poniedziałek 14.06.2021

Imieniny: Bazylego Elizy

Uwaga na oszustów wyłudzających pieniądze od osób starszych na terenie powiatu średzkiego!

Uwaga na oszustów wyłudzających pieniądze od osób starszych na terenie powiatu średzkiego!

Śr, 19.05.2021 14:50
 •  

W miniony weekend dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej otrzymał kilka zgłoszeń o usiłowaniu wyłudzenia od starszych osób przez oszustów pieniędzy pod pozorem spowodowania wypadku. Niestety w jednym przypadku przestępcom udało się nakłonić mieszkankę naszego powiatu do przekazania 21 000 złotych oraz biżuterii. Policjanci apelują do seniorów o ostrożność, a do młodszych członków rodziny, aby uświadamiali rodziców i dziadków o realnym zagrożeniu ze strony oszustów.


W każdym przypadku osoba dzwoniąca podając się za krewnego (siostrzeńca, syna) twierdziła, że spowodowała wpadek, w którym ktoś ucierpiał. Rozmówca przekonywał, że w tej sytuacji pilnie potrzebne są pieniądze, aby „załatwić sprawę”. Usiłowania przestępców okazały się nieskuteczne, ponieważ rozmowę z oszustem przerwał inny domownik. Z kolei w jednym przypadku potencjalna ofiara oświadczyła, że nie posiada żadnych oszczędności.

Niestety oszustowi udało się przekonać 74-letnią mieszkankę powiatu średzkiego, że rozmawia z synem, który miał spowodować wypadek na autostradzie i aby sprawę „zamieść pod dywan” potrzebuje pieniędzy. Seniorka potwierdziła, że posiada w domu oszczędności, a także biżuterię i zgodziła się je przekazać, podając jednocześnie swój adres zamieszkania oraz numer Pesel. Następnie mieszkania 74-latki przyszedł młody mężczyzna, któremu wydała swoje oszczędności oraz biżuterię. Pokrzywdzona seniorka straciła łącznie 24 tysiące złotych.

W związku z tym średzcy policjanci apelują do mieszkańców powiatu o zachowanie ostrożności podczas rozmowy telefonicznej z osobami podającymi się za krewnych, którzy nagle znaleźli się w trudnej sytuacji i proszą o pilną pomoc finansową.

Pamiętajmy o zagrożeniu ze strony oszustów, którzy bezwzględnie wykorzystują osoby starsze, wyłudzając od nich oszczędności często całego życia.

Policjanci przypominają, przez telefon, każdy może być wnuczkiem. Sprawdź, czy twój rozmówca jest tym, za kogo się podaje. Przerwij dotychczasowe połączenie i wybierz numer do krewnego, aby potwierdzić, że to on przed chwilą dzwonił i prosił o pomoc.

Bądź ostrożny - chodzi przecież o przekazanie Twoich oszczędności. Prawdziwy krewny nie będzie miał Tobie za złe, że weryfikujesz zasłyszaną historię.

Ostrzeżmy krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.

Źródło: asp. szt. Marta Stefanowska
KPP w Środzie Śląskiej

 • 0
 • 0
 • 0
 • 1
 • 0
 • 0


 • Policjant powiedział(a) Więcej
  Tylko sprawdzcie ile nietrzeźwych spowodowało wypadki a ile trzeźwych statystyki mówią... 2 minut temu
 • Maria powiedział(a) Więcej
  Ja proponuję portret Pana dyr Świerczynskiego lub Cetery. 2 minut temu
 • Maria powiedział(a) Więcej
  Julian Żygadło (bezpartyjny) wygrał niedzielne, przedterminowe wybory na burmistrza Kątów... 4 minut temu
 • IwanGelik powiedział(a) Więcej
  Ruskie wybory,  był z nadania to niech będzie dalej......
  Bo przecież spadochroniarz... 6 minut temu.

Najnowsze artykuły

niedziela / 13.06.2021 / 12:27 1

Wieczór ze stand-upem w Miękini

Stand-up staje się w Polsce coraz popularniejszy. W piątek fani tej formy rozrywki świetnie bawili się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Miękini.

Wyszukiwarka artykułów:

Lokalne ogłoszenia drobne

09.06.2021 12:42 wrote:

Witam , szukam pana rencista emeryt do prac koserwatorskich 1-2 razy w tygodniu  w Srodzie Slaskieji Tel 885176463 …

08.06.2021 16:04 wrote:

Potrzebny fachowiec złota rączka praca koserwacyjna , malowanie drobne naprawy raz w tygodniu rencista emeryt mile widzany.…

06.06.2021 10:40 wrote:

Zlecę remont pokrycia dachowego dach płaski hala magazynowa około 750 m2, w Środzie Śląskiej tel. 502386734 marekszu@wp.pl  …

06.06.2021 08:40 wrote:

Wynajmę mieszkanie w centrum Środy Śląskiej,  56 m2- 3 pokoje, kuchnia, osobna łazienka i toaleta. Mieszkanie ciepłe, słoneczne, umeblowane…