niedziela 01.08.2021

Imieniny: Alfonsa Nadii

Wzrasta populacja kani rudej w naszym powiecie

Wzrasta populacja kani rudej w naszym powiecie

Śr, 07.04.2021 20:13
 •  

W ostatnich latach coraz częściej można zaobserwować na terenie powiatu średzkiego kanię rudą - ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Co warto o nim wiedzieć?


W Polsce kania ruda objęta jest ścisłą ochroną. Wokół ich gniazd obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 100 m, a w okresie od 1 marca do końca sierpnia w promieniu do 500 m. Na terenie powiatu kanie widziane były w okolicach rezerwatu Zabór, w Miękini, Lubiatowie, Mrozowie i Zakrzowie, o czym informowali naszą redakcję czytelnicy.  

-  Kanię rudą bardzo łatwo rozpoznać po charakterystycznym wcięciu w ogonie. W naszym klimacie umiarkowanym są ptakami wędrownymi, tzn. że na zimę odlatują w cieplejsze rejony świata, gdzie łatwiej im o pokarm. Żywi się drobnymi bezkręgowcami, gryzoniami, kretami, jaszczurkami i dżdżownicami. Czasami decyduje się również na spożywanie padliny. Niekiedy jej łupem padają żywe mniejsze ptaki schwytane w czasie lotu. Atakuje także gniazda ptaków z rodziny krukowatych - mówi przyrodnik Zbigniew Pilch. 

milan royal 5217346 1920

Kania ruda jest ptakiem bardzo agresywnym, który skutecznie przepędza konkurentów i inne ptaki szponiaste ze swojego terytorium. Gnieździ się wysoko w koronach starych drzew liściastych na skraju lasu. Co ciekawe, kania ruda znajduje się w logo LGD Krainy Łęgów Odrzańskich, która obejmuje m.in. część powiatu średzkiego.

Pan Zbigniew podkreśla, że ornitofauna na naszym terenie jest bardzo bogata i obfituje w rzadkie i ciekawe gatunki ptaków prawnie chronionych, jak żołna czy bielik. - Myślę, że wskazywanie miejsc, w których się gnieżdżą stwarza zagrożenie dla siedlisk ze strony człowieka. Niepokojone przez ludzi ptaki mogą porzucić miejsca gniazdowania i opuścić nasze rejony - mówi przyrodnik - Ciekawostką ornitologiczną w ostatnim okresie w rejonie Zaboru był biały żuraw. Ornitolodzy nie wiedzą skąd się wziął wśród szarych żurawi zwyczajnych biały osobnik. Zapewne nie jest to albinos, ani żuraw śnieżny z dalekiego wschodu. Być może jest to amerykański żuraw krzykliwy? Tylko skąd się on tu wziął..? - zastanawia się Pilch.

OLO

dscn1870

fot. Zbigniew Pilch

dscn1881

fot. Zbigniew Pilch

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najnowsze komentarze

 • Algorytm powiedział(a) Więcej
  No pewnie ze wszyscy internauci zadowoleni widać to po wpisach. Ile to będzie kosztowało... 4 minut temu
 • Ulęgałek powiedział(a) Więcej
  J / P  - dramat… Jeszcze ten nadworny bard jako tako trzymał tonacje, ale jak Panie z... 15 minut temu.
 • bob powiedział(a) Więcej
  Strefa PKP wioski komunikacja ok ale my w zielone gramy uprczywie realizowany bardzo drogi... godzinę temu.
 • Spirala powiedział(a) Więcej
  Ja się pytam po co obwieszano całe miasto kamerami, po co kupowano kamery i drony dla Straży... 2 godziny temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

21.07.2021 05:43 wrote:

Sprzedam ox bile (żółć spożywcza, bydlęca) firmy Allergy Research Group, 500 mg, 100 kapsułek. Uzupełnia naturalną funkcję żółci w wątrobie…

13.07.2021 10:02 wrote:

Stare Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy, Figurki, Rzeźby, Płaskorzeźby, Srebro, Sztućce, Tace, Świeczniki, Plat…

12.07.2021 16:43 wrote:

Posiadam Aparat w idealnym stanie , aparat praktycznie mało użytkowany .Kompakt cały w zestawie .Więcej info. Zapraszam Miejscowość: Środa Ś…

11.07.2021 09:00 wrote:

Kawalerka do wynajęcia. 1100 zł miesięcznie. Blok obok Biedronki. Od zaraz tel. 787 707 885…