sobota 02.07.2022

Imieniny: Jagody Urbana

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Na 70. urodzinach średzkiej biblioteki
Są takie wydarzenia, w których uczestnictwo jest nie tylko przyjemnością, ale i zaszczytem. I w takim właśnie mieliśmy okazję wziąć udział.


Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej wczoraj obchodziła jubileusz 70-lecia. Na uroczystość zorganizowaną w sali widowiskowej domu kultury przybyło wielu gości, m.in. byli pracownicy, dyrektorzy ościennych bibliotek, przedstawiciele władz samorządowych i czytelnicy.

- Ze szczególnym wzruszeniem myślimy dzisiaj o byłych dyrektorach, pracownikach i czytelnikach średzkiej biblioteki, którzy odeszli. Pomimo, że nie ma ich wśród nas, pozostawili po sobie niezatarty ślad swojego istnienia, bo to oni przyczynili się do tworzenia biblioteki jej historii, tradycji i wizerunku. Jubileusz biblioteki, to także okazja do radości i nadziei na kolejne owocne lata. To czas podsumowań, refleksji nad dorobkiem instytucji, osiągnięciami i perspektywami dalszego rozwoju – przywitała gości Anna Kuszlik - Czajkowska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej i zaprosiła gości do obejrzenia okolicznościowego filmu przygotowanego przez ucznia średzkiego liceum.

Przestawiał on historię oraz opis biblioteki:

W 1948 roku swoją działalność rozpoczęła Powiatowa Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej. Przez te 70 lat wiele się zmieniło. Dzisiejsza biblioteka to już nie tylko wypożyczanie książek, dostęp do wiedzy czy informacji, ale również spotkania czytelnicze, konkursy komputerowe, zajęcia dla dzieci, lekcje biblioteczne.  W naszej bibliotece każdy znajdzie coś dla siebie. Jest ona miejscem spotkań dla osób w każdym wieku. Oprócz biblioteki głównej z siedzibą w Środzie Śląskiej biblioteka posiada 5 filii wiejskich w miejscowościach Cesarzowice, Ciechów, Bukówek, Kryniczno oraz Szczepanów. Na obecną chwilę z naszego księgozbioru korzysta prawie 3000 mieszkańców, z czego rocznie wypożycza około 70 tys. książek. Taką perełką średzkiej biblioteki jest na pewno czytelnia, która w 2013 roku przeszła modernizację dzięki dodatkowym pozyskanym kosztom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

A także opis miejsc oraz prac bibliotekarek:

Jest galeria i miejsce spotkań, w którym w ciągu roku odbywa się wiele wieczorów poezji oraz wernisaży promujących naszą lokalną twórczość. Tutaj także są ciekawe spotkania z podróżnikami czy archeologami. W czytelni znajduje się księgozbiór podręczny. Jest to głównie literatura popularnonaukowa. Dużym zainteresowaniem cieszy się dział Dolny Śląsk oraz dział regionalny, w którym możemy znaleźć wiele ciekawych informacji z gminy oraz powiatu średzkiego. Oprócz księgozbioru w czytelni znajduje się 70 tytułów prasowych oraz kafejka internetowa z bezpłatnym dostępem do Internetu.

Tak funkcjonuje Dział Dziecięcy

Dział Dziecięcy przygotowuje dla najmłodszych czytelników bogatą ofertę kulturalną i zajęcia plastyczno - czytelnicze w okresie ferii zimowych i wakacji. Szereg konkursów m.in. „Walentynkowy Konkurs Recytatorski” , imprezy cykliczne takie jak „Urodziny Kubusia Puchatka”, „Noc z Andersenem”, „Noc Bibliotek”. Cykliczne comiesięczne lekcje biblioteczne, a także pasowanie na Czytelnika Działu Dziecięcego.

Rozwój technologii

Od 2012 roku Biblioteka Publiczna bierze udział w trzech projektach, dzięki którym czytelnicy mają dostęp do ponad 2 milionów darmowych publikacji online. Placówka posiada własną stronę internetową oraz profil w mediach społecznościowych.

