czwartek 26.05.2022

Imieniny: Filipa PaulinyŚredzkie obchody Narodowego Święta 3 Maja
W Środzie Śląskiej upamiętniono 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była msza święta w intencji Ojczyzny, uroczystości patriotyczne na Rynku Dolnym z udziałem wojska i Średzkiej Orkiestry Dętej oraz koncert Piosenki Biało-Czerwonej w średzkim Domu Kultury.

Fot. UM Fot. UM

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła koncelebrowana przez ks. proboszcza Marcin Kozyrę. Po mszy przedstawiciele władz Gminy i władz Powiatu oraz reprezentanci lokalnych stowarzyszeń i organizacji, w tym Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych, Związku Sybiraków oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów złożyli wspólny wieniec pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Polskich na Rynku Dolnym. Wartę honorową przed pomnikiem pełnili żołnierze z 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia. Święto w Rynku rozpoczęło się od wspólnego wykonania hymnu Polski przy akompaniamencie Średzkiej Orkiestry Dętej.

-  Dziś, w  231. rocznicę uchwalenia Konstytucji, w obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie spowodowanego rosyjską agresją, ważne jest poczucie wspólnoty narodów i ludzkiej solidarności – podkreślał w przemówieniu okolicznościowym na Rynku Dolnym burmistrz Adam Ruciński. – Dziękuję mieszkańcom za tę solidarność i pomoc okazaną obywatelom Ukrainy. To też jest objaw patriotyzmu. Leży to w polskiej racji stanu – mówił burmistrz Adam Ruciński.  

W czasie obchodów burmistrz odznaczył ppłka Sławomira Piotra Ślusarza, Dowódcę 1. Średzkiego Batalionu Dowodzenia, służącego w 10. Wrocławskim Pułku Dowodzenia, Honorową Odznaką Sybiraka przyznaną przez Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków, którą włodarz Gminy odebrał w imieniu ppłk Ślusarza w lutym br. na uroczystościach sybirackich we Wrocławiu.

- Bardzo dziękuję Panu burmistrzowi za odebranie w moim imieniu tego wyróżnienia i składam serdeczne podziękowania dla Związku Sybiraków za przyznanie odznaki. Jestem bardzo wzruszony i cieszę się, że mogę służyć na rzecz Sybiraków i działać dla dobra Miasta i Gminy Środa Śląska – powiedział po akcie odznaczenia ppłk Sławomir Piotr Ślusarz.  W uroczystościach uczestniczyły także poczty sztandarowe gminnych szkół i stowarzyszeń: Szkoły Podstawowej nr 3 oraz szkół podstawowych w Rakoszycach, Ciechowie i Szczepanowie, a także Związku Sybiraków i Związku Inwalidów Wojennych.

W średzkich obchodach uczestniczył również dr Tadeusz Samborski, były poseł, członek poprzedniego Zarządu Województwa Dolnośląskiego, twórca Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” z Legnicy. Po części oficjalnej, w sali widowiskowej średzkiego Domu Kultury odbył się koncert wokalny Piosenki Biało-Czerwonej w wykonaniu Grażyny Komnicz, Barbary Droździńskiej, Aleksandra Kamedulskiego i Marka Ravskiego, artystów z Polski i wschodniej części Europy o polskich korzeniach. 

(prg)

  • Ja powiedział(a) Więcej
    Są to środki z programów rządowych 2 godziny temu.
  • Norbi powiedział(a) Więcej
    Ruciński nie może pochwalić się żadnym sukcesem i przypisuje sobie czyjeś zasługi. To stary jego numer. 2 godziny temu.
  • Policjant powiedział(a) Więcej
    Teraz dorośli obywatele powinni to odpracować. 3 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…

08.03.2022 12:05 wrote:

Cześć, dzisiaj tj 8.03 około 10:30, w okolicy Kościuszki 42 znalazłem klucze, Kontakt do mnie :  5(x)7(x)8(x) 9(x)1(x)7(x)  6(x)6(x)7(x) …