czwartek 23.09.2021

Imieniny: Bogusława Tekli

Siostry Elżbietanki opuszczają Środę Śląską

Siostry Elżbietanki opuszczają Środę Śląską

Pt, 26.03.2021 14:07

Po 160 latach siostry zakonne ze Zgromadzenia św. Elżbiety zakończyły swoją posługę w naszym mieście. Wczoraj odbyło się ich oficjalne pożegnanie.


Początek działalności sióstr w naszej społeczności to rok 1861 r. Pierwsze pielęgnowały chorych w ich własnych domach. Później dzięki przebudowie budynku Caritas siostry otworzyły w nim szkołę gospodarstwa domowego, przedszkole i oddział dla osób w podeszłym wieku. W 1925 r. rozpoczęły budowę własnego szpitala, który oddano do użytku w 1945 r.

Placówka Domu Opieki w Środzie Śląskiej została powołana 14 listopada 2007 tj. w dzień liturgicznego wspomnienia Matki Założycielki Mari Luizy Merket w celu realizacji misji Zgromadzenia, która brzmi „Wszystko co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych Mnieście uczynili”. Na opiekę sióstr mogły liczyć osoby starsze i samotne, a także pacjenci szpitala.

Zaangażowanie sióstr Elżbietanek w życie naszej społeczności docenili radni miejscy przyznając im tytuł „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska”. Z inicjatywą tą wystąpił burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, a radni jednogłośnie przyjęli stosowną uchwałę.

- Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety Prowincja Wrocławska w Środzie Śląskiej za swoje liczne i nieocenione zasługi w posłudze duchowej oraz charytatywno – opiekuńczej i społecznej wśród osób potrzebujących wsparcia i pomocy, a także za wieloletnie kształtowanie historii Środy Śląskiej zasługuje na szczególne wyróżnienie jakim jest tytuł „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska” - czytamy w uzasadnieniu.

Siostry zakonne oficjalnie pożegnano wczoraj podczas uroczystej mszy w kościele św. Andrzeja Apostoła. Pod ich adresem padło wiele ciepłych słów i podziękowań. Nie zabrakło też wzruszających wspomnień. Burmistrz Adam Ruciński wraz z przewodniczącym rady Jerzym Krycińskim oficjalnie przekazali zakonnicom przyznany im tytuł „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska”.

Wicestarosta Sebastian Burdzy i przewodniczący rady powiatu Artur Bogucki mieli dla sióstr upominki i list z podziękowaniami. – Po 160 latach opuszczają Siostry nasze miasto i jest to niezmiernie smutna wiadomość. Dziękujemy Siostrom za życzliwość, opiekę i cierpliwość okazywaną pacjentom szpitala oraz domownikom Domu Opieki. Za poświęcone im życie zawodowe, czas i niejednokrotnie własne zdrowie. Jesteśmy wdzięczni za Waszą posługę i obecność w naszej społeczności. Wszystkim Siostrom ze Zgromadzenia św. Elżbiety życzymy wielu łask, dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności. Niech Bóg czuwa nad Wami i wspiera Was w każdym działaniu. Oceniając posługę sióstr przywołali słowa bł. Mari Luizy Merkert „Błogosławieni są Ci, którzy potrafią dać innym to, co w nich najlepszego”.

Siostrom za ich służbę i oddanie podziękowali też parafianie i mieszkańcy, ks. Proboszcz Marcin Kozyra i ks. Edward Bugajski. Na koniec głos zabrała Siostra Prowincjalna Paula Marcinowska.

OLO / fot. MW

 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najnowsze komentarze

 • Obserwator powiedział(a) Więcej
  no niesamowite... Budżet obywatelski w wykonaniu Adasia.... Śmiech na sali!!! Kpina?! To za... 12 godzin temu.
 • abc powiedział(a) Więcej
  Pani Hela, legenda przedszkola w Ciechowie. Wszystkiego najlepszego ! 12 godzin temu.
 • Uczeń powiedział(a) Więcej
  Czy Pan Burmistrz też był tak wyróżniany jako uczeń średzki? 13 godzin temu.
 • Gal Anonim powiedział(a) Więcej
  A kto to ci dwaj z łańcuchami z USC? 13 godzin temu.

Najnowsze artykuły

środa / 22.09.2021 / 15:03

Mnóstwo zajęć w średzkim Domu Kultury!

Domu Kultury w Środzie Śląskiej w sezonie 2021/2022 przygotował szereg zajęć rozwijających talenty i umiejętności. Zachęcamy do zapoznania się z…

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

21.09.2021 14:44 wrote:

PORZĄDKI - PRZEPROWADZKA - ZMIANA WYSTROJU - POTRZEBUJESZ SZYBKO GOTÓWKĘ ? DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - kupię Antyki / Starocie…

16.09.2021 21:41 wrote:

Internetowa Galeria Handlowa oferuje wszystkie oferty i usługi które są w galeriach stacjonarnych.Zakupy szeroka oferta sklepów np. z odzie…

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…