piątek 25.09.2020

Imieniny: Aurelii Ładysława

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Z okazji Dnia Sybiraka i 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę

Z okazji Dnia Sybiraka i 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę

18.09. 2019

Wczorajszą uroczystość zorganizowaną w naszym mieście z okazji uczczenia 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka rozpoczęto mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

Po mszy św. w intencji Sybiraków, korowód na czele z żołnierzami 1 Średzkiego Batalionu 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia oraz pocztami sztandarowymi przeszedł pod tablicę Zesłańców Sybiru, gdzie odśpiewano hymn, a przedstawiciele władz samorządowych, związku Sybiraków, organizacje kombatanckie, służby mundurowe, przedstawiciele lokalnych instytucji, nauczyciele oraz uczniowie złożyli kwiaty. 

Kolejnym punktem programu były przemówienia oraz występ artystyczny w Domu Kultury. 

Proszę Państwa! W imieniu Koła Związku Sybiraków chciałbym złożyć serdeczne  podziękowanie dla wszystkich zgromadzonych tutaj w dzisiejszym dniu. Szczególne podziękowania składam przedstawicielom wojska polskiego, którzy wraz z nami obchodzą ten bardzo tragiczny dzień dla narodu polskiego. Chciałbym jeszcze złożyć podziękowanie dla młodzieży szkolnej, która przygotowała występ artystyczny, wspominający dzieje narodu polskiego  - dziękował prezes Ryszard Ćwikliński.

Następnie wręczono podziękowania. – Pan Bogusław Mróz jest mieszkańcem Środy Śląskiej, lokalnym rzemieślnikiem. Pan Bogusław na prośbę Pana Prezesa Związku Sybiraków wykonał okolicznościową gablotę, w której został umieszczony medal z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości naszej ojczyzny. Medal został przyznany dla Związku Sybiraków  w Środzie Śląskiej, a ta gablota jest eksponowana w biurze Związku Sybiraków w ratuszu – wyjaśnił sekretarz Gminy Środa Śląska, Marcin Nowakowski.  Serdeczne podziękowania za tę bezinteresowną pomoc i zaangażowanie, na ręce mamy Pana Bolesława złożyli Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński i Prezes Ryszard Ćwikliński.

Dzisiejsza uroczystość, która jest osadzona w bardzo trudnej historii, bo wrzesień 1939 r. to jeden z najbardziej tragicznych, jeżeli nie z najtragiczniejszy momentów w polskiej historii. Wszyscy pamiętamy, napaść hitlerowską na Polskę, (…) Byliśmy za słabi, nie wiem, czy ktoś byłby w stanie oprzeć się tym dwóm siłom zła? Nie pomogła polska dyplomacja, a później było już coraz gorzej. Dla naszego narodu, dla naszych obywateli, dla wszystkich, którzy kochali Polskę i chcieli w niej żyć,  rozwijać się i kochać ten kraj oraz siebie nawzajem, Sybiracy są jednymi z tych bohaterów, którzy zostali szczególnie doświadczeni w tamtym czasie. To całe zło, te zbrodnie, ta okupacja, wywózki od lutego 1940 roku, to właśnie Sybiracy doświadczyli tego nieludzkiego traktowania. Niektórym udało się przeżyć, niektórym nie, zostali tam, ale wszyscy mieli na pewno hart ducha, miłość do Ojczyzny, patriotyzm, wiarę w Polskę i wiarę w Siebie i należy im się szczególny szacunek, bo życie tam na tułaczce w niezwykle surowych warunkach, z głodem, ciężką pracą było nie lada wyzwaniem. (…) Jak się słucha hymnu Sybiraków to łza się w oku kręci. W dzisiejszym dniu dla wszystkich Sybiraków należy się hołd, szacunek, wdzięczność, że cały czas dajecie świadectwo, które my mamy obowiązek przekazywać dalej (...) - podkreślał Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński.

Głos zabrał również starosta średzki Krzysztof Szałankiewicz: -  17 września 1939 r. to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. W tym dniu II Rzeczpospolita przechodzi do historii, w tym dniu Armia Czerwona wkracza na wschodnie kresy, na teren województwa Stanisławowskiego, Tarnopolskiego… Zgromadzeni Sybiracy  pochodzą z tych właśnie miast (...) Pamięć w nas będzie wieczna o tych tragicznych wydarzeniach. Miałem przyjemność od czwartku do niedzieli przebywać w Galicji wschodniej. Tam pamięć o kulturze polskiej, Polakach, ciągle istnieje. Starajmy się ją kultywować... Są to okropne przeżycia. Państwo, którzy przeżyliście nieludzką ziemię na pewno macie w pamięci ogrom nieszczęść i patrzycie w przyszłość, żeby tych nieszczęść było jak najmniej, aby te tragiczne czasy nie wróciły. Chciałem życzyć Państwu jak najwięcej zdrowia. Sybiraków z każdym rokiem jest coraz mniej, ale ważne jest, aby tę pamięć przekazywać młodszym pokoleniom.

Na zakończenie, na scenie Domu Kultury pani Marianna Galas zaprezentowała swoją poezję, a tuż po niej, uczniowie Zespołu Szkół im. Sybiraków w Rakoszycach przedstawili poruszający program słowno – muzyczny.

(kb) / fot. kb

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:
Trwające wydarzenie:
Charytatywny Wrak Race 2020

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

W życiu żaden turysta nie trafi do CKA. Bo i po co?
Nim przyjezdni w tym turyści ,trafią do Centrum Kultury Alternatywnej , to najpierw pooglądają.sobie...
Po co z Suwałk. Najlepsi specjaliści są z Oczyszczalni Czajka. Oni znają się na g...e
Szkoda, że, my, zwykli ludzie cierpimy z powodu chorej wybujałej ambicji powiatowych włodarzy do któ...

Lokalne ogłoszenia drobne

22.09.2020 08:10 wrote:

KUPUJĘ za Gotówkę - różne ANTYKI - SKUP ANTYKÓW / STAROCI - SZYBKI KONTAKT - ! -Interesują mnie starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże…

18.09.2020 07:11 wrote:

Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogaty…

16.09.2020 09:43 wrote:

Wynajmę lokal użytkowy z witrynami o pow. 64 m2 na nowym osiedlu Leśmiana w Brzegu Dolnym. Atrakcyjne sąsiedztwo i lokalizacja. 607462503…

04.09.2020 15:18 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, KOLEKCJI - GOTÓWKA - SZYBKI KONTAKT ! Z Mebli interesują mnie m.in.: antyczne Stolik…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayFrom: 25.09.2020 23:00 CET Until: 26.09.2020 13:00 CETpolski: Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności Ostrzeżenia - miejscami od 30 mm do 40 mm. Spodziewaj się utru... więcej informacji.