środa 26.01.2022

Imieniny: Tymoteusza Michala

Święto Wina w Mieście Skarbów. Tak było w niedzielę (zdjęcia i wideo)

Święto Wina w Mieście Skarbów. Tak było w niedzielę (zdjęcia i wideo)

Pt, 20.09.2019 22:58

W drugim i ostatnim dniu Święta Wina w Środzie Śląskiej, które odbyło się 15 września było bardzo barwnie, nie tylko za sprawą korowodu w historycznych strojach i kolorowych balonów wypuszczonych w niebo, ale też  bogatego programu.


REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wydarzenie rozpoczął tradycyjnie polonez odtańczony w centrum miasta z burmistrzem Środy Śląskiej Adamem Rucińskim na czele i partnerującą mu Natalią Aleksy. Imponująca ilość uczestników, przedstawicieli samorządów z terenu powiatu, reprezentantów związków, stowarzyszeń i instytucji oraz mieszkańców i licznych gości, przeszła wdzięcznym krokiem, w kostiumach budzących podziw publiczności, by spotkać się pod sceną i wznieść wspólnie toast.

Jak można było zauważyć, z okazji zaprezentowania się podczas tak dużej imprezy skorzystali kandydujący w wyborach parlamentarnych politycy, którzy ku zaskoczeniu organizatorów zjawili się pokaźną grupą. Gościli u nas m.in.:  Grzegorz Schetyna - poseł RP, przewodniczący PO, Michał Jaros - poseł  RP, Andrzej Jaroch - przewodniczący sejmiku dolnośląskiego, Ryszard Czarnecki - europoseł, Jarosław Obremski - senator RP, Mirosława Stachowiak-Różecka - poseł RP, Piotr Dytko - radny sejmiku woj. dolnośląskiego i zaproszony przez gminę Paweł Hreniak  - wojewoda dolnośląski.

Nieodzownym elementem tego święta są konkursy organizowane przez Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej - na Strój Historyczny, Deptania Winogron przez mężatki oraz Wybory Miss Winnego Grona.  Również  w tym roku, zaraz po oficjalnym rozpoczęciu i przywitaniu gości, przystąpiono do rozstrzygnięcia konkursów. Oto wyniki:

Konkurs Deptania Winogron oraz Miss Winnego Grona

Uczestniczki: Agnieszka Kogutek, Marta Walaszek, Edyta Jaworska, Aleksandra Dutko, Sonia Krowicka.

Komisja konkursowa w składzie: Ewa Lis, Sebastian Burdzy, Adam Ruciński, Wiesława Janusz, Janusz Musiał, przyznała tytuł Miss Winnego Grona 2019 i Nagrodę Specjalną - Aleksandrze Dutko, a nagrodę główną za wydeptanie największej ilości soku - Edycie Jaworskiej.

Konkursu na Kostium Historyczny

Uczestnicy: Rodzina Szmit-Kocur - mama Małgorzata, córka Nadia, Rodzina Szachniewicz - mama Iwona, tato Marek, córka Lena, syn Filip i syn Szymon. Ponadto Beata Wamberska-Sankowska i Ryszard Bachowski.

Komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Bogucka, Mariola Orłowska-Egger, Marta Rzeszowska-Prymas, Eugeniusz Józefowski, przyznała pierwszą nagrodę za Kostium Historyczny w kategorii dziecięcej Nadii Szmit-Kocur oraz drugą w tej samej kategorii Filipowi Szachniewiczowi

Pierwszą nagrodę za Kostium Historyczny w kategorii dorośli - kostium damski otrzymała Małgorzata Szmit-Kocur, drugą - Beata Wamberska-Sankowska. Pierwszą nagrodę za Kostium Historyczny w kategorii dorośli - kostium męski przyznano Ryszardowi Bachowskiemu. Pierwszą nagrodę za kostium historyczny w kategorii rodzinnej - Rodzinie Szmit-Kocur.

W kolejnej części odbyły się występy artystyczne. Rozpoczęła je Średzka Orkiestra Dęta. Po niej zatańczyła grupa Ladies oraz zaśpiewały Młode Talenty: Krzysiek Gałysa, Justyna Czarniecka, Leah Prymas, Oliwia Bachowska, Julia Chichłowska, Róża Krowicka, Agata Szybiak, Zuzanna Sprysak, Natalia Potrzeba. Swoje uznanie dla ich występów wyraziła Katarzyna Pakosińska, która zaprezentowała słowno - muzyczny program kabaretowy. 

Gwiazdą wieczoru była niekwestionowana legenda polskiej sceny rockowej - Krzysztof Cugowski. Artysta występujący z Zespołem Mistrzów zaśpiewał m.in. największe przeboje Budki Suflera, którą założył w 1969 r.,a zakończył współpracę w 2014 r.

Dwudniowej imprezie towarzyszyło mnóstwo dodatkowych atrakcji. Była strefa zbaw dla dzieci, szczudlarze, rycerze, mieszczki, stoiska rękodzielnicze i gastronomiczne... W muzeum odbyły się pokazy dawnego rzemiosła i rycerstwa  oraz wernisaż wystawy Władysława Żukowskiego „Architektura wczoraj i dziś ołówkiem i pędzlem”. Było tego sporo i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Święto Wina w Mieście Skarbów zorganizowali: Dom Kultury w Środzie Śl., Gmina Środa Śląska i Muzeum Regionalne w Środzie Śl.

(red) / fot. mw , gz, wk

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę
Najnowsze komentarze:
 • Woytek Kopacz powiedział(a) Więcej
  Anno i Wiktorze to dzięki waszej przychylności i pomocy wiele inicjatyw obywatelskich doszlo do szczęśliwego finalu. Dziękuję za 21 lat... 42 minut temu
 • Tak sobie myśle powiedział(a) Więcej
  Powiadasz ze zanles wielu takich..pewnie sami dobrowolnie zgodzili się być szczurami laboratoryjnymi i teraz jest jak jest...ale dobrze oby jak... godzinę temu.
 • Marek powiedział(a) Więcej
  A jak pisał burmistrz do starosty zeby cos z tym zrobil to powiat przeprosin chcial ze nie ich punkt. To w koncu kto tym zarzadza i czy Burdzy ktory... 8 godzin temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

23.01.2022 18:18 wrote:

Praca dla pomocy kuchennej /kucharki - dorywcza w weekendy lub w tygodniu - tel 885 17 64 63…

19.01.2022 20:08 wrote:

Wykonuję drobne prace spawalnicze - meble, płoty, bramy, stoliki, wózki, i inne. Zapraszam do współpracy 792 279 495 - Tomasz…

19.01.2022 20:06 wrote:

Kupię przyczepkę ubezpieczoną, z tabliczką znamionową - czyli legalną z papierami, samoróbkę. Jeśli chcesz sprzedać skontaktuj się ze mną. …

06.01.2022 11:32 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - NIERUCHOMOŚCI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI ...Interesują mnie : Stare Obrazy, Ikony, o…