wtorek 10.09.2024

Imieniny: Lukasza Mikolaja

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

    Dział: Udanin sobota, 17 listopad 2018 17:08


Sabina: Będziemy Cię szukać Bliźniaku genetyczny!

Skomentuj



Od jakiegoś czasu na terenie naszego powiatu prowadzona jest akcja pn. „Sabina i Inni liczą na Twoją pomoc”. Wolontariusze Fundacji DKMS poszukują potencjalnego dawcy szpiku dla mieszkanki miejscowości Różana.



Rejestrując się w bazie możesz znaleźć Swojego „bliźniaka”, któremu również możesz pomóc.

 

Kim jest Sabina?

- Mam na imię Sabina i mam 23 lata. Pochodzę z Różanej, małej miejscowości w powiecie średzkim. Jak każdy młody człowiek miałam swoje plany i marzenia, jednak diagnoza zmieniła całe moje życie. O chorobie dowiedziałam się podczas podstawowych badań, które przechodziłam w pracy w związku z awansem. Nie spodziewałam się, że wyniki i wstępna diagnoza będą tak szokujące. W sierpniu 2015 r. zostałam skierowana do kliniki we Wrocławiu, gdzie przez trzy lata nie było pełniej diagnozy. W lutym tego roku dowiedziałam się, że choruję na jedną z najrzadszych chorób świata - Nocną Napadową Hemoglobinurię – wyjaśnia dziewczyna. - Obecnie przyjmuję lek, który miał ustabilizować moje wyniki. Niestety, nie pomaga i muszę poddać się przeszczepowi szpiku kostnego. Mam ogromną nadzieję, że znajdzie się Dawca dla mnie, ale również i dla Innych chorych. Będziemy Cię szukać Bliźniaku genetyczny! – mówi z nadzieją.

Wczoraj w Urzędzie Gminy Udanin odbyła się konferencja prasowa, która miała na celu przestawienie zasad rejestracji, metodę pobierania szpiku oraz możliwość rozmowy z dawcą rzeczywistym.

- Łącznie, odkąd prowadzimy akcję, zarejestrowanych zostało 326 osób, a to dopiero początek.  Przed nami kolejne, zapraszamy serdecznie. Każdy z nas ma kogoś kogo kocha, więc chyba tak naprawdę nie musimy nikogo namawiać, a większość wie, co tak naprawdę czujemy – mówi siostra chorej, wolontariuszka DKMS.

Kto może zostać dawcą?

Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Najważniejsze, aby nie cierpiał na choroby przewlekłe i nie należał do żadnej z grupy ryzyka.

Co zrobić?

Wystarczy przyjść na jedną z akcji, które organizowane są w naszym powiecie i nie tylko, a Panie wolontariuszki chętnie odpowiedzą na każde zadane pytanie i poinformują w jaki sposób można zostać dawcą. Jest to 15 minut poświęconego czasu, które może uratować życie innych. Cechę zgodności tkankowej określa się na podstawie całkowicie bezbolesnego i nic nie kosztującego wymazu z wewnętrznej części policzka. Jeżeli nie masz jak dotrzeć na daną akcję, nie ma problemu, zestaw do pobierania wymazu możesz zamówić również do domu.

Czy przekazanie komórek macierzystych jest bolesne?

Absolutnie nie. I w tym miejscu od razu należy obalić pogłoski o pobieraniu szpiku z kręgosłupa. Pobieranie komórek macierzystych odbywa się na dwa sposoby:

           1) Pobieranie komórek z krwi obwodowej jest stosowane u 80% dawców. Metoda ta przypominana oddanie krwi. Jeszcze tego samego dnia opuszczamy szpital. 4 dni przed, dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CFS, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych we krwi obwodowej. Jest to substancja, która jest również produkowana naturalnie w czasie gdy przechodzimy infekcję, więc w związku z przyjmowaniem czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. W dniu pobierania szpiku na obu ramionach dawcy zakłada się dojścia dożylne, krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator krwi i wraca drugim dojściem.


