wtorek 13.04.2021

Imieniny: Przemysława Idy

Walentynki i walentynkowe zwyczaje

Walentynki i walentynkowe zwyczaje

So, 13.02.2021 12:37
 •  

Już jutro walentynki, dzień zakochanych. Warto wiedzieć skąd wzięło się to święto, dlatego na początek kilka słów o historii walentynek.Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Znacznie później do walentynkowego grona dołączyła Europa północna i wschodnia.

Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii, jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata.

Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody.

Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott.

Walentynkowe zwyczaje

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne. Walentynkowe życzenia najczęściej pisane są wierszem, gdyż jest to jeden z najromantyczniejszych sposobów wyrażania uczuć.

Nie zapominajmy o innych świętach obchodzonych 14 lutego...

Bowiem w tym dniu swoje święto obchodzą wszystkie Walentyny i Walentowie. Z informacji uzyskanej z Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej wiemy, że na terenie gminy Środa Śląska zamieszkuje tylko jedna osoba o imieniu Walentyna, natomiast nie ma mężczyzn o imieniu Walenty.

Wszystkim zakochanym życzymy szczęśliwych walentynek, a pani Walentynie wszystkiego dobrego z okazji nadchodzących imienin.

(mk) / fot. mk
powrót na górę
 • Kolega z pracy powiedział(a) Więcej
  Prawnik? Bo pracował na biurze podawczym sądu :0 8 godzin temu.
 • cacek powiedział(a) Więcej
  w ramach przyprawy 8 godzin temu.
 • Edek powiedział(a) Więcej
  Sesje Rady 8 godzin temu.
 • cacek powiedział(a) Więcej
  Policja dla PISu straciła całkiem już odremontowany... 8 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

30.03.2021 09:27 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, DOMU, KOLEKCJI - GOTÓWKA od ręki - SZYBKI KONTAKT i DOJAZD ! Kupię Stare Obrazy, Obr…

29.03.2021 04:41 wrote:

Oferuję:- wycinkę drzew,- zrąbkowane gałęzi z wywozem,- przygotowywanie działek pod inwestycję,- karczowanie pni,- usługi melioracyjne,- tr…

18.03.2021 11:20 wrote:

SKUPUJĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ ! ZDECYDOWANIE KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE od ręk…

14.03.2021 17:54 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. po likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadz…