niedziela 23.02.2020

Imieniny: Romany Damiana

 

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Te wsie mają się czym pochwalić!

Te wsie mają się czym pochwalić!

23.09. 2018
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

Wczoraj w Damianowie (gmina Udanin) odbyło się rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez średzkie starostwo pn. „Nasza wieś ma się czym pochwalić”.

Przypomnijmy. Udział w nim wzięły sołectwa z gminy Miękinia: Czerna i Brzezinka Średzka, z gminy Środa Śląska: Rakoszyce, Michałów, Ciechów i Bukówek i z gminy Kostomłoty: Piersno i Osiek.

- Szanowni Państwo, dziś mamy okazję spotkać się w sołectwie Damianowo, które w ubiegłym roku zwyciężyło w trzeciej edycji konkursu „Nasza wieś ma się czym pochwalić” ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej. Na dzisiejszym spotkaniu chciałabym bardzo serdecznie powitać starostę powiatu średzkiego Pana Sebastiana Burdzy, wicestarostę powiatu średzkiego Pana Grzegorza Pierzchalskiego, skarbnika powiatu średzkiego Panią Janinę Gawlik, burmistrza Środy Śląskiej Pana Adama Rucińskiego, przewodniczącego Rady Gminy Kostomłoty Pana Mariusza Żałobniaka, przewodniczącego Rady Gminy Udanin Pana Janusza Strzeleckiego wraz z radnym, Panią radną przewodniczącą Rady Powiatu średzkiego Panią Halinę Mikła, sołtysa Malczyc Panią Beatę Witowską, sołtysa Pana Cezarego Młynarczyka wraz z Radą Sołecką Damianowa i wszystkich sołtysów z gminy Udanin. Serdecznie witam proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Konarach ks. kanonika Andrzeja Ćwika, prezesa Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Szlakiem Granitu Pana Andrzeja Suktę, delegacje wsi biorących udział w konkursie dla sołectw, witam wszystkie zespoły biorące udział w konkursie kulinarnym oraz komisję konkursową. Oczywiście witam bardzo serdecznie nasz jedyny gminny zespół ludowy „Cicha Woda” na czele z Panią prezes Grażyną Teleszko, witam wszystkich mieszkańców sołectwa Damianowo obecnych na dzisiejszej uroczystości – powitała uczestników wójt gminy Udanin Teresa Olkiewicz.

- Szanowni Państwo jest mi niezmiernie miło, że spotykamy się dziś na terenie gminy Udanin w sołectwie Damianowo, które w ubiegłym roku zwyciężyło w konkursie organizowanym przez powiat. To właśnie nasze sołectwo udowodniło, że od wielu lat wykazuje się szczególnym działaniem, zaangażowaniem i działalnością na rzecz wsi i jej mieszkańców. Pokazało jak zmienia się ta wieś, a dzieje się to za sprawą zgranej i aktywnej grupy mieszkańców, która podejmuje się wielu działań związanych z poprawą estetyki wsi, aktywnością społeczno - kulturalną i rekreacyjno - sportową. Ilość spotkań oraz inicjatyw organizowanych w tej wsi jest naprawdę imponująca. Już o tym wspomniałam, ale podkreślam jeszcze raz, że sołectwo Damianowo wykracza także po za granice miejscowości oraz granice gminy. Jego działalność charytatywna owocuje z radością i zadowoleniem tych, do których z tą pomocą idzie. Ogromne podziękowania należą się sołtysowi wsi Panu Cezaremu Młynarczykowi, członkom Rady Sołeckiej, radnemu gminy Udanin Panu Arturowi Młynarczykowi oraz wszystkim, którzy ciężko pracowali na ten sukces  – podkreślała Teresa Olkiewicz.

Po przemówieniach został zaprezentowany pokaz multimedialny, z krótką charakterystyką działań mieszkańców wsi Damianowo. Następnie starosta powiatu średzkiego Sebastian Burdzy nagrodził zespoły biorące udział w konkursie kulinarnym.

