poniedziałek 14.06.2021

Imieniny: Bazylego Elizy

Siostry Elżbietanki opuszczają Środę Śląską

Siostry Elżbietanki opuszczają Środę Śląską

Pt, 26.03.2021 14:07

Po 160 latach siostry zakonne ze Zgromadzenia św. Elżbiety zakończyły swoją posługę w naszym mieście. Wczoraj odbyło się ich oficjalne pożegnanie.


Początek działalności sióstr w naszej społeczności to rok 1861 r. Pierwsze pielęgnowały chorych w ich własnych domach. Później dzięki przebudowie budynku Caritas siostry otworzyły w nim szkołę gospodarstwa domowego, przedszkole i oddział dla osób w podeszłym wieku. W 1925 r. rozpoczęły budowę własnego szpitala, który oddano do użytku w 1945 r.

Placówka Domu Opieki w Środzie Śląskiej została powołana 14 listopada 2007 tj. w dzień liturgicznego wspomnienia Matki Założycielki Mari Luizy Merket w celu realizacji misji Zgromadzenia, która brzmi „Wszystko co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych Mnieście uczynili”. Na opiekę sióstr mogły liczyć osoby starsze i samotne, a także pacjenci szpitala.

Zaangażowanie sióstr Elżbietanek w życie naszej społeczności docenili radni miejscy przyznając im tytuł „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska”. Z inicjatywą tą wystąpił burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, a radni jednogłośnie przyjęli stosowną uchwałę.

- Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety Prowincja Wrocławska w Środzie Śląskiej za swoje liczne i nieocenione zasługi w posłudze duchowej oraz charytatywno – opiekuńczej i społecznej wśród osób potrzebujących wsparcia i pomocy, a także za wieloletnie kształtowanie historii Środy Śląskiej zasługuje na szczególne wyróżnienie jakim jest tytuł „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska” - czytamy w uzasadnieniu.

Siostry zakonne oficjalnie pożegnano wczoraj podczas uroczystej mszy w kościele św. Andrzeja Apostoła. Pod ich adresem padło wiele ciepłych słów i podziękowań. Nie zabrakło też wzruszających wspomnień. Burmistrz Adam Ruciński wraz z przewodniczącym rady Jerzym Krycińskim oficjalnie przekazali zakonnicom przyznany im tytuł „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska”.

Wicestarosta Sebastian Burdzy i przewodniczący rady powiatu Artur Bogucki mieli dla sióstr upominki i list z podziękowaniami. – Po 160 latach opuszczają Siostry nasze miasto i jest to niezmiernie smutna wiadomość. Dziękujemy Siostrom za życzliwość, opiekę i cierpliwość okazywaną pacjentom szpitala oraz domownikom Domu Opieki. Za poświęcone im życie zawodowe, czas i niejednokrotnie własne zdrowie. Jesteśmy wdzięczni za Waszą posługę i obecność w naszej społeczności. Wszystkim Siostrom ze Zgromadzenia św. Elżbiety życzymy wielu łask, dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności. Niech Bóg czuwa nad Wami i wspiera Was w każdym działaniu. Oceniając posługę sióstr przywołali słowa bł. Mari Luizy Merkert „Błogosławieni są Ci, którzy potrafią dać innym to, co w nich najlepszego”.

Siostrom za ich służbę i oddanie podziękowali też parafianie i mieszkańcy, ks. Proboszcz Marcin Kozyra i ks. Edward Bugajski. Na koniec głos zabrała Siostra Prowincjalna Paula Marcinowska.

OLO / fot. MW

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


 • Policjant powiedział(a) Więcej
  Tylko sprawdzcie ile nietrzeźwych spowodowało wypadki a ile trzeźwych statystyki mówią... 45 minut temu.
 • Maria powiedział(a) Więcej
  Ja proponuję portret Pana dyr Świerczynskiego lub Cetery. 45 minut temu.
 • Maria powiedział(a) Więcej
  Julian Żygadło (bezpartyjny) wygrał niedzielne, przedterminowe wybory na burmistrza Kątów... 47 minut temu.
 • IwanGelik powiedział(a) Więcej
  Ruskie wybory,  był z nadania to niech będzie dalej......
  Bo przecież spadochroniarz... 49 minut temu.

Najnowsze artykuły

niedziela / 13.06.2021 / 12:27 1

Wieczór ze stand-upem w Miękini

Stand-up staje się w Polsce coraz popularniejszy. W piątek fani tej formy rozrywki świetnie bawili się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Miękini.

Wyszukiwarka artykułów:

Lokalne ogłoszenia drobne

09.06.2021 12:42 wrote:

Witam , szukam pana rencista emeryt do prac koserwatorskich 1-2 razy w tygodniu  w Srodzie Slaskieji Tel 885176463 …

08.06.2021 16:04 wrote:

Potrzebny fachowiec złota rączka praca koserwacyjna , malowanie drobne naprawy raz w tygodniu rencista emeryt mile widzany.…

06.06.2021 10:40 wrote:

Zlecę remont pokrycia dachowego dach płaski hala magazynowa około 750 m2, w Środzie Śląskiej tel. 502386734 marekszu@wp.pl  …

06.06.2021 08:40 wrote:

Wynajmę mieszkanie w centrum Środy Śląskiej,  56 m2- 3 pokoje, kuchnia, osobna łazienka i toaleta. Mieszkanie ciepłe, słoneczne, umeblowane…