sobota 23.09.2023

Imieniny: Bogusława Tekli

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Mieszkańcy Winnej Góry pytają o niewykoszone działki prywatne i KOWR. Straż Miejska odpowiada

1 CommentMieszkańcy prywatnych posesji na Winnej Górze w Środzie Śląskiej zwrócili się do Straży Miejskiej z prośbą o podjęcie działań wz. z niewykaszaniem traw na niezabudowanych działkach należących głównie do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz do właścicieli prywatnych. Po analizie prawnej problemu oraz zaczerpnięciu opinii Komendy Powiatowej Straży Pożarnej okazało się, że nie można wprost nakazać właścicielowi działki regularnego koszenia swojego terenu. 


Fot. Urząd Miejski w Środzie Śląskiej Fot. Urząd Miejski w Środzie Śląskiej


 - Już po wcześniejszych zgłoszeniach od mieszkańców Winnej Góry Straż Miejska w Środzie Śląskiej poprosiła o opinię prawną wz. z tym, że brak było oczywistych podstaw do stosowania sankcji wobec osób, które nie koszą regularnie swojego terenu – wyjaśnia Ryszard Czerwiec, komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej.

Mieszkańcy Winnej Góry w maju br. jeszcze raz zwrócili się z problemem do Straży Miejskiej, która ponownie zasięgnęła opinii prawnej. Wynika z niej, iż Straż Miejska nie dysponuje środkami prawnymi, które uprawniałyby funkcjonariuszy do nakładania mandatów za nie koszenie trawy na prywatnych posesjach.

Swoje stanowisko w tym temacie na prośbę SM wyraził także komendant Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej. W przesłanej odpowiedzi wyjaśnił, iż przepisy z zakresu ochrony przeciwpożarowej nie odnoszą się do obowiązku wykaszania traw i roślinności w obrębie działek budowlanych lub obiektów mieszkalnych. Ponadto, funkcjonariusze PSP posiadają uprawnienia do stosowania sankcji, ale w przypadku czynów zabronionych.

w gora image003

Komendant PSP w Środzie Śląskiej wskazał także, że nie odnotowano zgłoszeń mieszkańców Winnej Góry dot. interwencji w zakresie zagrożeń ze strony wysokiej trawy lub suchej roślinności, a w ciągu ostatnich 3 lat średzka Komenda PSP odnotowała 3 zdarzenia związane z pożarem suchej trawy w obrębie Winnej Góry. Zdarzenia te o niewielkich rozmiarach, jak wskazuje w piśmie komendant PSP, ugaszono przy udziale minimalnych sił i środków jednostek przeciwpożarowych.

Straż Miejska wystosowała również pismo do KOWR z prośbą o systematyczne koszenie trawy na posiadanych gruntach w Środzie Śląskiej. Podobny dokument wystosowany będzie także z Wydziału Spraw Komunalnych i Przestrzeni Publicznej UM.

w gora image005

Warto w tej sytuacji zwrócić uwagę na zalety wyższej trawy, która zatrzymuje wilgoć i daje chłód, wytwarza tlen, pochłania pyły i inne zanieczyszczenia. Jest także schronieniem dla pożytecznych owadów i pokarmem wielu zwierząt, a także gwarancją żyznej gleby.

w gora image007

Takie praktyki stosuje np. miasto Wrocław, które w sezonie prowadzi akcję tzw. #EKOszenia i ze względu na ochronę środowiska rzadziej kosi trawę w parkach i na zieleńcach, a częste koszenie skupione jest na najważniejszych odcinkach - w obrębie skrzyżowań, przy ulicach, chodnikach i ścieżkach rowerowych. Wysoka trawa nie zawsze więc stanowi potencjalne zagrożenie, a może przynosić korzyści dla środowiska naturalnego.

UM Środa Śląska
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Sentymentalna podroż po PRL. Sklepowa na dzień dobry przyitala Cię  uprzejmym słowem.  Czego ... pan sobie ...
Świetna zabawa. Pani STAROŚCINA to chyba lustra nie ma w domu. 
Świetna zabawa. Pani STAROŚCINA to chyba lustra nie ma w domu. 

Lokalne ogłoszenia drobne

05.09.2023 19:48 wrote:

Sprzedam dom w Wilczkowie gm. Malczyce, pow. 77,40 m2, trzy pokoje, cena 139000 zł, tel. 693623821…

05.09.2023 19:21 wrote:

Sprzedam mieszkanie składające się z 4 pokoi, kuchni, łazienki, otwartego salonu. Lokal o powierzchni 109 m2, cena 350 000 zł do negocjacji…

23.08.2023 18:01 wrote:

Kupię - > ANTYKI < - SPRZĄTANIE - LIKWIDACJA MIESZKANIA / DOMU / KOLEKCJI -?- Kupuję Antyki - Płacę Gotówką ! Interesują mnie…

20.08.2023 07:03 wrote:

Muzeum Regionalne Środa Śląska            wymagania: Pracownik ochrony-wpis na listę kwalifikowanego pracownika ochrony legitymacja osob…

taxi stas

hydrotech do gazety nowa reklama

Nie przegap tych artykułów.