Wydrukuj tę stronę
Bezpiecznie w Internecie – prelekcje dla udanińskiej młodzieży

Bezpiecznie w Internecie – prelekcje dla udanińskiej młodzieży

06.11. 2019

Psycholożki współpracujące z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, w dwóch szkołach podstawowych Gminy Udanin przeprowadziły wczoraj Prelekcje Bezpieczny Dolnoślązak, poruszając tematy związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni.

Pytały uczniów czy korzystają z takich aplikacji  jak: Facebook, Instagram, Twitter lub TikTok. Większość uczniów potwierdziła przynależność do tych portali społecznościowych. Rozmawiano o prywatności kont i zaletach z tym związanych. Uczniowie również doskonale sobie poradzili odpowiadając na pytania testowe w aplikacji kahoot, poprawność każdej odpowiedzi została zweryfikowana i omówiona. Młodzież chętnie dyskutowała i wykazała się ogromną wiedzą dotyczącą cyberprzestrzeni oraz bezpieczeństwa w Internecie. 

Wójt Gminy Udanin Wojciech Płaziuk zabiegał, by takie zajęcia odbyły się w naszych szkołach, ponieważ należy uświadamiać uczniom jakie niebezpieczeństwo czyha na nich w Internecie. W prelekcjach również uczestniczyła dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa UMWD Agnieszka Sokołowska.

Cyberbezpieczeństwo stało się kwestią dotykającą każdego z nas. W celu zwiększenia świadomości i uniknięcia zagrożenia, zamieszczamy poniżej kilka zasad bezpieczeństwa w sieci opracowane przez UMWD na potrzeby programu „Bezpieczny Dolnoślązak”:

  1. Instalowanie i aktualizacja dobrego programu antywirusowego.
  2. Znajomość i stosowanie się do zabezpieczeń na stronach bankowych, czujność przy korzystaniu z bankowości elektronicznej.
  3. Dokonywanie płatności tylko i wyłącznie z własnych urządzeń lub z urządzeń osób zaufanych oraz niekorzystanie z publicznych sieci. Wyszukiwanie strony banku poprzez wpisanie jego nazwy ręcznie w górnym pasku wyszukiwarki, nie poprzez samą wyszukiwarkę.
  4. Nieudostępnianie swoich danych (bank nie pyta o poufne dane, czyli np. kod PIN do karty płatniczej).
  5. Nieinstalowanie nielegalnego oprogramowania.
  6. Nieotwieranie wiadomości i załączników z nieznanych źródeł.
  7. Niewchodzenie na podejrzane strony.
  8. Skanowanie komputera dobrym programem antywirusowym.
  9. Regularna aktualizacja oprogramowania na komputerze, szczególnie oprogramowania przeglądarek internetowych
  10. Regularna zmiana haseł do komputera, konta internetowego itp. (najlepsze hasła są trudne, do każdej usługi internetowej inne).

Gmina Udanin