wtorek 18.01.2022

Imieniny: Małgorzaty Piotra

Strefa Rodzica w powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Strefa Rodzica w powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Śr, 22.12.2021 16:34
 •  

Wyjątkowy świąteczny prezent otrzymała Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Środzie Śląskiej. Firma Budimex SA utworzyła tam Strefę Rodzica.


To już piąta Strefa Rodzica, którą w tym roku zrealizowała spółka Budimex. Po raz pierwszy jednak w historii programu zmodernizowano wnętrze placówki o profilu psychologiczno-pedagogicznym. Decyzja o dostosowaniu tej przestrzeni do potrzeb pacjentów podyktowana jest alarmującymi raportami o realnych potrzebach dzieci i młodzieży. – Zdrowie psychiczne dzieci jest obecnie jednym z kluczowych problemów społecznych. Według najnowszego raportu UNICEF dzieci i młodzież jeszcze przez wiele najbliższych lat będą odczuwać wpływ pandemii COVID-19 na ich samopoczucie i zdrowie psychiczne. Na całym świecie, w tej grupie wiekowej odnotowuje się wysoki wzrost zachorowań na depresje, lęki związane ze zmianami w funkcjonowaniu społecznym wynikającymi z izolacji spowodowanej pandemią. Mamy nadzieję, że nasze wsparcie dla poradni w Środzie Śląskiej pozytywnie wpłynie na działania związane z poprawą zdrowia uczniów – mówi Aldona Orłowski, dyrektor Biura Rekrutacji, Rozwoju i Komunikacji w Budimeksie.

strefa rodzica 1

„Strefa Rodzica. Budimex dzieciom” to ogólnopolski projekt społeczny prowadzony i w całości finansowany przez firmę Budimex SA. Jego rolą jest remontowanie, dostosowywanie i modernizowanie wnętrz, które będą bardziej funkcjonalne dla dzieci i ich opiekunów. W zależności od potrzeb i warunków panujących w poszczególnych placówkach może to być zaaranżowanie nieużywanego pomieszczenia lub fragmentu korytarza, wyposażenie w odpowiednią ilość urządzeń sanitarnych, czy zorganizowanie miejsca do zabawy z dziećmi. Dotychczas zrealizowano 39. Stref Rodzica, wszystkie - z wyjątkiem jednej - powstały w szpitalach.

– Modernizacja naszej placówki zakończyła się kilka dni temu. Zgodnie z założeniami projektu zmodernizowano przestrzenie poczekalni, toalety, a przede wszystkim wykonano generalny remont gabinetu do prowadzenia terapii biofeedback. To wspaniały przedświąteczny prezent i jesteśmy Budimeksowi za niego bardzo wdzięczni. Z powodu pandemii oficjalne otwarcie odbyło się w formie zdalnej  w piatek 17 grudnia – podsumowuje Małgorzata Czerwiec, dyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowych. 

Poradnie odgrywają istotną rolę w systemie edukacji. Świadczą one pomoc psychologiczno-pedagogiczną dziecku od momentu narodzin przez cały okres kształcenia oraz dorastania. Pomoc ta dotyczy również wspierania rodziców jak i nauczycieli, czyli środowisk rodzinnego i szkolnego - najważniejszych w życiu każdego dziecka. Ważną ich rolą jest rozpoznawanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci, wspieranie w pokonywaniu kryzysów rozwojowych i przezwyciężanie trudności szkolnych, wzmacnianiu samooceny oraz dostrzeganiu własnych umiejętności i mocnych stron. W obecnej rzeczywistości wspierają też edukację w zakresie ochrony zdrowia psychicznego.

Z ramienia firmy Budimex program „Strefa Rodzica. Budimex dzieciom” realizuje Task Force Consulting Sp. z o.o.

Fot. Grzegorz Stramel, opr. RFP

strefa 2

Strefa Rodzica. Budimex dzieciom

Stworzenie rodzicom i opiekunom małych pacjentów bardziej komfortowych warunków do przebywania w szpitalu, a tym samym poprawa samopoczucia dzieci i ułatwienie im szybszego powrotu do zdrowia to główny cel autorskiego i unikalnego programu społecznego "Strefa Rodzica. Budimex dzieciom". Od 2013 roku program jest realizowany i w całości finansowany przez firmę Budimex SA.

W ramach programu na oddziałach dziecięcych polskich szpitali wydzielane są specjalne strefy dla rodziców. W zależności od potrzeb i warunków panujących w poszczególnych placówkach, może to być zaaranżowanie nieużywanego pomieszczenia lub fragmentu korytarza, wyposażenie szpitala w odpowiednią ilość składanych łóżek lub urządzeń sanitarnych, czy zorganizowanie miejsca do wypoczynku i zabawy z dziećmi. Główne założenia programu Strefa Rodzica to zapewnienie chorym dzieciom przebywającym w szpitalu jak najdłuższego kontaktu z rodzicami, zmniejszenie stresu spowodowanego izolacją i brakiem kontaktu z rodzicem, nagłośnienie problemu, jakim jest ograniczony kontakt rodziców z dziećmi na oddziałach pediatrycznych oraz realne skrócenie czasu pobytu dzieci w szpitalach.

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę
Najnowsze komentarze:
 • Spostrzegawczy# powiedział(a) Więcej
  To już kolejna inwestycja z pieniędzy gminy, która nie jest dopilnowana przez kierownika... 19 minut temu.
 • marek perlak powiedział(a) Więcej
  po prostu potrafie logicznie myslec !!! 10 godzin temu.
 • Beta powiedział(a) Więcej
  Pewnie nic nie zapłacili firmie i firma się wkurzy, ale partacze powinni poprawić i wtedy... 10 godzin temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

06.01.2022 11:32 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - NIERUCHOMOŚCI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI ...Interesują mnie : Stare Obrazy, Ikony, o…

20.12.2021 17:30 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

17.12.2021 11:39 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - GOTÓWKA - ZADZWOŃ NAJLEPSZE CENY - SKUP ANTYKÓW !!!!!!!!!! - Stare Malarstwo : Obrazy, Grafiki, …

10.12.2021 10:48 wrote:

Za darmo oddam dwa foteliki samochodowe dla dzieci w wieku do lat 5 w bardzo dobrym stanie. Miejscowość Środa Śląska - odbiór własny. Konta…