Warsztaty są unikalnym, całkowicie nowatorskim i jedynym w Polsce programem edukacyjno-społecznym, opracowanym przez zespół ekspertów. Oferta skierowana jest do wszystkich grup społecznych. Podczas zajęć edukatorzy przekazali praktyczną wiedzę jak stać się człowiekiem przygotowanym na zagrożenia. Nauczyli jak oszacować ryzyko i analizować najbardziej prawdopodobne zagrożenia. Uczniowie tworzyli rodzinne plany awaryjne oraz dowiedzieli się jak przygotować dom. Poznali podstawy samoobrony i ratownictwa przedmedycznego.
W szkoleniu oprócz uczniów na zaproszenie dyrektor Joanny Dumicz, udział wzięli również goście: wójt gminy Udanin Wojciech Płaziuk, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa UM Agnieszka Sokołowska i współpracownicy, wicedyrektor Małgorzata Rachwalska, nauczyciele, przedstawiciele jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w gminie Udanin: policja, strażacy z OSP Udanin oraz urzędnicy gminy. Dzieciom zajęcia bardzo się podobały, w pięciu grupach baz warsztatowych poznawały różne zagadnienia i umiejętności, dla których wspólnym mianownikiem było budowanie odporności na zagrożenia.
Na zakończenie szkoła otrzymała plecak awaryjny oraz „Certyfikat Gotowości”, wydawany dla przeszkolonych placówek.
Twórcami i koordynatorami wyróżnionego projektu „Akcja nie byle jaka, dotyczy bezpiecznego Dolnoślązaka” były: Violetta Leńska i Maria Tłusty. Realizatorami: Agnieszka Andrzejewska, Małgorzata Micuła, Alicja Filończyk, Marlena Nowek, Anna Chohura i Rafał Szuliński.
V.Leńska, M.Tłusty
1. <Lepszy dobór kadry....< To teoria, a praktyka jest taka, że UM zmienił się ...