Dokładnie chodzi o uchwałę Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej z dnia 23 kwietnia 2024 ws. określenia zasad i trybu udzielania dotacji celowych dla osób fizycznych na dofinansowanie z budżetu Gminy Środa Śląska prac obejmujących wymianę źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na korzystniejsze z punktu widzenia kryterium sprawności energetycznej oraz kryterium ekologicznego. Corocznie wnioski w tym gminnym programie sa przyjmowane na przełomie kwietnia i maja lub w maju. Za ocenę wniosków i realizację GPONE odpowiada Wydział Środowiska i Rolnictwa (ŚRL), w szczególności zatrudniony w nim Ekodoradca.
W zaproponowanym przez Burmistrza i uchwalonym przez radnych Gminnym Programie Ograniczania Niskiej Emisji na lata 2024-2028 wzrosły kwoty dotacji w stosunku do kwot z ub.r. Są to najczęściej wzrosty kwot dotacji sięgające kilkunastu procent. Jednocześnie wprowadzono zasadę pierwszeństwa dotacji w stosunku do lokalizacji posesji w strefach. Bezwzględne pierwszeństwo mają posesje w strefie A tzn. w obrębie murów miejskich. W drugiej kolejności rozpatrywane będą wnioski właścicieli posesji w strefie B – strefie śródmiejska miasta i strefy centralne miejscowości Ciechów, Rakoszyce i Szczepanów.
Pozostałe obszary miasta Środa Śląska i trzech w/w solectw oraz pozostałe miejscowości gminy zostały zaliczone do strefy C. Kwota dotacji celowych z budżetu Gminy Środa Śląska w każdej ze stref A, B i C będzie jednakowa. Dokładne obszary objęte strefą A oraz strefą B są zobrazowane w załączniku 3 do uchwały Rady Miejskiej z 23.04.2024 – prezentujemy je na poniższych mapkach. W uchwalonym programie wsparcie finansowe dedykowane jest dla wymiany pieców węglowych, gdyż mają one najgorsze parametry emisyjne. Aby mieszkańcy mogli składać wnioski o dotacje do średzkiego UM potrzebne będzie jeszcze ogłoszenie naboru przez Burmistrza Środy Śl., co może stać się najszybciej 10 maja a najpóźniej 15 maja.
(um/prg)