poniedziałek 24.06.2024

Imieniny: Jana Danuty

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Siostry Elżbietanki opuszczają Środę Śląską

22 CommentsPo 160 latach siostry zakonne ze Zgromadzenia św. Elżbiety zakończyły swoją posługę w naszym mieście. Wczoraj odbyło się ich oficjalne pożegnanie.Początek działalności sióstr w naszej społeczności to rok 1861 r. Pierwsze pielęgnowały chorych w ich własnych domach. Później dzięki przebudowie budynku Caritas siostry otworzyły w nim szkołę gospodarstwa domowego, przedszkole i oddział dla osób w podeszłym wieku. W 1925 r. rozpoczęły budowę własnego szpitala, który oddano do użytku w 1945 r.

Placówka Domu Opieki w Środzie Śląskiej została powołana 14 listopada 2007 tj. w dzień liturgicznego wspomnienia Matki Założycielki Mari Luizy Merket w celu realizacji misji Zgromadzenia, która brzmi „Wszystko co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych Mnieście uczynili”. Na opiekę sióstr mogły liczyć osoby starsze i samotne, a także pacjenci szpitala.

Zaangażowanie sióstr Elżbietanek w życie naszej społeczności docenili radni miejscy przyznając im tytuł „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska”. Z inicjatywą tą wystąpił burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, a radni jednogłośnie przyjęli stosowną uchwałę.

- Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety Prowincja Wrocławska w Środzie Śląskiej za swoje liczne i nieocenione zasługi w posłudze duchowej oraz charytatywno – opiekuńczej i społecznej wśród osób potrzebujących wsparcia i pomocy, a także za wieloletnie kształtowanie historii Środy Śląskiej zasługuje na szczególne wyróżnienie jakim jest tytuł „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska” - czytamy w uzasadnieniu.

Siostry zakonne oficjalnie pożegnano wczoraj podczas uroczystej mszy w kościele św. Andrzeja Apostoła. Pod ich adresem padło wiele ciepłych słów i podziękowań. Nie zabrakło też wzruszających wspomnień. Burmistrz Adam Ruciński wraz z przewodniczącym rady Jerzym Krycińskim oficjalnie przekazali zakonnicom przyznany im tytuł „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska”.

Wicestarosta Sebastian Burdzy i przewodniczący rady powiatu Artur Bogucki mieli dla sióstr upominki i list z podziękowaniami. – Po 160 latach opuszczają Siostry nasze miasto i jest to niezmiernie smutna wiadomość. Dziękujemy Siostrom za życzliwość, opiekę i cierpliwość okazywaną pacjentom szpitala oraz domownikom Domu Opieki. Za poświęcone im życie zawodowe, czas i niejednokrotnie własne zdrowie. Jesteśmy wdzięczni za Waszą posługę i obecność w naszej społeczności. Wszystkim Siostrom ze Zgromadzenia św. Elżbiety życzymy wielu łask, dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności. Niech Bóg czuwa nad Wami i wspiera Was w każdym działaniu. Oceniając posługę sióstr przywołali słowa bł. Mari Luizy Merkert „Błogosławieni są Ci, którzy potrafią dać innym to, co w nich najlepszego”.

Siostrom za ich służbę i oddanie podziękowali też parafianie i mieszkańcy, ks. Proboszcz Marcin Kozyra i ks. Edward Bugajski. Na koniec głos zabrała Siostra Prowincjalna Paula Marcinowska.

OLO / fot. MW

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


ile w takich obozach pracy mozna zarobic - 800 czy 1000 euro net max miesiecznie? Wyzysk ...
Kolejny obóz pracy w święta,niedzielę i każdy możliwy dzień.Tylko Polak potrafi być tak podwładny i oddawać ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

glory

warsztat 336224 px

hydrotech do gazety nowa reklama

Nie przegap tych artykułów.