niedziela 26.03.2023

Imieniny: Emanuela Larysy Teodora

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Średzkie obchody Narodowego Święta 3 Maja

SkomentujW Środzie Śląskiej upamiętniono 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była msza święta w intencji Ojczyzny, uroczystości patriotyczne na Rynku Dolnym z udziałem wojska i Średzkiej Orkiestry Dętej oraz koncert Piosenki Biało-Czerwonej w średzkim Domu Kultury.


Fot. UM Fot. UM


Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła koncelebrowana przez ks. proboszcza Marcin Kozyrę. Po mszy przedstawiciele władz Gminy i władz Powiatu oraz reprezentanci lokalnych stowarzyszeń i organizacji, w tym Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych, Związku Sybiraków oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów złożyli wspólny wieniec pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Polskich na Rynku Dolnym. Wartę honorową przed pomnikiem pełnili żołnierze z 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia. Święto w Rynku rozpoczęło się od wspólnego wykonania hymnu Polski przy akompaniamencie Średzkiej Orkiestry Dętej.

-  Dziś, w  231. rocznicę uchwalenia Konstytucji, w obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie spowodowanego rosyjską agresją, ważne jest poczucie wspólnoty narodów i ludzkiej solidarności – podkreślał w przemówieniu okolicznościowym na Rynku Dolnym burmistrz Adam Ruciński. – Dziękuję mieszkańcom za tę solidarność i pomoc okazaną obywatelom Ukrainy. To też jest objaw patriotyzmu. Leży to w polskiej racji stanu – mówił burmistrz Adam Ruciński.  

W czasie obchodów burmistrz odznaczył ppłka Sławomira Piotra Ślusarza, Dowódcę 1. Średzkiego Batalionu Dowodzenia, służącego w 10. Wrocławskim Pułku Dowodzenia, Honorową Odznaką Sybiraka przyznaną przez Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków, którą włodarz Gminy odebrał w imieniu ppłk Ślusarza w lutym br. na uroczystościach sybirackich we Wrocławiu.

- Bardzo dziękuję Panu burmistrzowi za odebranie w moim imieniu tego wyróżnienia i składam serdeczne podziękowania dla Związku Sybiraków za przyznanie odznaki. Jestem bardzo wzruszony i cieszę się, że mogę służyć na rzecz Sybiraków i działać dla dobra Miasta i Gminy Środa Śląska – powiedział po akcie odznaczenia ppłk Sławomir Piotr Ślusarz.  W uroczystościach uczestniczyły także poczty sztandarowe gminnych szkół i stowarzyszeń: Szkoły Podstawowej nr 3 oraz szkół podstawowych w Rakoszycach, Ciechowie i Szczepanowie, a także Związku Sybiraków i Związku Inwalidów Wojennych.

W średzkich obchodach uczestniczył również dr Tadeusz Samborski, były poseł, członek poprzedniego Zarządu Województwa Dolnośląskiego, twórca Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” z Legnicy. Po części oficjalnej, w sali widowiskowej średzkiego Domu Kultury odbył się koncert wokalny Piosenki Biało-Czerwonej w wykonaniu Grażyny Komnicz, Barbary Droździńskiej, Aleksandra Kamedulskiego i Marka Ravskiego, artystów z Polski i wschodniej części Europy o polskich korzeniach. 

(prg)
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
ŚRODA ŚLĄSKA pogoda

Lokalne ogłoszenia drobne

09.03.2023 18:03 wrote:

Sprzedam dom w trakcie remontu w miejscowości Wilczków. Powiat średzki. Powierzchnia 77,40 m2 (3 izby plus łazienka i toa…

09.03.2023 16:12 wrote:

Sprzedam mieszkanie do remontu o powierzchni 50 m kw. (2 pokoje, kuchnia, łazienka, toaleta, przedpokój). Mieszkanie znajduje się w dobrym …

02.03.2023 10:45 wrote:

SZYBKI KONTAKT - KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - ZADZWOŃ ~!~SKUPUJĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy…

28.02.2023 22:11 wrote:

Wynajmę pomieszczenia o łącznej powierzchni 77 m2 w miejscowości Wilczków gmina Malczyce. Bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Okna i dr…

hydrotech do gazety nowa reklama

taxi stas