Przygotowania do tego święta szkoły trwały już od kilku tygodni. Odbyło się spotkanie z emerytowanymi Dyrektorami, były też wywiady z Absolwentami. Powstały jubileuszowe numery dwóch szkolnych gazetek: „Siemany” i „Kubusiowych Wiadomości”. Pozyskano od Absolwentów zdjęcia z przeszłości szkoły. Zorganizowano konkursy literackie i plastyczne oraz projekt „Losy Absolwentów SP3”. Odbyły się też trzy jubileuszowe apele dla trzech różnych grup wiekowych uczniów z wykorzystaniem telebimu, na którym wyświetlono m.in. film pokazujący szkołę dawniej, dziś i w przyszłości przygotowany przez działające w „Trójce” koło fotograficzno-filmowe. Powstało również tablo ponad stu nauczycieli – historyczne, bo z uwagi na budowę nowej szkoły podstawowej już nigdy nie będzie ich tu aż tak wielu.
16 grudnia o godz. 12:00 w Domu Kultury w Środzie Śląskiej odbyła się jubileuszowa gala, podczas której przypomniano historię szkoły w sześciu odsłonach odpowiadających sześciu minionym dekadom. Uroczystość uświetniły tańce uczniów oraz śpiew szkolnego chóru i zaproszonych absolwentów szkoły. Goście bardzo licznie dopisali. Byli wśród nich przedstawiciele miejscowych władz z Burmistrzem Adamem Rucińskim, przedstawicielka Kuratorium Oświaty i Wychowania we Wrocławiu, pani Bożena Sienkiewicz, dyrektorzy miejscowych szkół, przedszkoli i instytucji, a także rodziców oraz absolwentów „Tysiąclatki”.
Tego samego dnia w godzinach 16:00 – 19:00 w SP3 odbył się też Dzień Otwarty, podczas którego uczniowie prezentowali m.in. swoje umiejętności kulinarne i krawieckie. Odbyły się także zajęcia taneczne, sportowe i plastyczne. Goście mogli również obejrzeć wystawy kronik szkolnych, gazetek oraz wystaw plastycznych. Mogli się też wpisać do specjalnej Księgi Pamiątkowej. Absolwenci poszczególnych roczników mieli możliwość spotkania się w specjalnie wyznaczonych dla nich salach. W holu szkoły prezentowane były zdjęcia z jej historii, a przy hali sportowej – wykaz największych sukcesów sportowych jej absolwentów.
W przedsięwzięcie to zaangażowani byli niemal wszyscy pracownicy szkoły i wielu uczniów, ale głównymi jego organizatorkami były panie (w kolejności alfabetycznej): Anna Bandyk-Skrabucha, Małgorzata Demczuk, Dorota Dyjak-Baraniecka, Barbara Glazer, Izabela Kucza, Ewelina Leśnik, Małgorzata Lisiecka, Marzena Marcinkowska, Monika Matusik, Aleksandra Senator, Monika Senator, Marzena Sołtys, Katarzyna Szybiak.
(el)