wtorek 18.06.2024

Imieniny: Marka Elżbiety

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Oficjalne pismo, urzędowe powiadomienie? To może być przekręt – cz. II

SkomentujPoczątek roku to czas rozliczeń, podsumowań oraz… fałszywych wiadomości i telefonów od oszustów, którzy coraz częściej udają urzędników.Przestępcy nie próżnują i doskonalą swoje metody. To zdanie powtarzamy jak mantrę. Ale ostrzeżeń  nigdy dość, bo osób oszukanych wciąż przybywa. W ostatnim czasie najwięcej jest tych, którzy uwierzyli, że mają do czynienia z przedstawicielami państwowych urzędów. Były wśród nich osoby z natury bardzo przezorne, a mimo to nie rozpoznały przekrętu. Tym bardziej trzeba mieć się na baczności.

Przekręty „na węgiel w gminie”

 • Przed wyłudzeniami ostrzegają też władze samorządowe. Od niedawna urzędy gmin prowadzą sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach i skwapliwie podchwycili to oszuści.

Podszywają się pod ośrodek pomocy społecznej, który pośredniczy w dystrybucji opału i wysyłają SMS-y z informacją, że adresat „został wytypowany” do zakupu. Wystarczy, że wpłaci podaną kwotę na konto, którego numer znajduje się w wiadomości. Konto należy oczywiście do oszustów, a nie do urzędu gminy.

 • Czy urzędy wysyłają SMS-y do mieszkańców w sprawie węgla? Tak, ale tylko do tych, którzy wcześniej złożyli odpowiedni wniosek. Poza tym do preferencyjnych zakupów są

uprawnieni tylko ci, którym przysługuje dodatek węglowy. Urząd nie typuje mieszkańców, którzy mogą kupić tańczy opał.

Uwaga! Samorządowcy apelują: jeśli otrzymasz taką wiadomość SMS-em, e-mailem lub telefonicznie i masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z urzędem. Zanim tego nie zrobisz, nie przelewaj pieniędzy ani nie podawaj żadnych danych.

 • Policja natomiast uczula, by w ogóle zachowywać ostrożność przy zakupie węgla, zwłaszcza przez Internet, bo oszustw jest nadal wiele.

Mnożą się m.in. fałszywe strony podszywające się pod witryny spółek węglowych, gdzie rzekomo można zamówić opał „prosto z polskiej kopalni”. Gdy ktoś się skusi, złoży zamówienie i za nie zapłaci, węgla nie dostanie, a strona szybko zniknie z sieci.

 • Lepiej też nie kupować opału „prosto z samochodu”. Taki obwoźny handel znów jest popularny, ale sprzedawany opał jest często kiepskiej jakości, niedoważony i niewiadomego pochodzenia. Bywa też, że jest kradziony.

Gdy podejrzewasz, że masz do czynienia z oszustwem

 • Jeśli dostałaś wiadomość np. dotyczącą rzekomego zwrotu podatku, pieniędzy z ZUS albo taniego węgla z gminy (lub inną wiadomość udającą urzędową informację), powiadom o tym urząd lub instytucję, pod którą oszust się podszył.
 • Samą wiadomość zignoruj lub skasuj. Póki niczego nie klikniesz, taki e-mail lub SMS nie jest zagrożeniem dla telefonu czy komputera.
 • Jeśli w wiadomości był podany link, w który kliknęłaś i zostałaś przeniesiona na stronę podobną do strony banku, ale nie podałaś tam żadnych danych, też nic ci nie grozi.
 • Jeśli jednak wprowadziłaś dane, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i poproś o zabezpieczenie konta (zmianę haseł, kodów dostępu itp.)
 • Gdy kliknęłaś w link i został pobrany załącznik lub z pozoru nic się nie wydarzyło, w twoim urządzeniu mogła zostać zainstalowana szpiegująca aplikacja lub groźny wirus. Skontaktuj się z serwisem, poproś o sprawdzenie urządzenia i zainstalowanie dobrego programu antywirusowego, jeśli go jeszcze nie masz.

Te telefony mogą być próbą wyłudzenia danych!

 • Dzwoniąca osoba podaje się za ankietera NFZ. Pyta o nazwisko, adres i PESEL, żąda przesłania kopii dokumentów, np. orzeczenia i niepełnosprawności. Jeśli w ostatnim czasie byłaś u lekarza specjalisty, może zadzwonić ankieter NFZ, ale zada jedynie pięć pytań odnośnie opieki świadczonej w poradni.
 • Dzwoniąca osoba podaje się za przedstawiciela Funduszu Ochrony Środowiska i proponuje pomoc w uzyskaniu dofinansowania z programu Mój Prąd 4.0 Nabór wniosków w programie Mój Prąd został wydłużony do końca marca, ale nikt z Funduszu Ochrony Środowiska nie telefonuje z ofertą pomocy.
 • Dzwoniąca osoba podaje się za ankietera z firmy badawczej i pyta cię o nazwisko. W prawdziwym badaniu odpowiedzi są zawsze anonimowe.
 • Nie podawaj w rozmowie danych osobowych, informacji o dochodach, świadczeniu medycznym, z którego korzystałaś itp. Gdy coś budzi twoje podejrzenia, przerwij połączenie.

Źródło: Tygodnik 100 Rad - Wydawnictwo Bauer Sp z o.o. S.k.

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Gosc mega inteligentny, zadal im konkretne pytanie, dlaczego radni nie beda pracowac charytatywnie dla miasta jako ...
Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny, jak i rodzinę osoby zmarłej o kontakt, ...
Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

handlo

ogrody pawlowski trawniki www


Nie przegap tych artykułów.