niedziela 07.06.2020

Imieniny: IGORA Roberta Wiesława

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Kto jest za budową skateparku w Środzie Śląskiej?

Kto jest za budową skateparku w Środzie Śląskiej?

11.10. 2018

Za naszym pośrednictwem grupa młodych mieszkańców chce zachęcić do głosowania na projekt Budżetu Obywatelskiego 2019 pn. „Budowa Skateparku w Środzie Śląskiej”. Dlaczego właśnie na ten?

- W 2010 roku, w składzie  5-osobowej grupy, rozpoczęliśmy budowę skateparku w Środzie Śląskiej, która trwała około pół roku. Miejsce rozrywki sfinansowane zostało z naszych prywatnych pieniędzy. Wybraliśmy najbardziej odludne miejsce jakie można było znaleźć, po to aby nikt niepożądany się tym nie zainteresował. Niestety ktoś wykupił wszystko, łącznie z terenem, na którym znajdował się nasz skatepark – wyjaśnia Mateusz Jakubiak, który uważa, że do budowy nowego obiektu idealnym miejscem jest teren naprzeciwko baru Al Lago przy ul. Górnej w Środzie Śląskiej, gdzie kiedyś funkcjonowało podobne miejsce rekreacji.  

Grupa społeczna licząca kilkanaście osób, którą założyli Norbert Jakubiak wraz z Mateuszem Kopałą,  postanowiła zgłosić swój projekt budowy nowego skateparku do Budżetu Obywatelskiego.

- Obecny obiekt nie nadaje się już do użytku, zarówno podłoże asfaltowe, jak i betonowe przeszkody są w znacznym stopniu uszkodzone. Przez zły stan techniczny korzystanie z naszego skateparku jest po prostu niebezpieczne. Problemem jest też jego położenie, znajduje się zbyt daleko terenów zabudowanych, przez co stał się miejscem libacji alkoholowych oraz małym śmietniskiem - czytamy w opisie zdania na stronie BO.

Do sprawy zabrali się poważnie i chociaż nie wiadomo czy ich projekt wygra, już wiedzą jak powinno wyglądać ich wymarzone miejsce do uprawiania ulubionych sportów.

- Jesteśmy w kontakcie z dwoma firmami zajmującymi się budową skateparków. Mamy przykładowe wizualizacje obiektów, które mieszczą się w wyznaczonej kwocie 99 tys. zł. Co powinien zawierać? Hmm... Na pewno dużą, równą powierzchnię oraz zróżnicowane przeszkody, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Powinien być także umiejscowiony w bardziej publicznym miejscu, aby zapobiec wandalizmowi. Na chwilę obecną w miejscu dawnego skateparku  jazda na rowerach kompletnie odpada, ze względu na ilość porozbijanych butelek, które przebijają opony – dodaje Marcin Cuderski.

Nasi rozmówcy marzeniami sięgają dalej i mają pomysły na wykorzystanie obiektu, także na organizację zawodów.

- W Środzie Śląskiej udało się nam zorganizować zawody deskorolkowe na dawnym skateparku, krótko po jego otwarciu. Był to chyba rok 2001 – wyjaśnia Norbert. - Obecnie spotykamy się we Wrocławiu żeby razem pojeździć, jednak po wkroczeniu w dorosłe życie czasu wolnego mamy coraz mnie i lepiej by było spotykać się w naszym mieście. Przy okazji pragniemy zainteresować młodzież, w pewnym sensie sportem wyczynowym. Jednak znacząco ułatwiłoby to pracę, gdyby miejsce spotkań przyciągało widokiem - dodaje.

Dla kogo skatepark?

- Miejsce takie nie posiada ograniczeń wiekowych, jest dla każdego miłośnika skateboardu. W naszym nowym parku będziemy mieli okazję zobaczyć fanatyków deskorolki, rolek oraz zyskującej na popularności hulajnogi. Nie zabraknie również miejsca dla bmx-ów - dodają zgodnie nasi rozmówcy.

- Na najmłodszych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę oczywiście czekają upadki, ale przy odpowiednim doborze ochraniaczy i podstawowym elementem zabawy - rozwagą,  pojawi się wiele pozytywnych chwil. W szczególności za bezpieczeństwo odpowiada dobrze wyposażony skatepark. Obecnie obiekty posiadają m.in. barierki ochronne. Nie stosuje się już także żadnych ostrych krawędzi tak jak to było kiedyś - mówi Norbert.

