wtorek 29.09.2020

Imieniny: Michała Michaliny

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” opiekuje się dziećmi i młodzieżą z Dolnego Śląska. Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” opiekuje się dziećmi i młodzieżą z Dolnego Śląska.

Szansa na samodzielne życie. Dzięki unijnej dotacji wsparcie otrzymają osoby starsze, chore oraz z niepełnosprawnością

31.03. 2020

Wzrost przeciętnej długości życia i ujemny przyrost naturalny to główne przyczyny starzenia się społeczeństwa. To nasilające się w ostatnich latach zjawisko stawia poważne wyzwania i wymaga odpowiedniej strategii działania. Jednym z jej elementów na Dolnym Śląsku jest wsparcie kierowane do osób starszych i chorych, często także z niepełnosprawnościami wynikającymi z ich wieku.

Takie osoby często potrzebują całodobowej opieki, na którą wiele rodzin nie może sobie pozwolić. Z pomocą przychodzą tutaj organizacje, które od lat zajmują się wspieraniem najbardziej potrzebujących. Korzystają one z pieniędzy unijnych, dzięki czemu wiele starszych i schorowanych ludzi ma zapewnioną opiekę wykwalifikowanych fachowców. Świadczą oni zarówno usługi asystenckie, jak i opiekuńcze. Na realizację takich projektów przeznaczamy ponad 85 mln zł – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Jeden projekt wiele korzyści

Ponad dwa tysiące osób w całym województwie dolnośląskim korzysta z usług asystentów i opiekunów. Pomagają im w tym gminy, fundacje i stowarzyszenia, które łącznie realizują aż 33 projekty dofinansowane ze środków unijnych. Mogą z nich skorzystać dwie grupy odbiorców: osoby poszukujące zajęcia oraz te wymagające stałej opieki z powodu podeszłego wieku, choroby lub niepełnosprawności. Pierwsza grupa skorzystała ze szkoleń przygotowujących do pełnienia funkcji asystentów osobistych, druga zyskała lepszy dostęp do opieki. Dodatkowo w ramach realizowanych projektów świadczone były także usługi związane z wypożyczeniem specjalistycznego sprzętu.

Z dotacji skorzystało kilka ośrodków działających na terenie województwa dolnośląskiego. Forum Aktywności Lokalnej z Wałbrzycha zaplanowało szkolenia przygotowujące do zawodu asystenta dla grupy 96 osób oraz usługi asystenckie dla osób z niepełnosprawnościami. Fundacja Razem zajęła się aktywizacją zawodową 66 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz pomocą 269 osobom niepełnosprawnym. 239 potrzebującym, którzy ze względu na wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność wymagają stałej opieki lub wsparcia, pomocy udzieliło Stowarzyszenie „Centrum Wspierania Przedsiębiorczości” z Wrocławia. To oczywiście nie jedyne przykłady efektywnego wykorzystania projektów.

Przez trudy do gwiazd

Unijną dotację otrzymała także Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”. Jej kompleksowy projekt „Per Aspera ad Astra” zapewnia opiekę hospicyjną dzieciom i młodzieży z Dolnego Śląska. Dzięki udziałowi w programie wsparciem zostanie objętych docelowo 60 osób, głównie zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym co najmniej 20 mieszkańców obszarów wiejskich. Każda rodzina objęta projektem może skorzystać również z opieki pielęgniarki, fizjoterapeuty, logopedy i psychologa oraz z nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego.

Spotykając się z naszymi podopiecznymi i ich rodzicami, często słyszeliśmy smutne, ale prawdziwe relacje o jakości ich życia. Opiekunowie opowiadali nam o tym, że problemem może być prozaiczne wyjście po zakupy, do fryzjera czy lekarza. Wówczas zrodził się pomysł stworzenia programu kompleksowego wsparcia dla rodzin – mówi Beata Hernik-Janiszewska, prezes Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”.

Więcej informacji na temat projektów zrealizowanych z programu regionalnego znajdziecie na www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Sukcesy projektów.

dolnoslaskie poszerzamy perspektywe

logotypy

Artykuł współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Chyba jaki burmistrz taka straż. W innych miastach już dawno polikwidowano ten dziwny twór i policja...
no i super a nie tylko piłka kopana w koło Macieju
jak dla mnie dzieciaki i tak się spotykają dosłownie wszędzie , więc po co dzielić te place na "pows...
A ja się pytam gdzie dzieci ze szkoły w Szczepanowie i Ciechowa? Czyżby zostały pominięte? Jakoś nie...

Lokalne ogłoszenia drobne

22.09.2020 08:10 wrote:

KUPUJĘ za Gotówkę - różne ANTYKI - SKUP ANTYKÓW / STAROCI - SZYBKI KONTAKT - ! -Interesują mnie starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże…

18.09.2020 07:11 wrote:

Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogaty…

16.09.2020 09:43 wrote:

Wynajmę lokal użytkowy z witrynami o pow. 64 m2 na nowym osiedlu Leśmiana w Brzegu Dolnym. Atrakcyjne sąsiedztwo i lokalizacja. 607462503…

04.09.2020 15:18 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, KOLEKCJI - GOTÓWKA - SZYBKI KONTAKT ! Z Mebli interesują mnie m.in.: antyczne Stolik…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.