- Postanowiłem, wraz z komisją konkursową, w tym roku zorganizować konkurs „Najlepsze w powiecie” pokazując tak naprawdę to wszystko, co zobaczyliśmy przez 3 lata i chcielibyśmy podsumować ten konkurs właśnie teraz. W tym roku odbyło się sześć edycji tego konkursu. Pierwszym etapem były pierogi, drugim żurek, trzecim szarlotka, były też dania z grilla, dania z ziemniaka i naleśniki. Oprócz tego ostatniego, będziecie mieli Państwo dzisiaj możliwość skosztowania tych dań, które ujęły komisję konkursową. Przez cały rok bawiło się z nami 14 drużyn, są takie, które nie opuściły ani jednego konkursu. Efektem naszych spotkań jest  ta publikacja, którą dzisiaj na Państwa ręce wręczymy pn. „Powiat Średzki na Talerzu”. Tutaj znalazły się zdjęcia, przepisy i przede wszystkim to jak nasze drużyny gotowały. Chcielibyśmy wręczyć naszym drużynom certyfikaty konkursu, a później przejdziemy do podsumowania 4 edycji konkursu „Nasza wieś ma się czym pochwalić”  - podkreślił starosta Sebastian Burdzy.

Kolejnym etapem było rozdanie nagród w składzie: Sebastian Burdzy starosta średzki, Grzegorz Pierzchalski wicestarosta powiatu średzkiego, Izabela Szkocna – Skrzeczek z Wydziału Środowiska i Rolnictwa w starostwie powiatowym i Ewa Rolińska – Sikora pracownik Wydziału Promocji w starostwie.

Oceniane kryteria to dbałość o estetykę miejscowości, terenu, obiektów, posesji, pomników przyrody, zaangażowanie społeczności lokalnej w dbałość o historię miejscowości, o kulturę, tradycje, współpracę międzypokoleniową, dbanie o najmłodszych, o seniorów i oferta skierowana do szeregu odbiorców (kiermasze, jarmarki, dożynki, odpusty).

Wyniki konkursu:

Wyróżnienie i nagrodę w wysokości 1.000 zł otrzymało sołectwo Brzezinka Średzka.

III miejsce i 3.000 zł - sołectwa Piersno i Rakoszyce.

II miejsce i nagrodę wartości 7.000 zł otrzymało sołectwo Bukówek.

I miejsce i 10.000 zł otrzymało sołectwo Osiek.

Po oficjalnej części rozpoczęto świętowanie. Dobrą zabawę rozpoczął zespół „Cicha woda”. Smakosze mięli okazję skosztowania smakołyków gospodyń, które zwyciężyły w konkursach kulinarnych. Na najmłodszych czekał dmuchaniec oraz prażona kukurydza. Dodatkową atrakcją była wizyta motocyklistów z Legnicy i okolic. 

Na koniec zaprezentowano wszystkie sołectwa biorące udział w konkursie „Nasza wieś ma się czym pochwalić”.

(kb) fot. kb

 

 
Komentarzy (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

A tu co wiec wyborczy? Sami kandydaci a impreza za publiczne pieniądze. Żenada :sigh:

This comment was minimized by the moderator on the site

Dłuższe powitanie niż lista tego czym może się pochwalić jakakolwiek wies w gminie . Nastojaszczyj wiec wyborczy z wyżerąk i samosadowoleniem, a jaka koalicja kandydatów, no zatkało kakao...

This comment was minimized by the moderator on the site

Posted by Mieszkaniec:

Dłuższe powitanie niż lista tego czym może się pochwalić jakakolwiek wies w gminie . Nastojaszczyj wiec wyborczy z wyżerąk i samosadowoleniem, a jaka koalicja kandydatów, no zatkało kakao...
<br /><br />Jesteś okrutnym mieszkańcem, feee

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

komnet internet

 

taxi stas

0001

panele 5kw

58543632 295375021394617 475021145259638784 n

drewno kominkowe

hydrotech do gazety nowa reklama

handlo trans

stihl

allago reklama kino Obszar roboczy 1

zuk baner

Serwis