niedziela 28.02.2021

Imieniny: Romana Ludomira

Tempo wzrostu bezrobocia w powiecie średzkim większe, niż w całym kraju

Tempo wzrostu bezrobocia w powiecie średzkim większe, niż w całym kraju

Śr, 03.02.2021 09:44

Z najnowszych danych opublikowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Środzie Śląskiej wynika, że tempo wzrostu bezrobocia w powiecie średzkim jest nieco wyższe, niż w województwie dolnośląskim i całym kraju.Od początku pandemii eksperci szacowali, że wskaźniki związane z gospodarką poszybują w dół. Istotnie część z nich, choć nie w takim stopniu jak przewidywano, odnotowały spadki. Wśród nich znalazła się tzw. stopa bezrobocia.

W grudniu 2019 roku (zanim pandemia koronawirusa dotarła do Europy) stopa bezrobocia w powiecie średzkim kształtowała się na poziomie 4,8 %, gdy w województwie dolnośląskim wynosiła 4,6 %, a w skali całego kraju – 5,2%. Liczba osób bezrobotnych w powiecie wynosiła wówczas 1068.

W ostatnim miesiącu minionego roku przybyło osób bezrobotnych w powiecie średzkim i liczba ta wyniosła 1336. A zatem stopa bezrobocia wzrosła w porównaniem do grudnia 2019 roku o 1,2 % i ukształtowała się na poziomie 6 %. W skali województwa bezrobocie wzrosło o 1 pkt. procentowy – do 6,9 %, a w całym kraju również o 1 % - do 6,2%.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaznacza, że nie jest to nic niepokojącego, bo analogiczny wzrost w grudniu notowano w latach 2017-2019. Resort rozwoju podkreślił w swoim komunikacie, że wzrost bezrobocia w grudniu jest zjawiskiem typowym dla końca roku i obserwowanym również w ubiegłych latach.

Analizując dane w analogicznych okresach w poprzednich latach, należy spodziewać się, że bezrobotnych nieznacznie przybędzie w styczniu i lutym – mniej więcej o około 0,1 %. Nie bez znaczenia będzie też utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego i związane z nim ograniczenia. Może to spowodować dodatkowy wzrost stopy bezrobocia o kolejne kilka dziesiątych procenta.

W budżecie państwa na 2021 rok przyjęto wskaźnik bezrobocia rejestrowanego na poziomie 8% na koniec roku, natomiast przedstawiciele rządu szacowali ostatnio, że wskaźnik ten na koniec roku zmieści się w przedziale 7-8%. Warto podkreślić, że Polska plasuje się na drugim miejscu w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem. Najniższy wskaźnik Eurostat odnotował w Czechach.

(mk) / fot. mk
powrót na górę
 • Olaf powiedział(a) Więcej
  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 
  1  marca  2021 r. 7 minut temu.
 • Ada powiedział(a) Więcej
  Ponoć to już koniec jego kadencji. Przegrał wszystkie procesy z policją. Malczyce żegnają go bez żalu.... godzinę temu.
 • Arek powiedział(a) Więcej
  Gdzie znajduje się  noclegownia dla mieszkańców Środy Śląskiej? 4 godziny temu.
 • Eivor powiedział(a) Więcej
  No i super, nareszcie koniec śmiesznych półprzyłbic i tego szajsu na samą brodę :) 7 godzin temu.
 • Wyborca powiedział(a) Więcej
  Może zorganizujemy komitet przygotowania głosowania nad odwołaniem Pana A.Rucinskiego z funkcji... 8 godzin temu.
 • Ada powiedział(a) Więcej
  Półtora kadencji A nasz wójt dalej nic nie rozumie. Dopiero gość z Warszawy musi mu tłumaczyć. Kończ... 12 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

0
RAZEM