poniedziałek 03.10.2022

Imieniny: Teresy Heliodora

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Średzkie obchody Narodowego Święta 3 MajaW Środzie Śląskiej upamiętniono 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była msza święta w intencji Ojczyzny, uroczystości patriotyczne na Rynku Dolnym z udziałem wojska i Średzkiej Orkiestry Dętej oraz koncert Piosenki Biało-Czerwonej w średzkim Domu Kultury.


Fot. UM Fot. UM


Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła koncelebrowana przez ks. proboszcza Marcin Kozyrę. Po mszy przedstawiciele władz Gminy i władz Powiatu oraz reprezentanci lokalnych stowarzyszeń i organizacji, w tym Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych, Związku Sybiraków oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów złożyli wspólny wieniec pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Polskich na Rynku Dolnym. Wartę honorową przed pomnikiem pełnili żołnierze z 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia. Święto w Rynku rozpoczęło się od wspólnego wykonania hymnu Polski przy akompaniamencie Średzkiej Orkiestry Dętej.

-  Dziś, w  231. rocznicę uchwalenia Konstytucji, w obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie spowodowanego rosyjską agresją, ważne jest poczucie wspólnoty narodów i ludzkiej solidarności – podkreślał w przemówieniu okolicznościowym na Rynku Dolnym burmistrz Adam Ruciński. – Dziękuję mieszkańcom za tę solidarność i pomoc okazaną obywatelom Ukrainy. To też jest objaw patriotyzmu. Leży to w polskiej racji stanu – mówił burmistrz Adam Ruciński.  

W czasie obchodów burmistrz odznaczył ppłka Sławomira Piotra Ślusarza, Dowódcę 1. Średzkiego Batalionu Dowodzenia, służącego w 10. Wrocławskim Pułku Dowodzenia, Honorową Odznaką Sybiraka przyznaną przez Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków, którą włodarz Gminy odebrał w imieniu ppłk Ślusarza w lutym br. na uroczystościach sybirackich we Wrocławiu.

- Bardzo dziękuję Panu burmistrzowi za odebranie w moim imieniu tego wyróżnienia i składam serdeczne podziękowania dla Związku Sybiraków za przyznanie odznaki. Jestem bardzo wzruszony i cieszę się, że mogę służyć na rzecz Sybiraków i działać dla dobra Miasta i Gminy Środa Śląska – powiedział po akcie odznaczenia ppłk Sławomir Piotr Ślusarz.  W uroczystościach uczestniczyły także poczty sztandarowe gminnych szkół i stowarzyszeń: Szkoły Podstawowej nr 3 oraz szkół podstawowych w Rakoszycach, Ciechowie i Szczepanowie, a także Związku Sybiraków i Związku Inwalidów Wojennych.

W średzkich obchodach uczestniczył również dr Tadeusz Samborski, były poseł, członek poprzedniego Zarządu Województwa Dolnośląskiego, twórca Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” z Legnicy. Po części oficjalnej, w sali widowiskowej średzkiego Domu Kultury odbył się koncert wokalny Piosenki Biało-Czerwonej w wykonaniu Grażyny Komnicz, Barbary Droździńskiej, Aleksandra Kamedulskiego i Marka Ravskiego, artystów z Polski i wschodniej części Europy o polskich korzeniach. 

(prg)
 • Żałosne powiedział(a) Więcej
  PS 2: Plusy za komenatrze też sobie sama wystawiłam z paru adresów IP, ponieważ Roland uniemożliwia lajkowanie własnych wypowiedzi.
  Tak było,... 30 minut temu.
 • Żałosne powiedział(a) Więcej
  A może Ty w pierwszej kolejności przetań mówić ludziom, co mają robić? "Napisz", " Czekaj""?.. Takie sformułowania zostaw dla swojego męża,... 33 minut temu
 • Trampek powiedział(a) Więcej
  "Żałosne" ja rozumiem, że każdego mogło zdenerwować czekanie, bo akurat przepuszczano biegnących. Rozumiem też, że i w tej dyscyplinie... 57 minut temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…