teren naprzeciwko baru Al Lago przy ul. Górnej w Środzie Śląskiej, gdzie kiedyś funkcjonowało podobne miejsce rekreacji.  

Grupa społeczna licząca kilkanaście osób, którą założyli Norbert Jakubiak wraz z Mateuszem Kopałą,  postanowiła zgłosić swój projekt budowy nowego skateparku do Budżetu Obywatelskiego.

- Obecny obiekt nie nadaje się już do użytku, zarówno podłoże asfaltowe, jak i betonowe przeszkody są w znacznym stopniu uszkodzone. Przez zły stan techniczny korzystanie z naszego skateparku jest po prostu niebezpieczne. Problemem jest też jego położenie, znajduje się zbyt daleko terenów zabudowanych, przez co stał się miejscem libacji alkoholowych oraz małym śmietniskiem - czytamy w opisie zdania na stronie BO.

Do sprawy zabrali się poważnie i chociaż nie wiadomo czy ich projekt wygra, już wiedzą jak powinno wyglądać ich wymarzone miejsce do uprawiania ulubionych sportów.

- Jesteśmy w kontakcie z dwoma firmami zajmującymi się budową skateparków. Mamy przykładowe wizualizacje obiektów, które mieszczą się w wyznaczonej kwocie 99 tys. zł. Co powinien zawierać? Hmm... Na pewno dużą, równą powierzchnię oraz zróżnicowane przeszkody, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Powinien być także umiejscowiony w bardziej publicznym miejscu, aby zapobiec wandalizmowi. Na chwilę obecną w miejscu dawnego skateparku  jazda na rowerach kompletnie odpada, ze względu na ilość porozbijanych butelek, które przebijają opony – dodaje Marcin Cuderski.

Nasi rozmówcy marzeniami sięgają dalej i mają pomysły na wykorzystanie obiektu, także na organizację zawodów.

- W Środzie Śląskiej udało się nam zorganizować zawody deskorolkowe na dawnym skateparku, krótko po jego otwarciu. Był to chyba rok 2001 – wyjaśnia Norbert. - Obecnie spotykamy się we Wrocławiu żeby razem pojeździć, jednak po wkroczeniu w dorosłe życie czasu wolnego mamy coraz mnie i lepiej by było spotykać się w naszym mieście. Przy okazji pragniemy zainteresować młodzież, w pewnym sensie sportem wyczynowym. Jednak znacząco ułatwiłoby to pracę, gdyby miejsce spotkań przyciągało widokiem - dodaje.

Dla kogo skatepark?

- Miejsce takie nie posiada ograniczeń wiekowych, jest dla każdego miłośnika skateboardu. W naszym nowym parku będziemy mieli okazję zobaczyć fanatyków deskorolki, rolek oraz zyskującej na popularności hulajnogi. Nie zabraknie również miejsca dla bmx-ów - dodają zgodnie nasi rozmówcy.

- Na najmłodszych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę oczywiście czekają upadki, ale przy odpowiednim doborze ochraniaczy i podstawowym elementem zabawy - rozwagą,  pojawi się wiele pozytywnych chwil. W szczególności za bezpieczeństwo odpowiada dobrze wyposażony skatepark. Obecnie obiekty posiadają m.in. barierki ochronne. Nie stosuje się już także żadnych ostrych krawędzi tak jak to było kiedyś - mówi Norbert.

Skateboard to nie jest drogi sport

- Jest to sport na każdą kieszeń. W dzisiejszym świecie, wiadomo, liczy się tzw. „szpan”. U nas to pojęcie się NIE pojawia. Deskorolka wystarczy najzwyklejsza, ważne aby posiadała 4 kółka. Ochraniacze również nie muszą być jakieś markowe, bo jak nazwa oznacza mają przede wszystkim ochraniać - wyjaśnia Norbert.

Przyszedł czas na skatepark!

- Na koniec rozmowy, chciałbym podkreślić , że nasze miasto posiada szeroki zakres obiektów sportowych m.in. boiska do piłki nożnej, boisko do piłki siatkowej, lodowisko, korty tenisowe, park kalisteniczny, ścieżki rowerowe, hale sportowe, basen. PRZYSZEDŁ CZAS, ABY W MIEŚCIE POWSTAŁ SKATEPARK! - podkreśla Norbert i zachęca do głosowania.

Jeśli chcecie wesprzeć realizację projektu nr 3 „Budowa Skateparku w Środzie Śląskiej", należy zagłosować. Można to zrobić na trzy sposoby:

- w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej w godzinach pracy Urzędu

- w świetlicach wiejskich

- w formie elektronicznej na platformie budżetu obywatelskiego https://srodaslaska.budzet-obywatelski.org./glosowanie

(kb) fot. nj

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

powrót na górę

Najczęściej komentowane

 • Miejscowy powiedział(a) Więcej
  Wchodzą do gabinetu Adasia a tam wiaderko , grabki i łopatka. Ale było radochy! 6 godzin temu.
 • Miejscowy powiedział(a) Więcej
  Sebek , dawaj kankana! 6 godzin temu.
 • Arek Gruszczyński powiedział(a) Więcej
  Pomyślimy o tym na wiosnę
  9 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

30.11.2021 15:53 wrote:

Witam. Szukam garażu do wynajęcia na terenie Środy Śląskiej. Nie musi mieć kanału. Potrzebuję do parkowania auta. Lokalizacja nie ważna, m…

26.11.2021 13:52 wrote:

Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Figurki, Rzeźby, Płaskorzeźby, Popiersia, …

16.11.2021 14:34 wrote:

VW Passat B5,1.9 Tdi,130 KM,kombi,po lifcie ,2002 r,przebieg 325 tys. km, czarny metalik,zadbany,stan techniczny bardzo dobry, serwisowany …

28.10.2021 17:18 wrote:

Kupię Auto  może być uszkodzone Tel 693544030…

0
RAZEM