środa 29.01.2020

Imieniny: Franciszka Jozefa

 

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Wyższe stypendia za wyniki w nauce

Wyższe stypendia za wyniki w nauce

05.12. 2019
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

Mamy bardzo dobre wiadomości dla uczniów średzkich szkół średnich. Na ostatniej sesji radni powiatu przyjęli uchwałę zwiększającą kwotę stypendiów za wyniki w nauce z 1 tys. zł do 2 tys. zł!

Powiatowy program stypendialny został uchwalony w 2006 roku i jego celem jest promowanie uczniów wybitnie uzdolnionych, motywowanie ich do zdobywania wiedzy wykraczającej poza program nauczania, a także stymulowanie aktywności młodych ludzi. Zgodnie z nim stypendia mogą być przyznawane w trzech kategoriach: naukowej, artystycznej i sportowej.

Na listopadowej sesji radni powiatu podnieśli kwoty wypłacanych stypendiów i to znacznie. I tak kwota stypendium naukowego to teraz 2 tys. zł.  Stypendium artystyczne zależy od szczebla osiągnięć i może wynieść 1 tys., 1,5 tys. lub 2 tys. zł. Stypendia sportowe dzielą się na dwie grupy: indywidualne (od 1 tys. zł do 2 tys. zł) oraz grupowe (od 300 zł do 1,5 tys. zł. dla każdego członka zwycięskiej drużyny). Druga istotna kwestia dotyczy zmiany odbiorców programu. Wcześniej mogli otrzymywać je tylko uczniowie mieszkający na terenie powiatu średzkiego. Teraz wystarczy, aby byli uczniami jednej ze szkół prowadzonych przez Powiat.

–  Dyskusja o zmianie programu była dość ożywiona. Niemniej udało się wprowadzić zmiany i znaleźć środki w budżecie na tę podwyżkę. Chcieliśmy w ten sposób zmotywować uczniów do nauki, ale też wybierania naszych średzkich szkół  – informuje starosta powiatu Krzysztof Szałankiewicz.

W tej chwili lista stypendystów powiatu średzkiego liczy 195 nazwisk, przy czym niektóre z nich pojawiają się kilkukrotnie. Tylko raz wręczono stypendium sportowe i artystyczne. Stypendium przyznawane jest za miniony rok szkolny, wyłączając ostatni rok nauki. Oznacza to, że uczniowie technikum mogą sięgać po nie czterokrotnie, liceum – trzy razy, a szkoły branżowej – dwa. Co ciekawe liczba tych ostatnich stypendystów rośnie z każdym rokiem.

(rfp) / Fot. Stypendyści ostatniej, 13.edycji programu

 

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację