czwartek 25.02.2021

Imieniny: Cezarego Donata

Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” opiekuje się dziećmi i młodzieżą z Dolnego Śląska. Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” opiekuje się dziećmi i młodzieżą z Dolnego Śląska.

Szansa na samodzielne życie. Dzięki unijnej dotacji wsparcie otrzymają osoby starsze, chore oraz z niepełnosprawnością

Wt, 31.03.2020 07:12

Wzrost przeciętnej długości życia i ujemny przyrost naturalny to główne przyczyny starzenia się społeczeństwa. To nasilające się w ostatnich latach zjawisko stawia poważne wyzwania i wymaga odpowiedniej strategii działania. Jednym z jej elementów na Dolnym Śląsku jest wsparcie kierowane do osób starszych i chorych, często także z niepełnosprawnościami wynikającymi z ich wieku.Takie osoby często potrzebują całodobowej opieki, na którą wiele rodzin nie może sobie pozwolić. Z pomocą przychodzą tutaj organizacje, które od lat zajmują się wspieraniem najbardziej potrzebujących. Korzystają one z pieniędzy unijnych, dzięki czemu wiele starszych i schorowanych ludzi ma zapewnioną opiekę wykwalifikowanych fachowców. Świadczą oni zarówno usługi asystenckie, jak i opiekuńcze. Na realizację takich projektów przeznaczamy ponad 85 mln zł – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Jeden projekt wiele korzyści

Ponad dwa tysiące osób w całym województwie dolnośląskim korzysta z usług asystentów i opiekunów. Pomagają im w tym gminy, fundacje i stowarzyszenia, które łącznie realizują aż 33 projekty dofinansowane ze środków unijnych. Mogą z nich skorzystać dwie grupy odbiorców: osoby poszukujące zajęcia oraz te wymagające stałej opieki z powodu podeszłego wieku, choroby lub niepełnosprawności. Pierwsza grupa skorzystała ze szkoleń przygotowujących do pełnienia funkcji asystentów osobistych, druga zyskała lepszy dostęp do opieki. Dodatkowo w ramach realizowanych projektów świadczone były także usługi związane z wypożyczeniem specjalistycznego sprzętu.

Z dotacji skorzystało kilka ośrodków działających na terenie województwa dolnośląskiego. Forum Aktywności Lokalnej z Wałbrzycha zaplanowało szkolenia przygotowujące do zawodu asystenta dla grupy 96 osób oraz usługi asystenckie dla osób z niepełnosprawnościami. Fundacja Razem zajęła się aktywizacją zawodową 66 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz pomocą 269 osobom niepełnosprawnym. 239 potrzebującym, którzy ze względu na wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność wymagają stałej opieki lub wsparcia, pomocy udzieliło Stowarzyszenie „Centrum Wspierania Przedsiębiorczości” z Wrocławia. To oczywiście nie jedyne przykłady efektywnego wykorzystania projektów.

Przez trudy do gwiazd

Unijną dotację otrzymała także Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”. Jej kompleksowy projekt „Per Aspera ad Astra” zapewnia opiekę hospicyjną dzieciom i młodzieży z Dolnego Śląska. Dzięki udziałowi w programie wsparciem zostanie objętych docelowo 60 osób, głównie zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym co najmniej 20 mieszkańców obszarów wiejskich. Każda rodzina objęta projektem może skorzystać również z opieki pielęgniarki, fizjoterapeuty, logopedy i psychologa oraz z nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego.

Spotykając się z naszymi podopiecznymi i ich rodzicami, często słyszeliśmy smutne, ale prawdziwe relacje o jakości ich życia. Opiekunowie opowiadali nam o tym, że problemem może być prozaiczne wyjście po zakupy, do fryzjera czy lekarza. Wówczas zrodził się pomysł stworzenia programu kompleksowego wsparcia dla rodzin – mówi Beata Hernik-Janiszewska, prezes Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”.

Więcej informacji na temat projektów zrealizowanych z programu regionalnego znajdziecie na www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Sukcesy projektów.

dolnoslaskie poszerzamy perspektywe

logotypy

Artykuł współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
powrót na górę

Najnowsze komentarze

 • Ewa powiedział(a) Więcej
  nadal nie rozumiesz no nic brak mózgu to normalka u pisowców  3 godziny temu.
 • TW BOLEK powiedział(a) Więcej
  brawo, jeszcze chwilę i nazbieramy pomysły jak bez większego wysiłku zaoszczędzić nie parę tysi ale... 5 godzin temu.
 • ex-blacharz powiedział(a) Więcej
  kolejny pomysl z doooopy-już ja widzę te seniorki czy seniorow smigających na kompach on line...kto wam te... 5 godzin temu.
 • miejscowy powiedział(a) Więcej
  no raczej w wielu pipidówkach ku ścisłości 5 godzin temu.
 • ale powiedział(a) Więcej
  ojojoj, ale "krytyczka" się znalazła :( 6 godzin temu.
 • swój powiedział(a) Więcej
  Jak Pani wójt szuka oszczędności to ja podpowiem a zarazem zapytam - po co w tak małej i biednej gminie... 6 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

08.02.2021 17:37 wrote:

KUPIĘ za GOTÓWKĘ - ANTYKI STAROCIE DZIEŁA SZTUKI DAWNEJ - SZYBKI KONTAKT i BEZPŁATNY DOJAZD - CAŁY DOLNY ŚLĄSK - ZADZWOŃ !Kupię różnego rod…

0
RAZEM