Pan Andrzej obecny na spotkaniu, całe badanie opisuje jako komfortowe. Mówi, że jego przekazanie komórek macierzystych trwało 5 godzin, ale spędził je w wygodnym fotelu. A ból jaki odniósł przypomniał jedynie ukucie, jak podczas pobierania krwi. Natomiast Tłumaczy, że satysfakcja niesienia pomocy innym, pozwala przezwyciężyć wszelkie objawy.

2) Pobieranie szpiku z talerza biodrowego. Badanie to odbywa się pod narkozą. Dawca przyjmowany jest na odział zazwyczaj dzień przed zabiegiem. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku z kości biodrowej istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Czy badania związane z rejestracją są płatne?

Nie! Wszystkie koszty związane z procesem pobrania (dojazd do szpitala, ewentualne zakwaterowanie, itd. ) pokrywa fundacja DKMS. Na czas pobrania komórek macierzystych przysługuje zwolnienie w pracy płatne w 100%.

Natomiast, jeżeli nie możesz zostać dawcą, a chciałbyś wesprzeć fundację, masz okazję przekazać darowiznę na konto DKMS. Koszty jakie ponosi fundacja na jednego dawcę wynoszą 180 zł. To właśnie dzięki darowiznom indywidualnym oraz finansowemu wsparciu firm, fundacja  może rozwijać bazę.

Rejestrując się w DKMS trafiamy do bazy ogólnopolskiej oraz ogólnoświatowej. Tak samo jak cały świat pomaga nam, tak samo my pomagamy całemu światu.

To właśnie Pan Andrzej, z którym mieliśmy okazję porozmawiać pomógł 22 letniej mieszkance Stanów Zjednoczonych. Satysfakcja z możliwości darowywania komuś drugiego życia wyjaśnia jako stan niemożliwy do opisania. Możliwość pomocy wzbudza w nas świadomość bycia „bohaterem”, natomiast zachwyt i radość osoby, która otrzyma ratunek są szczególne. Właśnie dla tego momentu warto zapisać się do bazy DKMS.

Podczas spotkania w Udaninie organizatorzy podziękowali pani wójt Teresie Olkiewicz za pomoc w każdej sytuacji.

(kb) / fot. kb

Akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku odbędą się:

17 listopada w godz. 14:00-18:00
MRKS Kuźnia Jawor, ul. Parkowa 8, Jawor

18 listopada w godz. 12:00-17:00
Gminny Ośrodek Kultury, ul. Rynek 25, Kostomłoty

18 listopada w godz. 10:00-14:00

Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Boskiej Królowej Polski i Św. Franiszka z Asyżu, ul. Marcinka 8a, Jelenia Góra

18.11.2018, godz 14-19
Strzegomskie Centrum Kultury, ul. Paderewskiego 36, Strzegom

21 listopada w godz. 09:00-14:00
Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
ul. Wrocławska 30A, Jawor

24 listopada w godz. 09:00-15:00
Średzki Park Wodny, ul. Winogronowa 34, Środa Śląska

25 listopada w godz. 11:00-18:00

Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego, Wądroże Wielkie 169

1 grudnia w godz. 12:00-18:00
Galeria Piastów, ul. Najświętszej Marii Panny 9, Legnica





   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Kolejny obóz pracy w święta,niedzielę i każdy możliwy dzień.Tylko Polak potrafi być tak podwładny i oddawać ...
Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny, jak i rodzinę osoby zmarłej o kontakt, ...

Lokalne ogłoszenia drobne

11.08.2024 11:21 wrote:

Sprzedam dom do remontu. CHOMIĄŻA tel. 733-705-583…

04.07.2024 08:16 wrote:

CHĘTNIE KUPIĘ ZA GOTÓWKĘ - RÓŻNEGO RODZAJU - ANTYKI , STAROCIE - ZADZWOŃ !Kupię m.in.: stare Obrazy , Obrazki, Ikony, Witraże, Ramy, Porcelanę, …

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

komnet internet

hydrotech do gazety nowa reklama

Nie przegap tych artykułów.