Skateboard to nie jest drogi sport

- Jest to sport na każdą kieszeń. W dzisiejszym świecie, wiadomo, liczy się tzw. „szpan”. U nas to pojęcie się NIE pojawia. Deskorolka wystarczy najzwyklejsza, ważne aby posiadała 4 kółka. Ochraniacze również nie muszą być jakieś markowe, bo jak nazwa oznacza mają przede wszystkim ochraniać - wyjaśnia Norbert.

Przyszedł czas na skatepark!

- Na koniec rozmowy, chciałbym podkreślić , że nasze miasto posiada szeroki zakres obiektów sportowych m.in. boiska do piłki nożnej, boisko do piłki siatkowej, lodowisko, korty tenisowe, park kalisteniczny, ścieżki rowerowe, hale sportowe, basen. PRZYSZEDŁ CZAS, ABY W MIEŚCIE POWSTAŁ SKATEPARK! - podkreśla Norbert i zachęca do głosowania.

Jeśli chcecie wesprzeć realizację projektu nr 3 „Budowa Skateparku w Środzie Śląskiej", należy zagłosować. Można to zrobić na trzy sposoby:

- w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej w godzinach pracy Urzędu

- w świetlicach wiejskich

- w formie elektronicznej na platformie budżetu obywatelskiego https://srodaslaska.budzet-obywatelski.org./glosowanie

(kb) fot. nj

 

 
Komentarzy (12)

This comment was minimized by the moderator on the site

Brawo, najmłodsi doskonale wyczuli zaletę demokracji bezpośredniej i będą mieć to czego chcą a nie to czego chce rada miasta. Na tym to polega, że tłum wie lepiej... Jeżeli Polacy to zrozumieją, nie będzie znaczenia to jest burmistrzem czy prezydentem. Budżet obywatelski dla mieszkańców przynajmniej 30 proc. budżetu ogólnego. Wtedy będziemy miec wpływ! zdrowynaumysle@gmail.com zachęcam do postów

This comment was minimized by the moderator on the site

Pan na burmistrza! Kto jest za!!

This comment was minimized by the moderator on the site

fajnie ze daliści archiwalne zdjęcie można powsponinac

This comment was minimized by the moderator on the site

niech wam się uda taki skatepark w naszym mieście powinien być już dawno boisk jest aż za duo

This comment was minimized by the moderator on the site

powodzenia mam nadzieje ze się uda!
pozdro z Malczyc xD wpadniemy pojeździć

This comment was minimized by the moderator on the site

a czemu wasz dawny skatepark pływa? ktos tam staw robi

This comment was minimized by the moderator on the site

zarybili

This comment was minimized by the moderator on the site

dopoki nasza straz wiejska nie ruszy doopsk z rynku to kazde miejsce, ustronne czy nie, bedzie dalej zawalone szklem ,petami i brudem...

This comment was minimized by the moderator on the site

a co ci straż przeszkadza ??ja nie uwazam że tylko siedzą w rynku , u nas w miejscowości też mają patrole często ich widze

This comment was minimized by the moderator on the site

jak najbardziej takie miejsce jest wskazane w tak dużym mieście powiatowym -popieram w 100%

This comment was minimized by the moderator on the site

troszke stare zdjęcie, poza tym spoko

This comment was minimized by the moderator on the site

zgadzam sie boisk ci u nas dostatek a takie miejsce jak najbardziej by się przydało JESTEM NA TAK

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

emeryt skomentował/a Napaść w Juszczynie
jestem już na emeryturze i dla zdrowia codziennie jezdze 2-3 razy po tym lesie rowerem(ostatnio z gr...
Hahahaha gdzie to słyszałaś w tv czy od Simona sprzedawczyka:-):-):^)
czyli słabo. A dzieci są głodne bo, są wygodne zwłaszcza gdy nie chce im się d... ruszyć z kanapy. A...
Nie ma czegoś takiego jak obowiązek szczepień dla dorosłych panie filozofię. W przypadku pandemii ...

Lokalne ogłoszenia drobne

31.05.2020 07:23 wrote:

Poszukuję instruktora tańca na już głównie chodzi mi o pierwszy taniec weselny kontakt e-mail magdalena20@spoko.pl …

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…