W trakcie komisji ożywiona dyskusja towarzyszyła omawianiu kwestii progów zwalniających, a także zadań inwestycyjnych realizowanych w tym roku. Ważnymi punktami w porządku posiedzenia były informacje dotyczące oszczędności zużycia energii oświetlenia ulicznego, zużycia energii w szkołach, przedszkolach i żłobkach, realizacji Programu Czyste Powietrze i Gminnego Programu Ograniczania Niskiej Emisji oraz likwidacji azbestu i wyrobów zawierających azbest. Radni zapoznali się również z analizą stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy.
Ponieważ najważniejsze tematy zostały omówione na komisjach stałych Rady Miejskiej, sesja przebiegła sprawnie. Radni podjęli trzynaście uchwał, m.in. w sprawie zmiany budżetu Gminy Środa Śląska na 2024 rok, przyjęcia Rocznego Programu Współpracy Gminy Środa Śląska z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2025 oraz w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Środa Śląska w obrębie geodezyjnym.
Informację o stanie realizacji zadań oświatowych na terenie Gminy Środa Śląska za rok szkolny 2023/2024, w tym o wynikach egzaminu ósmoklasisty i nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, krótko przedstawił dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych Krzysztof Peryga. Radni jednogłośnie przyjęli sprawozdanie Burmistrza Środy Śląskiej z wykonania uchwał Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej za III kwartał 2024 roku oraz sprawozdanie z działalności Burmistrza Środy Śląskiej w okresie między sesjami.
W punkcie “wolne wnioski i informacje” przewodniczący Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej Andrzej Bielski w imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego zaprosił radnych do udziału w XI Dolnośląskim Kongresie Samorządowym.
Sesję można obejrzeć TUTAJ
(prg)