wtorek 18.01.2022

Imieniny: Małgorzaty Piotra

Fot. Powiat Średzki - RFP Fot. Powiat Średzki - RFP

Wspomnienie o Marii Szkwarek. Wyjątkowa wystawa w średzkim muzeum

Pn, 27.12.2021 14:53
 •  

Od 17 grudnia w sali kinowej średzkiego muzeum można oglądać nową wystawę „MARII WALIZKA WSPOMNIEŃ - wspomnienie o Marii Szkwarek poetce..."


– Ta wystawa to kolejny rozdział opowieści o naszej lokalnej, cenionej poetce, bo tak długo istnieje człowiek, jak długo trwa opowieść o nim. Wiersze Marii pozostaną na zawsze na papierze, lecz Maria, jako kobieta i poetka, też pozostanie w naszej pamięci – mówi Małgorzata Bogucka, jedna z kuratorek wystawy. Drugą jest córka poetki - Magdalena Szkwarek. Dzięki staraniom obu pań na wystawie można obejrzeć m.in. fotografie pisarki, otrzymane dyplomy i wyróżnienia, wycinki prasowe i oczywiście poczytać jej wiersze. W walizce wspomnień nie brakuje autorskich tomików poezji.

– Ze względu na wprowadzone ograniczenia, nie było oficjalnego otwarcia wystawy, ale planujemy w przyszłości zorganizować spotkanie wspomnieniowe – informuje muzeum na  swoim facebooku.

Maria Szkwarek (1949 – 2017) - była mieszkanką Środy Śląskiej, z zawodu bibliotekarką. Przygodę z poezją rozpoczęła z chwilą przejścia na emeryturę, uznając, że to najlepszy czas na samorealizację i spełnianie marzeń. Poezję Marii cechuje literacki minimalizm - brak wyszukanych ozdobników i duża dawka ironii i niedopowiedzeń. Jej wiersze opierają się na słowach- kluczach, które mocno poruszają czytelnika i rozpalają jego wyobraźnię.

Maria Szkwarek jest autorką pięciu tomików z wierszami: Zakochane sandały, W trybach czasu, Piękne imię nadał mi Pan, Powiew wiatru i Apoteoza Błękitu. W dorobku ma również haiku - najkrótsze możliwe utwory poetyckie.

Postać pani Marii została uwieczniona na historycznym muralu, jako dowód uznania za całokształt działalności. 

(RFP)

5644 wystawa kolaz na www

 • 4
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę
Najnowsze komentarze:
 • Adam powiedział(a) Więcej
  Jeszcze wyższe zróbcie te progi. Nie można normalnego zrobić, żeby możliwe było... 48 minut temu.
 • Spostrzegawczy# powiedział(a) Więcej
  To już kolejna inwestycja z pieniędzy gminy, która nie jest dopilnowana przez kierownika... godzinę temu.
 • marek perlak powiedział(a) Więcej
  po prostu potrafie logicznie myslec !!! 11 godzin temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

06.01.2022 11:32 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - NIERUCHOMOŚCI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI ...Interesują mnie : Stare Obrazy, Ikony, o…

20.12.2021 17:30 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

17.12.2021 11:39 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - GOTÓWKA - ZADZWOŃ NAJLEPSZE CENY - SKUP ANTYKÓW !!!!!!!!!! - Stare Malarstwo : Obrazy, Grafiki, …

10.12.2021 10:48 wrote:

Za darmo oddam dwa foteliki samochodowe dla dzieci w wieku do lat 5 w bardzo dobrym stanie. Miejscowość Środa Śląska - odbiór własny. Konta…