piątek 19.08.2022

Imieniny: Jana Bolesława

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Wieczór z wróżbami w średzkim muzeum
Po zwyczajach związanymi z Dziadami Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej postanowiło przybliżyć temat Katarzynek i Andrzejek. Wieczór z wróżbami był bardzo udany.
Fot. RFP Fot. RFP


Zgromadzonych gości przywitała Ilona Wodejko, pełniąca obowiązki dyrektora. Następnie głos zabrała asystentka muzealna Anna Celuch, która w ciekawym wykładzie przybliżyła różnice między Katarzynkami a Andrzejkami.
 
– Dzień świętej Katarzyny przypada 25 listopada, ale zabawy związane z tą datą, zwane właśnie Katarzynkami, organizowano wieczorem 24 listopada. Był to wieczór wróżb matrymonialnych dla panów, Andrzejki były wersją dla pań, którzy szukali swojej drugiej połówki. Sama święta Katarzyna jest patronką cnotliwych kawalerów, chcących się ożenić oraz szafarką porządnych panien. Pomagała odkryć przyszłość i uzyskać serce ukochanej kobiety – zaczęła swój wykład pani Anna. Zebrani dowiedzieli się m. in. jakie wróżby dominowały podczas obu tych świąt, które wymagały niecodziennych rekwizytów oraz kiedy panowie i panie zaczęli bawić się wspólnie. 
 
Po teorii przyszedł czas na wróżby. Na początek zaprezentowano zabawę z sucharkiem. Czterech panów poczęstowano tym produktem, a ten, który zjadł sucharka najszybciej miał na zawsze pozostać w stanie kawalerskim. Po tym rozpoczęły się wróżby indywidualne. Swoją przyszłość i odpowiedzi na dręczące pytania można było poznać m.in. lejąc wosk, rzucając butami, czy też odkrywając kubeczki z ukrytymi symbolicznymi przedmiotami. Wiele emocji wzbudziły też wróżby pn. senne marzenie i skorupkowe szczęście.
 
Dla gości przygotowano również słodki poczęstunek, a miłą atmosferę uzyskano dzięki stylowym dekoracjom. Wróżby wzbudziły wiele pozytywnych emocji i każdy, kto postanowił spędzić piątkowy wieczór w muzeum na pewno nie żałował tej decyzji.

(RFP)

  • Komorniki powiedział(a) Więcej
    Święte słowa 7 godzin temu.
  • Wędkarz powiedział(a) Więcej
    Kiedy PZW odda pieniądze za składkę wędkarską za 2022r? 10 godzin temu.
  • Erol powiedział(a) Więcej
    Szanowna Gmino. A co z możliwością złożenia wniosków przez e-PUAP? Czyżby za mało było czasu żeby się dostosować? 12 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…