sobota 29.01.2022

Imieniny: Franciszka Józefa

Uwaga na oszustów wyłudzających pieniądze od osób starszych na terenie powiatu średzkiego!

Uwaga na oszustów wyłudzających pieniądze od osób starszych na terenie powiatu średzkiego!

Śr, 19.05.2021 14:50
 •  

W miniony weekend dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej otrzymał kilka zgłoszeń o usiłowaniu wyłudzenia od starszych osób przez oszustów pieniędzy pod pozorem spowodowania wypadku. Niestety w jednym przypadku przestępcom udało się nakłonić mieszkankę naszego powiatu do przekazania 21 000 złotych oraz biżuterii. Policjanci apelują do seniorów o ostrożność, a do młodszych członków rodziny, aby uświadamiali rodziców i dziadków o realnym zagrożeniu ze strony oszustów.


REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W każdym przypadku osoba dzwoniąca podając się za krewnego (siostrzeńca, syna) twierdziła, że spowodowała wpadek, w którym ktoś ucierpiał. Rozmówca przekonywał, że w tej sytuacji pilnie potrzebne są pieniądze, aby „załatwić sprawę”. Usiłowania przestępców okazały się nieskuteczne, ponieważ rozmowę z oszustem przerwał inny domownik. Z kolei w jednym przypadku potencjalna ofiara oświadczyła, że nie posiada żadnych oszczędności.

Niestety oszustowi udało się przekonać 74-letnią mieszkankę powiatu średzkiego, że rozmawia z synem, który miał spowodować wypadek na autostradzie i aby sprawę „zamieść pod dywan” potrzebuje pieniędzy. Seniorka potwierdziła, że posiada w domu oszczędności, a także biżuterię i zgodziła się je przekazać, podając jednocześnie swój adres zamieszkania oraz numer Pesel. Następnie mieszkania 74-latki przyszedł młody mężczyzna, któremu wydała swoje oszczędności oraz biżuterię. Pokrzywdzona seniorka straciła łącznie 24 tysiące złotych.

W związku z tym średzcy policjanci apelują do mieszkańców powiatu o zachowanie ostrożności podczas rozmowy telefonicznej z osobami podającymi się za krewnych, którzy nagle znaleźli się w trudnej sytuacji i proszą o pilną pomoc finansową.

Pamiętajmy o zagrożeniu ze strony oszustów, którzy bezwzględnie wykorzystują osoby starsze, wyłudzając od nich oszczędności często całego życia.

Policjanci przypominają, przez telefon, każdy może być wnuczkiem. Sprawdź, czy twój rozmówca jest tym, za kogo się podaje. Przerwij dotychczasowe połączenie i wybierz numer do krewnego, aby potwierdzić, że to on przed chwilą dzwonił i prosił o pomoc.

Bądź ostrożny - chodzi przecież o przekazanie Twoich oszczędności. Prawdziwy krewny nie będzie miał Tobie za złe, że weryfikujesz zasłyszaną historię.

Ostrzeżmy krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.

Źródło: asp. szt. Marta Stefanowska
KPP w Środzie Śląskiej

 • 0
 • 0
 • 0
 • 1
 • 0
 • 0

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę
Najnowsze komentarze:
 • RWM powiedział(a) Więcej
  Panowie-proponuję wziąć flaszeczkę  a jak mało to dwie ,usiąść w spokojnym miejscu i dogadać się jak chłop z chłopem. 28 minut temu.
 • Kristof powiedział(a) Więcej
  Gabriel jeździ,puścili dziada...gówno 16 lat,bez prawka i ile fabryka dała główną drogą!A na dodatek dziwnym trafem zaczęły znikać katalizatory.. 40 minut temu.
 • wolontariusz powiedział(a) Więcej
  Sztab WOŚP Domu Kultury w Środy Śląskiej  oraz sztab WOŚP z Wilkszyna połączyły siły przed zbliżającym się finałem WOŚP i razem... 2 godziny temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

25.01.2022 11:58 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztuć…

23.01.2022 18:18 wrote:

Praca dla pomocy kuchennej /kucharki - dorywcza w weekendy lub w tygodniu - tel 885 17 64 63…

19.01.2022 20:08 wrote:

Wykonuję drobne prace spawalnicze - meble, płoty, bramy, stoliki, wózki, i inne. Zapraszam do współpracy 792 279 495 - Tomasz…

19.01.2022 20:06 wrote:

Kupię przyczepkę ubezpieczoną, z tabliczką znamionową - czyli legalną z papierami, samoróbkę. Jeśli chcesz sprzedać skontaktuj się ze mną. …