niedziela 01.08.2021

Imieniny: Alfonsa Nadii

Walentynki i walentynkowe zwyczaje

Walentynki i walentynkowe zwyczaje

So, 13.02.2021 12:37
 •  

Już jutro walentynki, dzień zakochanych. Warto wiedzieć skąd wzięło się to święto, dlatego na początek kilka słów o historii walentynek.


Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Znacznie później do walentynkowego grona dołączyła Europa północna i wschodnia.

Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii, jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata.

Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody.

Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott.

Walentynkowe zwyczaje

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne. Walentynkowe życzenia najczęściej pisane są wierszem, gdyż jest to jeden z najromantyczniejszych sposobów wyrażania uczuć.

Nie zapominajmy o innych świętach obchodzonych 14 lutego...

Bowiem w tym dniu swoje święto obchodzą wszystkie Walentyny i Walentowie. Z informacji uzyskanej z Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej wiemy, że na terenie gminy Środa Śląska zamieszkuje tylko jedna osoba o imieniu Walentyna, natomiast nie ma mężczyzn o imieniu Walenty.

Wszystkim zakochanym życzymy szczęśliwych walentynek, a pani Walentynie wszystkiego dobrego z okazji nadchodzących imienin.

(mk) / fot. mk

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najnowsze komentarze

 • Algorytm powiedział(a) Więcej
  No pewnie ze wszyscy internauci zadowoleni widać to po wpisach. Ile to będzie kosztowało... 29 minut temu.
 • Ulęgałek powiedział(a) Więcej
  J / P  - dramat… Jeszcze ten nadworny bard jako tako trzymał tonacje, ale jak Panie z... 40 minut temu.
 • bob powiedział(a) Więcej
  Strefa PKP wioski komunikacja ok ale my w zielone gramy uprczywie realizowany bardzo drogi... 2 godziny temu.
 • Spirala powiedział(a) Więcej
  Ja się pytam po co obwieszano całe miasto kamerami, po co kupowano kamery i drony dla Straży... 2 godziny temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

21.07.2021 05:43 wrote:

Sprzedam ox bile (żółć spożywcza, bydlęca) firmy Allergy Research Group, 500 mg, 100 kapsułek. Uzupełnia naturalną funkcję żółci w wątrobie…

13.07.2021 10:02 wrote:

Stare Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy, Figurki, Rzeźby, Płaskorzeźby, Srebro, Sztućce, Tace, Świeczniki, Plat…

12.07.2021 16:43 wrote:

Posiadam Aparat w idealnym stanie , aparat praktycznie mało użytkowany .Kompakt cały w zestawie .Więcej info. Zapraszam Miejscowość: Środa Ś…

11.07.2021 09:00 wrote:

Kawalerka do wynajęcia. 1100 zł miesięcznie. Blok obok Biedronki. Od zaraz tel. 787 707 885…