sobota 20.04.2024

Imieniny: Czesława Agnieszki

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Mieszkańcy Winnej Góry pytają o niewykoszone działki prywatne i KOWR. Straż Miejska odpowiada

1 CommentMieszkańcy prywatnych posesji na Winnej Górze w Środzie Śląskiej zwrócili się do Straży Miejskiej z prośbą o podjęcie działań wz. z niewykaszaniem traw na niezabudowanych działkach należących głównie do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz do właścicieli prywatnych. Po analizie prawnej problemu oraz zaczerpnięciu opinii Komendy Powiatowej Straży Pożarnej okazało się, że nie można wprost nakazać właścicielowi działki regularnego koszenia swojego terenu. 


Fot. Urząd Miejski w Środzie Śląskiej Fot. Urząd Miejski w Środzie Śląskiej


 - Już po wcześniejszych zgłoszeniach od mieszkańców Winnej Góry Straż Miejska w Środzie Śląskiej poprosiła o opinię prawną wz. z tym, że brak było oczywistych podstaw do stosowania sankcji wobec osób, które nie koszą regularnie swojego terenu – wyjaśnia Ryszard Czerwiec, komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej.

Mieszkańcy Winnej Góry w maju br. jeszcze raz zwrócili się z problemem do Straży Miejskiej, która ponownie zasięgnęła opinii prawnej. Wynika z niej, iż Straż Miejska nie dysponuje środkami prawnymi, które uprawniałyby funkcjonariuszy do nakładania mandatów za nie koszenie trawy na prywatnych posesjach.

Swoje stanowisko w tym temacie na prośbę SM wyraził także komendant Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej. W przesłanej odpowiedzi wyjaśnił, iż przepisy z zakresu ochrony przeciwpożarowej nie odnoszą się do obowiązku wykaszania traw i roślinności w obrębie działek budowlanych lub obiektów mieszkalnych. Ponadto, funkcjonariusze PSP posiadają uprawnienia do stosowania sankcji, ale w przypadku czynów zabronionych.

w gora image003

Komendant PSP w Środzie Śląskiej wskazał także, że nie odnotowano zgłoszeń mieszkańców Winnej Góry dot. interwencji w zakresie zagrożeń ze strony wysokiej trawy lub suchej roślinności, a w ciągu ostatnich 3 lat średzka Komenda PSP odnotowała 3 zdarzenia związane z pożarem suchej trawy w obrębie Winnej Góry. Zdarzenia te o niewielkich rozmiarach, jak wskazuje w piśmie komendant PSP, ugaszono przy udziale minimalnych sił i środków jednostek przeciwpożarowych.

Straż Miejska wystosowała również pismo do KOWR z prośbą o systematyczne koszenie trawy na posiadanych gruntach w Środzie Śląskiej. Podobny dokument wystosowany będzie także z Wydziału Spraw Komunalnych i Przestrzeni Publicznej UM.

w gora image005

Warto w tej sytuacji zwrócić uwagę na zalety wyższej trawy, która zatrzymuje wilgoć i daje chłód, wytwarza tlen, pochłania pyły i inne zanieczyszczenia. Jest także schronieniem dla pożytecznych owadów i pokarmem wielu zwierząt, a także gwarancją żyznej gleby.

w gora image007

Takie praktyki stosuje np. miasto Wrocław, które w sezonie prowadzi akcję tzw. #EKOszenia i ze względu na ochronę środowiska rzadziej kosi trawę w parkach i na zieleńcach, a częste koszenie skupione jest na najważniejszych odcinkach - w obrębie skrzyżowań, przy ulicach, chodnikach i ścieżkach rowerowych. Wysoka trawa nie zawsze więc stanowi potencjalne zagrożenie, a może przynosić korzyści dla środowiska naturalnego.

UM Środa Śląska

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po sezon…

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

taxi stas

glory

ogrody pawlowski trawniki www


Nie przegap tych artykułów.