wtorek 18.01.2022

Imieniny: Małgorzaty Piotra

Fot. RFP Fot. RFP

Wieczór z wróżbami w średzkim muzeum

Pn, 29.11.2021 09:13
Po zwyczajach związanymi z Dziadami Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej postanowiło przybliżyć temat Katarzynek i Andrzejek. Wieczór z wróżbami był bardzo udany.

Zgromadzonych gości przywitała Ilona Wodejko, pełniąca obowiązki dyrektora. Następnie głos zabrała asystentka muzealna Anna Celuch, która w ciekawym wykładzie przybliżyła różnice między Katarzynkami a Andrzejkami.
 
– Dzień świętej Katarzyny przypada 25 listopada, ale zabawy związane z tą datą, zwane właśnie Katarzynkami, organizowano wieczorem 24 listopada. Był to wieczór wróżb matrymonialnych dla panów, Andrzejki były wersją dla pań, którzy szukali swojej drugiej połówki. Sama święta Katarzyna jest patronką cnotliwych kawalerów, chcących się ożenić oraz szafarką porządnych panien. Pomagała odkryć przyszłość i uzyskać serce ukochanej kobiety – zaczęła swój wykład pani Anna. Zebrani dowiedzieli się m. in. jakie wróżby dominowały podczas obu tych świąt, które wymagały niecodziennych rekwizytów oraz kiedy panowie i panie zaczęli bawić się wspólnie. 
 
Po teorii przyszedł czas na wróżby. Na początek zaprezentowano zabawę z sucharkiem. Czterech panów poczęstowano tym produktem, a ten, który zjadł sucharka najszybciej miał na zawsze pozostać w stanie kawalerskim. Po tym rozpoczęły się wróżby indywidualne. Swoją przyszłość i odpowiedzi na dręczące pytania można było poznać m.in. lejąc wosk, rzucając butami, czy też odkrywając kubeczki z ukrytymi symbolicznymi przedmiotami. Wiele emocji wzbudziły też wróżby pn. senne marzenie i skorupkowe szczęście.
 
Dla gości przygotowano również słodki poczęstunek, a miłą atmosferę uzyskano dzięki stylowym dekoracjom. Wróżby wzbudziły wiele pozytywnych emocji i każdy, kto postanowił spędzić piątkowy wieczór w muzeum na pewno nie żałował tej decyzji.

(RFP)

 • 2
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę
Najnowsze komentarze:
 • Adam powiedział(a) Więcej
  Jeszcze wyższe zróbcie te progi. Nie można normalnego zrobić, żeby możliwe było... 2 godziny temu.
 • Spostrzegawczy# powiedział(a) Więcej
  To już kolejna inwestycja z pieniędzy gminy, która nie jest dopilnowana przez kierownika... 2 godziny temu.
 • marek perlak powiedział(a) Więcej
  po prostu potrafie logicznie myslec !!! 11 godzin temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

06.01.2022 11:32 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - NIERUCHOMOŚCI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI ...Interesują mnie : Stare Obrazy, Ikony, o…

20.12.2021 17:30 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

17.12.2021 11:39 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - GOTÓWKA - ZADZWOŃ NAJLEPSZE CENY - SKUP ANTYKÓW !!!!!!!!!! - Stare Malarstwo : Obrazy, Grafiki, …

10.12.2021 10:48 wrote:

Za darmo oddam dwa foteliki samochodowe dla dzieci w wieku do lat 5 w bardzo dobrym stanie. Miejscowość Środa Śląska - odbiór własny. Konta…