niedziela 28.02.2021

Imieniny: Romana Ludomira

Starosta średzki: Spotkanie w sprawie szpitala było owocne

Starosta średzki: Spotkanie w sprawie szpitala było owocne

Cz, 24.10.2019 13:39

Jak już informowaliśmy, 21 października przedstawiciele powiatu i gmin spotkali się, aby omówić temat wykupu budynku szpitala w Środzie Śląskiej.Zebranych przywitał starosta Krzysztof Szałankiewicz, który przedstawił też warunki oferty złożonej syndykowi. – Wykup budynku to tylko pierwszy z kilku kroków i być może wcale nie najtrudniejszy, bo przed nami jeszcze wiele wyzwań m.in. ustalenie zasad partycypacji finansowej samorządów czy też wariantów reaktywacji działalności medycznej. Liczę na konstruktywną dyskusję.

Prezentację z informacjami nt. kosztów wykupu i przywrócenia szpitala, zasad partycypacji, rodzajów działalności medycznej oraz ram czasowych planowanych działań przedstawił kierownik wydziału rozwoju Marcin Brzeziński. Szczególnie istotna była kwestia formy prowadzonej działalności. Tu możliwe są trzy warianty:

1. Zlecenie świadczenia usług medycznych podmiotowi/podmiotom prywatnym,

2. Współpraca z samorządowymi podmiotami medycznymi będącymi w sieci szpitali,

3. Powołanie powiatowo-gminnego podmiotu medycznego od podstaw - nowa spółka medyczna z udziałem Powiatu oraz Gmin.

Właściwą dyskusję otworzył wicestarosta Sebastian Burdzy. Jego zdaniem Powiat nie powinien powoływać własnej spółki medycznej, lecz iść w kierunku wynajmu powierzchni pod interesującą nas działalność medyczną zewnętrznym podmiotom, po dokładniej analizie  ich wiarygodności.

Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński zadeklarował, że Gmina podtrzymuje propozycję partycypacji w kosztach odkupu budynku w wysokości stanowiącej 30% jego wartości. Stwierdził, że za wcześnie jest na rozmowy o formie prawnej podmiotu, który będzie prowadził działalność w szpitalu, lecz na przykładzie Średzkiej Komunikacji Publicznej przedstawił zalety spółki samorządowej.

Z kolei wójt gminy Miękinia podtrzymał swoje stanowisko, zgodnie z którym gmina Miękinia nie jest zainteresowana udziałem w procesie odkupu i reaktywowania szpitala. Wspomniał, że ostateczną decyzję podejmą radni i w związku z tym zaprosił władze powiatu na najbliższą sesję rady.

Wójtowie pozostałych gmin tj. Kosomłotów, Malczyc i Udanina pozytywnie ustosunkowali się do potrzeby współpracy i zaangażowania środków wszystkich samorządów w odpowiedniej i uzasadnionej proporcji.

–  Spotkanie było owocne. Szczególnie dobrze oceniam jasną i przejrzystą deklarację woli współpracy ze strony czterech samorządów. Liczę, że również gminę Miękinia uda nam się  przekonać do partycypacji w kosztach wykupu budynku szpitala i tym samym pokażemy jedność i zgodność w kwestii szpitala, tak ważnej dla naszej społeczności – podsumował spotkanie starosta Krzysztof Szałankiewicz.

udzial

(rfp) / fot. ers

4672 DSC8197

4674 DSC8193
powrót na górę
 • Jn powiedział(a) Więcej
  Ja rozumiem noszenie maseczek pod nosem tylko u okularników 6 minut temu.
 • Joanna powiedział(a) Więcej
  W czasie pandemi PEWNIE spowiedz jest najważniesza chyba dla moherów jak by nie było innych waznych spraw godzinę temu.
 • Robert powiedział(a) Więcej
  Tu NAPRADWĘ nie ma litości nad POJEBEM. Będzie miał ciężko w resztkach swojego życia. Jeżeli Nasze... 2 godziny temu.
 • Robert powiedział(a) Więcej
  Jeszcze nie wiadomo. Wczoraj próbowałem się dowiedzieć o datę pogrzebu ale nie została jeszcze ustalona.... 2 godziny temu.
 • Malczyce powiedział(a) Więcej
  Czy już wiadomo kiedy pogrzeb Edwarda 3 godziny temu.
 • do mieszkańca powiedział(a) Więcej
  A konkretnie to gdzie nie świecą szanowny MIESZKAŃCU ? 4 godziny temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

0
RAZEM