W zimowy wieczór średzcy policjanci zostali powiadomieni, że w średzkim parku leży prawdopodobnie nietrzeźwy mężczyzna. Funkcjonariusze po przyjeździe we wskazane przez świadka miejsce, potwierdzili przekazaną informację. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu, ale oprócz tego był znacznie wychłodzony i miał przemoczone ubranie - trząsł się z zimna i nie był w stanie odpowiadać na pytania policjantów. Funkcjonariusze natychmiast udzielili mężczyźnie niezbędnej pomocy, zabrali go do radiowozu, a także wezwali pogotowie ratunkowe. Ratownicy medyczni oświadczyli, że na szczęście, życiu mężczyzny nie zagraża niebezpieczeństwo i nie wymaga on hospitalizacji. Po ustaleniu jego tożsamości oraz adresu zamieszkania policjanci odwieźli zziębniętego 46-latka do domu i przekazali pod opiekę rodzinie.
Policjanci w okresie, gdy panują niskie temperatury prowadzą wzmożone działania na rzecz osób, którym grozi wychłodzenie. Pomimo częstego patrolowania miejsc zagrożonych, funkcjonariusze nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego, tak bardzo cieszy reakcja osób, które widząc człowieka leżącego na chodniku, czy śpiącego na ławce lub klatce schodowej, nie pozostają obojętni i wzywają służby ratunkowe. Taki telefon zdecydowanie już wiele razy uratował ludzkie życie.
Dzięki czujności osoby zgłaszającej interwencję oraz działań policjantów nie doszło do nieszczęścia. Nie bądźmy obojętni na losy osób samotnych, dotkniętych kryzysem bezdomności i potrzebujących pomocy. Szczególnie o tej porze roku informujmy służby o miejscach przebywania osób potrzebujących pomocy. Reagujmy, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, samotnie przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany, altany itp. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane.
Przypominamy również, że korzystając z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, możemy sygnalizować problemy osób dotkniętych kryzysem bezdomności i wspomóc działania służb i instytucji, które na co dzień pomagają takim osobom. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń, udostępnia kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób potrzebujących pomocy.
W przypadku napotkania w okresie zimy osoby samotnej, nietrzeźwej lub potrzebującej pomocy, której pozostawienie na mrozie może skończyć się tragicznie, ZADZWOŃ na numer
Źródło: KPP Środa Śląska
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń