czwartek 23.09.2021

Imieniny: Bogusława Tekli

Uwaga na oszustów wyłudzających pieniądze od osób starszych na terenie powiatu średzkiego!

Uwaga na oszustów wyłudzających pieniądze od osób starszych na terenie powiatu średzkiego!

Śr, 19.05.2021 14:50
 •  

W miniony weekend dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej otrzymał kilka zgłoszeń o usiłowaniu wyłudzenia od starszych osób przez oszustów pieniędzy pod pozorem spowodowania wypadku. Niestety w jednym przypadku przestępcom udało się nakłonić mieszkankę naszego powiatu do przekazania 21 000 złotych oraz biżuterii. Policjanci apelują do seniorów o ostrożność, a do młodszych członków rodziny, aby uświadamiali rodziców i dziadków o realnym zagrożeniu ze strony oszustów.


W każdym przypadku osoba dzwoniąca podając się za krewnego (siostrzeńca, syna) twierdziła, że spowodowała wpadek, w którym ktoś ucierpiał. Rozmówca przekonywał, że w tej sytuacji pilnie potrzebne są pieniądze, aby „załatwić sprawę”. Usiłowania przestępców okazały się nieskuteczne, ponieważ rozmowę z oszustem przerwał inny domownik. Z kolei w jednym przypadku potencjalna ofiara oświadczyła, że nie posiada żadnych oszczędności.

Niestety oszustowi udało się przekonać 74-letnią mieszkankę powiatu średzkiego, że rozmawia z synem, który miał spowodować wypadek na autostradzie i aby sprawę „zamieść pod dywan” potrzebuje pieniędzy. Seniorka potwierdziła, że posiada w domu oszczędności, a także biżuterię i zgodziła się je przekazać, podając jednocześnie swój adres zamieszkania oraz numer Pesel. Następnie mieszkania 74-latki przyszedł młody mężczyzna, któremu wydała swoje oszczędności oraz biżuterię. Pokrzywdzona seniorka straciła łącznie 24 tysiące złotych.

W związku z tym średzcy policjanci apelują do mieszkańców powiatu o zachowanie ostrożności podczas rozmowy telefonicznej z osobami podającymi się za krewnych, którzy nagle znaleźli się w trudnej sytuacji i proszą o pilną pomoc finansową.

Pamiętajmy o zagrożeniu ze strony oszustów, którzy bezwzględnie wykorzystują osoby starsze, wyłudzając od nich oszczędności często całego życia.

Policjanci przypominają, przez telefon, każdy może być wnuczkiem. Sprawdź, czy twój rozmówca jest tym, za kogo się podaje. Przerwij dotychczasowe połączenie i wybierz numer do krewnego, aby potwierdzić, że to on przed chwilą dzwonił i prosił o pomoc.

Bądź ostrożny - chodzi przecież o przekazanie Twoich oszczędności. Prawdziwy krewny nie będzie miał Tobie za złe, że weryfikujesz zasłyszaną historię.

Ostrzeżmy krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.

Źródło: asp. szt. Marta Stefanowska
KPP w Środzie Śląskiej

 • 0
 • 0
 • 0
 • 1
 • 0
 • 0


Najnowsze komentarze

 • Obserwator powiedział(a) Więcej
  no niesamowite... Budżet obywatelski w wykonaniu Adasia.... Śmiech na sali!!! Kpina?! To za... 11 godzin temu.
 • abc powiedział(a) Więcej
  Pani Hela, legenda przedszkola w Ciechowie. Wszystkiego najlepszego ! 12 godzin temu.
 • Uczeń powiedział(a) Więcej
  Czy Pan Burmistrz też był tak wyróżniany jako uczeń średzki? 12 godzin temu.
 • Gal Anonim powiedział(a) Więcej
  A kto to ci dwaj z łańcuchami z USC? 12 godzin temu.

Najnowsze artykuły

środa / 22.09.2021 / 15:03

Mnóstwo zajęć w średzkim Domu Kultury!

Domu Kultury w Środzie Śląskiej w sezonie 2021/2022 przygotował szereg zajęć rozwijających talenty i umiejętności. Zachęcamy do zapoznania się z…

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

21.09.2021 14:44 wrote:

PORZĄDKI - PRZEPROWADZKA - ZMIANA WYSTROJU - POTRZEBUJESZ SZYBKO GOTÓWKĘ ? DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - kupię Antyki / Starocie…

16.09.2021 21:41 wrote:

Internetowa Galeria Handlowa oferuje wszystkie oferty i usługi które są w galeriach stacjonarnych.Zakupy szeroka oferta sklepów np. z odzie…

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…