piątek 19.08.2022

Imieniny: Jana Bolesława

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Wspomnienie o Marii Szkwarek. Wyjątkowa wystawa w średzkim muzeum
Od 17 grudnia w sali kinowej średzkiego muzeum można oglądać nową wystawę „MARII WALIZKA WSPOMNIEŃ - wspomnienie o Marii Szkwarek poetce..."

Fot. Powiat Średzki - RFP Fot. Powiat Średzki - RFP


– Ta wystawa to kolejny rozdział opowieści o naszej lokalnej, cenionej poetce, bo tak długo istnieje człowiek, jak długo trwa opowieść o nim. Wiersze Marii pozostaną na zawsze na papierze, lecz Maria, jako kobieta i poetka, też pozostanie w naszej pamięci – mówi Małgorzata Bogucka, jedna z kuratorek wystawy. Drugą jest córka poetki - Magdalena Szkwarek. Dzięki staraniom obu pań na wystawie można obejrzeć m.in. fotografie pisarki, otrzymane dyplomy i wyróżnienia, wycinki prasowe i oczywiście poczytać jej wiersze. W walizce wspomnień nie brakuje autorskich tomików poezji.

– Ze względu na wprowadzone ograniczenia, nie było oficjalnego otwarcia wystawy, ale planujemy w przyszłości zorganizować spotkanie wspomnieniowe – informuje muzeum na  swoim facebooku.

Maria Szkwarek (1949 – 2017) - była mieszkanką Środy Śląskiej, z zawodu bibliotekarką. Przygodę z poezją rozpoczęła z chwilą przejścia na emeryturę, uznając, że to najlepszy czas na samorealizację i spełnianie marzeń. Poezję Marii cechuje literacki minimalizm - brak wyszukanych ozdobników i duża dawka ironii i niedopowiedzeń. Jej wiersze opierają się na słowach- kluczach, które mocno poruszają czytelnika i rozpalają jego wyobraźnię.

Maria Szkwarek jest autorką pięciu tomików z wierszami: Zakochane sandały, W trybach czasu, Piękne imię nadał mi Pan, Powiew wiatru i Apoteoza Błękitu. W dorobku ma również haiku - najkrótsze możliwe utwory poetyckie.

Postać pani Marii została uwieczniona na historycznym muralu, jako dowód uznania za całokształt działalności. 

(RFP)

5644 wystawa kolaz na www

  • Komorniki powiedział(a) Więcej
    Święte słowa 6 godzin temu.
  • Wędkarz powiedział(a) Więcej
    Kiedy PZW odda pieniądze za składkę wędkarską za 2022r? 10 godzin temu.
  • Erol powiedział(a) Więcej
    Szanowna Gmino. A co z możliwością złożenia wniosków przez e-PUAP? Czyżby za mało było czasu żeby się dostosować? 11 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…