Scena pełna barw i energii
Na festiwalowej scenie wystąpiły zespoły, które od lat pielęgnują i propagują ludowe tradycje. Publiczność miała okazję podziwiać występy takich grup jak Kulinianie, Kostomłocianie, Boduszki, Cicha Woda, Kunice, Malinianie, Starczowianie, Goliszowianie, Słowiki, Kwisowianie, Niezła Paka, Polanie oraz Dolnoślązacy. Każdy zespół wniósł na scenę swoją unikalną energię, prezentując bogactwo ludowych melodii i tańców.
Jubileusz Kulinian – 45 lat tradycji
Najważniejszym punktem festiwalu było uhonorowanie zespołu Kulinianie, który od 45 lat kultywuje folklor i może poszczycić się wieloma osiągnięciami. Burmistrz Środy Śląskiej Elżbieta Czarnota złożyła zespołowi serdeczne gratulacje, podkreślając jego wkład w zachowanie tradycji: - Gratuluję Wam z całego serca w imieniu samorządu gminnego i dziękuję, że jesteście i 45 lat dbacie o tradycję, że przekazujecie ją i pokazujecie kolejnym pokoleniom. Grajcie nam jeszcze przynajmniej kolejne 45 lat.
Kapeli pogratulowali również zastępca Burmistrza Marcin Brzeziński oraz przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Bielski, wręczając zespołowi jubileuszową statuetkę. Z ramienia powiatu średzkiego gratulacje złożyli przewodniczący rady Artur Bogucki oraz przedstawiciel zarządu powiatu Grzegorz Pierzchalski, którzy przekazali zespołowi pamiątkowe upominki.
Ciepłych słów jubilatom nie szczędzili również członkowie pozostałych zespołów uczestniczących w festiwalu, a życzeniom i podarunkom nie było końca.
Historia zapisana w dźwiękach i obrazach
Z okazji jubileuszu zaprezentowano wideoreportaż, w którym założyciel kapeli Julin Honc, wraz z członkiniami zespołu – Genowefą Galicą i Renatą Medyńską-Bochenek, opowiedzieli o historii Kulinian, ich najważniejszych momentach oraz osobach, które przez lata współtworzyły tę muzyczną społeczność. To była niezwykła podróż przez cztery dekady działalności, pełna wspomnień i refleksji.
Nagrodzeni najlepsi – triumf Starczowian
Na zakończenie festiwalu nadszedł długo wyczekiwany moment – ogłoszenie zwycięzców tegorocznej edycji. Po pełnym emocji dniu, wypełnionym muzyką, tańcem i radosnym świętowaniem, jury wyłoniło najlepsze zespoły, które zachwyciły zarówno publiczność, jak i ekspertów oceniających występy.
Najwyższe wyróżnienie przypadło Starczowianom, którzy zdobyli pierwsze miejsce, prezentując niezwykle dynamiczny i pełen pasji występ, oddający ducha ludowej tradycji. Ich interpretacja muzyczna i choreograficzna porwała widzów, a precyzja wykonania oraz autentyczność przekazu zapewniły im zasłużony triumf.
Na drugim miejscu uplasowali się Malinianie, którzy oczarowali publiczność subtelnością i wyjątkową harmonią swoich prezentacji. Ich występ był pełen emocji, a każdy ruch i dźwięk oddawał głębokie przywiązanie do folkloru i jego bogactwa.
Trzecie miejsce przypadło Kostomłocianom, którzy zaprezentowali niezwykle barwny i energetyczny pokaz, w którym tradycja przeplatała się z nowoczesnym podejściem do ludowej sztuki. Ich występ był pełen radości i żywiołowości, co spotkało się z entuzjastycznym odbiorem publiczności.
Nagrodzeni artyści otrzymali zasłużone wyróżnienia, a ich sukces był ukoronowaniem wielu miesięcy przygotowań i pracy nad doskonaleniem repertuaru. Festiwal zakończył się w atmosferze radości i dumy, a wszyscy uczestnicy – niezależnie od zajętego miejsca – mogli poczuć się zwycięzcami, ponieważ to właśnie ich pasja i zaangażowanie sprawiły, że to muzyczne spotkanie było naprawdę warte uwagi.
