Podczas czynności odbiorowych budynku i terenu wokół nowego gminnego obiektu biurowo-konferencyjnego weryfikowano jakość i parametry prac budowlanych i instalacyjnych oraz systemów elektronicznych i sterowania inteligentnego, w które został wyposażony obiekt Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy ul. Spółdzielczej.
- W budynku zastosowano system wentylacji mechanicznej z obrotowym wymiennikiem ciepła, który zagwarantuje jego wysoką wydajność elektryczną – tłumaczył podczas czynności odbiorowych Mateusz Pokorski z podwykonawczej firmy AFFA z Ujazdu Górnego. – Dzięki zastosowaniu tej nowoczesnej technologii oraz 2 układom klimatyzacji centralnej, budynek będzie generował niskie koszty zużycia energii elektrycznej i gazu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym – podkreślał Mateusz Pokorski. Do zmniejszenia zużycia prądu przyczynią się także zamontowane panele fotowoltaiczne o mocy 13 Kw.
– Cieszę się, że udało nam się ten projekt doprowadzić do końca, choć niektórzy wątpili w tę inwestycję. Nowoczesne rozwiązania zastosowane w tym obiekcie gwarantują jego energooszczędność, a sam Inkubator będzie przestrzenią do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości – podkreśla Rafał Ratuszniak, lider projektu budowy Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości, p.o. kierownika Wydziału Rozwoju Przedsiębiorczości i Współpracy z NGO średzkiego magistratu.
Przepompownia ścieków dedykowana dla obiektu ŚIP
W nowoczesnym, dwukondygnacyjnym biurowcu Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości o pow. użytkowej 913 m2. znajduje się m. in. 18 w pełni wyposażonych biur o pow. od 11 m2 do 60 m2, przestronny open space, sala spotkań oraz komfortowa i nowoczesna sala konferencyjna mieszcząca 80 osób z zapleczem technicznym, wyposażona w projektor, ekrany i system nagłośnienia. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i posiada wewnętrza sieć światłowodową.
- Dziękuję wszystkim współpracownikom i osobom zaangażowanym w ten projekt za wsparcie i pomoc w realizacji tej dużej inwestycji – mówił podczas czynności odbiorowych Aleksander Staśko z firmy KIZ s.c. – Dziękuję także panu burmistrzowi za zaufanie i powierzenie nam tego projektu. Było to dla nas nowe wyzwanie, któremu mamy nadzieję sprostaliśmy.
Pomieszczenie biurowe na parterze ŚIP
- Było kilka problemów, które zdarzają się na każdej budowie, jednak jakość wykonawcy i zaangażowanie Gminy oraz jej pracowników pozwoliło rozwiązać wszystkie trudności i szczęśliwie zakończyć inwestycję – zaznacza Piotr Sudoł, kierownik budowy Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
Sala konferencyjna Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości
Budowa obiektu jest współfinansowana w 85% ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Jej wartość to blisko 7 mln zł. Koszt pokryty ze środków własnych Gminy to zaledwie 1.124 zł/m2 (cena netto: 904 zł/m2) wykonanej powierzchni użytkowej obiektu.
Foyer sali konferencyjnej Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości
- Etap budowy obiektu jest zakończony, obecnie wyłaniamy wykonawcę wyposażenia całego budynku w meble oraz przygotowujemy postępowanie na zakup sprzętu IT wraz z oprogramowaniem. Oficjalne otwarcie Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości zaplanowane jest na IIII kw. br. – wskazuje burmistrz Adam Ruciński.
Po wyposażeniu i uruchomieniu, Średzki Inkubator Przedsiębiorczości zapewni osobom rozpoczynającym i prowadzącym działalność gospodarczą kompleksowe wsparcie. Chodzi o preferencyjne warunki dostępu do lokali biurowych, IT oraz specjalistycznych usług doradczych i szkoleniowych. W planach średzki inkubator będzie miejscem wydarzeń biznesowych, promujących lokalnych i subregionalnych przedsiębiorców, szczególnie młodych, w nowoczesnych branżach.
(prg)
Przedstawiciele firmy KIZ Staśko s.c., burmistrz i lider projektu z pozwoleniem na użytkowanie Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości
Komisja odbiorowa Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości