środa 03.03.2021

Imieniny: Maryny Kunegundy

Z okazji Dnia Sybiraka i 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę

Z okazji Dnia Sybiraka i 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę

Śr, 18.09.2019 14:01

Wczorajszą uroczystość zorganizowaną w naszym mieście z okazji uczczenia 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka rozpoczęto mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.Po mszy św. w intencji Sybiraków, korowód na czele z żołnierzami 1 Średzkiego Batalionu 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia oraz pocztami sztandarowymi przeszedł pod tablicę Zesłańców Sybiru, gdzie odśpiewano hymn, a przedstawiciele władz samorządowych, związku Sybiraków, organizacje kombatanckie, służby mundurowe, przedstawiciele lokalnych instytucji, nauczyciele oraz uczniowie złożyli kwiaty. 

Kolejnym punktem programu były przemówienia oraz występ artystyczny w Domu Kultury. 

Proszę Państwa! W imieniu Koła Związku Sybiraków chciałbym złożyć serdeczne  podziękowanie dla wszystkich zgromadzonych tutaj w dzisiejszym dniu. Szczególne podziękowania składam przedstawicielom wojska polskiego, którzy wraz z nami obchodzą ten bardzo tragiczny dzień dla narodu polskiego. Chciałbym jeszcze złożyć podziękowanie dla młodzieży szkolnej, która przygotowała występ artystyczny, wspominający dzieje narodu polskiego  - dziękował prezes Ryszard Ćwikliński.

Następnie wręczono podziękowania. – Pan Bogusław Mróz jest mieszkańcem Środy Śląskiej, lokalnym rzemieślnikiem. Pan Bogusław na prośbę Pana Prezesa Związku Sybiraków wykonał okolicznościową gablotę, w której został umieszczony medal z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości naszej ojczyzny. Medal został przyznany dla Związku Sybiraków  w Środzie Śląskiej, a ta gablota jest eksponowana w biurze Związku Sybiraków w ratuszu – wyjaśnił sekretarz Gminy Środa Śląska, Marcin Nowakowski.  Serdeczne podziękowania za tę bezinteresowną pomoc i zaangażowanie, na ręce mamy Pana Bolesława złożyli Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński i Prezes Ryszard Ćwikliński.

Dzisiejsza uroczystość, która jest osadzona w bardzo trudnej historii, bo wrzesień 1939 r. to jeden z najbardziej tragicznych, jeżeli nie z najtragiczniejszy momentów w polskiej historii. Wszyscy pamiętamy, napaść hitlerowską na Polskę, (…) Byliśmy za słabi, nie wiem, czy ktoś byłby w stanie oprzeć się tym dwóm siłom zła? Nie pomogła polska dyplomacja, a później było już coraz gorzej. Dla naszego narodu, dla naszych obywateli, dla wszystkich, którzy kochali Polskę i chcieli w niej żyć,  rozwijać się i kochać ten kraj oraz siebie nawzajem, Sybiracy są jednymi z tych bohaterów, którzy zostali szczególnie doświadczeni w tamtym czasie. To całe zło, te zbrodnie, ta okupacja, wywózki od lutego 1940 roku, to właśnie Sybiracy doświadczyli tego nieludzkiego traktowania. Niektórym udało się przeżyć, niektórym nie, zostali tam, ale wszyscy mieli na pewno hart ducha, miłość do Ojczyzny, patriotyzm, wiarę w Polskę i wiarę w Siebie i należy im się szczególny szacunek, bo życie tam na tułaczce w niezwykle surowych warunkach, z głodem, ciężką pracą było nie lada wyzwaniem. (…) Jak się słucha hymnu Sybiraków to łza się w oku kręci. W dzisiejszym dniu dla wszystkich Sybiraków należy się hołd, szacunek, wdzięczność, że cały czas dajecie świadectwo, które my mamy obowiązek przekazywać dalej (...) - podkreślał Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński.

Głos zabrał również starosta średzki Krzysztof Szałankiewicz: -  17 września 1939 r. to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. W tym dniu II Rzeczpospolita przechodzi do historii, w tym dniu Armia Czerwona wkracza na wschodnie kresy, na teren województwa Stanisławowskiego, Tarnopolskiego… Zgromadzeni Sybiracy  pochodzą z tych właśnie miast (...) Pamięć w nas będzie wieczna o tych tragicznych wydarzeniach. Miałem przyjemność od czwartku do niedzieli przebywać w Galicji wschodniej. Tam pamięć o kulturze polskiej, Polakach, ciągle istnieje. Starajmy się ją kultywować... Są to okropne przeżycia. Państwo, którzy przeżyliście nieludzką ziemię na pewno macie w pamięci ogrom nieszczęść i patrzycie w przyszłość, żeby tych nieszczęść było jak najmniej, aby te tragiczne czasy nie wróciły. Chciałem życzyć Państwu jak najwięcej zdrowia. Sybiraków z każdym rokiem jest coraz mniej, ale ważne jest, aby tę pamięć przekazywać młodszym pokoleniom.

Na zakończenie, na scenie Domu Kultury pani Marianna Galas zaprezentowała swoją poezję, a tuż po niej, uczniowie Zespołu Szkół im. Sybiraków w Rakoszycach przedstawili poruszający program słowno – muzyczny.

(kb) / fot. kb
powrót na górę
 • Mieszkaniec powiedział(a) Więcej
  Czy to prawda, że w Środzie Śląskiej nabór na unijne dotacje do wymiany pieców będzie dopiero w czerwcu... 9 minut temu.
 • Adaś powiedział(a) Więcej
  Adam polemizujesz już sam ze sobą ?? Strach pomyśleć co będziesz wypisywał po 2 w nocy :( godzinę temu.
 • Jasność powiedział(a) Więcej
  Ta SM tak serio??? W Dacię do bagażnika wejdzie im pies, lub na stare koce na tylne siedzenia... wystarczy... godzinę temu.
 • azorek powiedział(a) Więcej
  z-ca komendanta sm i wszystko jasne-genialna porada...ciekawe skad ona wie czy za chwile pies sie czegoś nie... 2 godziny temu.
 • eco powiedział(a) Więcej
  Bardzo dobra wiadomość. Nasze dzieci zasługują na lepszy czysty świat! 2 godziny temu.
 • JURI BOJKA powiedział(a) Więcej
  kiedyś tej patologii sm nie było i był spokój jak oni się pojawili zawsze są jakieś kłopoty,kase... 2 godziny temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Środa Śląska

Lokalne ogłoszenia drobne

26.02.2021 10:19 wrote:

Firma w Malczycach poszukuje osoby na stanowisko pracownika administracyjno - biurowego: OFERUJEMY: - atrakcyjne wynagrodzenie - stabiln…

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

0
RAZEM