O dofinansowanie mogą występować osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub wydzielonego w nim lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Minimalny okres tej własności musi wynosić 3 lata przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Wymóg ten nie dotyczy sytuacji spadkowych. Ponadto muszą spełniać kryteria dochodowe określone w programie, a w przypadku najwyższego dofinansowania – także wymogi dotyczące standardu energetycznego budynku.
Jakie są możliwe rodzaje dofinansowania?
W programie dostępne są obecnie następujące formy wsparcia:
• dotacja – przyznawana przez wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Wypłacana w całości lub maksymalnie w trzech częściach, po złożeniu wniosku o płatność i udokumentowaniu realizacji przedsięwzięcia;
• dotacja z prefinansowaniem – dostępna dla podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania. Środki wypłacane są zaliczkowo przed rozpoczęciem inwestycji, na podstawie dyspozycji wypłaty zaliczki złożonej przez beneficjenta wraz z fakturą zaliczkową wystawioną przez wykonawcę, który zawarł umowę z beneficjentem na realizację przedsięwzięcia w ramach prefinansowania. Prefinansowanie w nowej odsłonie dostępne jest tylko przez operatora.
Jaka jest rola operatorów w programie Czyste Powietrze?
To rozwiązanie zastosowane po raz pierwszy w programie Czyste Powietrze, które obowiązuje od 31 marca br. Rolą operatorów jest wsparcie beneficjentów najwyższego i podwyższonego poziomu dofinansowania, w tym wszystkich beneficjentów korzystających z prefinansowania. Operator poprowadzi beneficjenta krok po kroku przez całą ścieżkę w programie i zapewnia pełną opiekę i wsparcie od podjęcia decyzji o realizacji inwestycji, przez proces inwestycyjny, aż do jego zakończenia i rozliczenia umowy o dofinansowanie.
Uwaga! Gmina Środa Śląska pełni również funkcję Operatora programu Czyste Powietrze, w związku z tym każdy beneficjent z terenu Gminy Środa Śląska ma możliwość skorzystania z dotacji w każdym z trzech poziomów dofinansowania.
Jakie są poziomy dofinansowania i ich progi dochodowe?
podstawowy poziom – do 40% dofinansowania, próg dochodu: 135 000 zł/rok
podwyższony poziom – do 70% dofinansowania, próg dochodu:
• 2 250 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym,
• 3 150 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
• roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej – maksymalnie czterdziestokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
najwyższy poziom – do 100% dofinansowania, próg dochodu:
• 1 300 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym
• 1 800 zł w gospodarstwie jednoosobowym
• lub otrzymywanie zasiłków (stały, okresowy, rodzinny, specjalny opiekuńczy)
• roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej – maksymalnie dwunastokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę,
• zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania w budynku powyżej 140 kWh/m2/rok.
Od 31 marca br. przez cztery miesiące można uzyskać dotację na koszty kwalifikowane poniesione od 28 maja 2024 r., przy czym wnioski te muszą być zgodne z nowym programem (przewidziano kilka odstępstw od nowych zasad).
Gdzie można uzyskać więcej informacji o programie?
Na stronach internetowych: NFOŚiGW (czystepowietrze.gov.pl) oraz WFOŚiGW we Wrocławiu, a także w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym w Urzędzie Miejskim w Środzie Śląskiej, pok. D-8, tel. 71 39 60 764.
Gmina Środa Śląska
1. <Lepszy dobór kadry....< To teoria, a praktyka jest taka, że UM zmienił się ...