System biblioteczny znacząco ułatwia pracę

Od 2006 roku zbiory opracowywane są w centralnie zintegrowanym systemie bibliotecznym ALEPH, a katalog biblioteki dostępny jest online w ramach dolnośląskiego zasobu bibliotecznego. Obecnie zbiory Biblioteki Publicznej liczą 53 tysiące jednostek inwentarzowych.

Klub Książki

Dyskusyjny Klub Książki działa w Bibliotece Publicznej od 2008 roku. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Uczestniczą w nich członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Środzie Śląskiej. Są to spotkania, na których omawiane są książki interesujące członków klubu i  spotkania autorskie.

Pełen księgozbiór w przynależnych filiach

Filie powielają standardy pracy biblioteki głównej. Organizowane są spotkania dla dzieci i dorosłych, teatrzyki, spotkania autorskie, imprezy tematyczne. Tu księgozbiór jest równie bogaty jak w Bibliotece Publicznej.

Burmistrz o bibliotece

Na wyświetlanym filmie nie zabrakło również podsumowania włodarza miasta, Adama Rucińskiego:

- Biblioteka Publiczna ma duże tradycje w Środzie Śląskiej. W tej chwili jest to naprawdę nowoczesne miejsce spotkań, gdzie można zaczerpnąć dużo wiadomości o literaturze, prozie, o poetyce. Naprawdę wiele eventów o tym świadczy. Pani dyrektor Anna Kuszlik - Czajkowska zaprasza bardzo ciekawe osobowości. Często też korzystam z tych zaproszeń i widzę wielu sympatyków biblioteki, wielu mieszkańców, nawet spoza terenu gminy. To są naprawdę bardzo ciekawe spotkania, bardzo atrakcyjne. Działalność jest szeroko rozpoznawalna w szczególności i poprzez centrum, tutaj w mieście oraz filie biblioteki na terenie naszej gmin. Pracownice są bardzo zaangażowane. Jest to świetny zespół, z którym się świetnie współpracuje. My, jako gmina Środa Śląska, wspieramy działalność Biblioteki Publicznej. Rocznie co najmniej 30 tysięcy zł przeznaczamy na powiększanie księgozbioru. Eventy, stałe grono czytelników, stałe wsparcie i świetna kadra na czele z panią detektor, to znaki rozpoznawcze Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej - mówił burmistrz.

Podczas jubileuszu pracownicy „Domu książki” złożyli podziękowania wszystkim osobom, które zaangażowały się w pracę na rzecz średzkiej biblioteki. Podczas gali rozstrzygnięto również konkurs pt. „Nie tylko książki. Moje wspomnienie o bibliotece”. Zaproszeni goście mieli okazję usłyszeć nagrodzony wiersz recytowany przez jedną z uczennic.

Całość imprezy podkreślił koncert kwartetu smyczkowego „Chilla Quartet”.  Po uroczystej części na gości czekał poczęstunek. Oczywiście nie zabrakło urodzinowego tortu i toastu.

Przyłączając się do wystąpienia starosty średzkiego Sebastiana Burdzego, również umawiamy się na 100-lecie Bibilioteki Publicznej w Środzie Śląskiej w obecnym na uroczystości gronie. Wszyscy stawmy się obowiązkowo.

(kb) fot. kb

...kolejna ciekawa oferta to:

 

  • sołtys powiedział(a) Więcej
    Wioletta Borkowska obnażyła fałsz Gruchy, w końcu 3 godziny temu.
  • Michał powiedział(a) Więcej
    Brawo Arkadiusz Paweł i Mirek...... Reszta do wymiany..... Dupo wlaxy..... Wiola a ty już się nie wypowiadaj proszę.... 6 godzin temu.
  • Ujazd gorny powiedział(a) Więcej
    Nie było widać w górnym policji a staw był pełny aż brakowało miejsca i ludzie odjeżdżali 12 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

16.06.2022 14:13 wrote:

Kupię używany, sprawny akordeon w dobrym stanie.  Kontakt pod nr tel. 696132306. …

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…