Festiwal, który łączy pokolenia
Wydarzenie poprowadził dyrektor Domu Kultury w Środzie Śląskiej Grzegorz Ptaszyński, który zadbał o płynny przebieg festiwalu i wprowadził publiczność w świat ludowej muzyki i dokonań występujących zespołów.
Festiwal Kultury Ludowej w Środzie Śląskiej po raz kolejny udowodnił, że tradycja jest żywa i wciąż inspiruje kolejne pokolenia. To wydarzenie pełne radości, wspólnego świętowania i dumy z dziedzictwa kulturowego.
Dziękujemy wszystkim artystom, organizatorom i publiczności za mile spędzony czas – do zobaczenia za rok!
(red)
LINK DO TRANSMISJI: https://www.youtube.com/live/nR49Q4M4P4g
----------------------------------------------
KAPELA LUDOWA „KULINIANIE”
W 1980 r., z inicjatywy mieszkańców wsi Kulin – sołtysa Juliana Honca, Olgi Dziadyk, Genowefy Galicy i Władysławy Torończak – powstał zespół folklorystyczny, który przyjął nazwę Kapela Ludowa „Kulinianie”.
Zespół powstał z potrzeby uatrakcyjnienia obchodów świąt i uroczystości ludowych oraz wspólnego śpiewania. Szybko zyskał zwolenników oraz chętnych do wspólnego muzykowania, by w 1983 r. poszczycić się 20-osobową grupą taneczno-wokalną i 6-osobowym zespołem akompaniującym. Patronat nad powstałym zespołem objął Dom Kultury w Środzie Śląskiej.
Repertuar Kapeli to piosenki ludowe różnych stron Polski, ale głównie regionów: małopolskiego, rzeszowskiego, kieleckiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego oraz piosenki kresowe z byłych województw lwowskiego i stanisławowskiego – skąd pochodzi większość mieszkańców Kulina.
Okazjonalnie zespół wykonuje też piosenki z repertuaru kapeli polonijnej „Małego Władzia” oraz folkloru romskiego. W swoim dorobku Kapela posiada przedstawienia o podłożu teatralnym, takie jak: „Herody”, „Kopanie Ziemniaków”, „Noc Świętojańska” czy „Dożynki”.
Kapela od lat uczestniczy w corocznych spotkaniach zespołów ludowych w Sobótce i Mietkowie oraz występuje podczas dożynek, Dni Środy Śląskiej i imprez organizowanych przez Dom Kultury w Środzie Śląskiej.
Stanowiąc oprawę muzyczną uroczystości kościelnych, „Kulinianie” zyskali sympatię wiernych wielu parafii na Dolnym Śląsku. Promując gminę Środa Śląska, Kapela wystąpiła w Poznaniu podczas targów „Polagra-2004” i „Farma-2007” oraz w partnerskich gminach Saterland w Dolnej Saksonii w Niemczech i Stepanov w Czechach.
Zespół posiada w dorobku takie osiągnięcia jak nagranie trzech płyt CD w Dużym Studio Polskiego Radia we Wrocławiu. Może się również poszczycić zdobyciem dwóch pierwszych miejsc w Lubinie oraz pierwszego miejsca w Wyszęcicach podczas Przeglądu Kapel. Do osiągnięć zespołu z pewnością można też zaliczyć zdobycie nagrody Grand Prix w Lądku-Zdroju oraz pierwszego miejsca na Międzynarodowych Targach Chleba w kategorii zespołów śpiewaczych. Trzykrotnie Kapela wystąpiła w Festiwalu Tradycji Ludowej Dolnego Śląska, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we Wrocławskiej Operze. W dorobku zespołu znajduje się również wiele innych nagród i osiągnięć.
W uznaniu zasług za całokształt pracy artystycznej na rzecz upowszechniania i popularyzacji polskiego folkloru Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił Kapelę Ludową „Kulinianie” odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Decyzją Rady Miejskiej Środy Śląskiej, za godne reprezentowanie regionu poza granicami powiatu średzkiego, Kapela „Kulinianie” została wyróżniona medalem „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska”.
Kapela została również odznaczona przez Ministra Kultury Honorowym Medalem w kategorii „Zasłużeni dla Kultury Regionalnej”.
Źródło: DK Środa Śląska