wtorek 06.06.2023

Imieniny: IGORA Roberta Wiesława

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Za ile sprzedać samochód? Wycena największym problemem sprzedających

SkomentujCo trzeci sprzedający ma problem z wyceną własnego samochodu – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Bidcar. 16 proc. sprzedających określa wartość auta „na oko”. Inni robią to posiłkując się opiniami znajomych znających się na motoryzacji lub na podstawie kwoty zakupu. Ostatecznie połowa sprzedaje samochód za kwotę niższą od zakładanej.


Artur Kopania, współzałożyciel Bidcar z siedzibą w Środzie Śląskiej Artur Kopania, współzałożyciel Bidcar z siedzibą w Środzie Śląskiej

'


Z badania Rynek samochodów używanych w Polsce, przeprowadzonego na zlecenie platformy aukcyjnej samochodów używanych Bidcar wynika, że sprzedającym samochód zależy na uzyskaniu jak najlepszej ceny, ale też na tym, aby cały proces przebiegał bez zbędnych przeszkód i sprawnie. Jako największą trudność przy realizacji tych celów 32 proc. badanych wskazuje wycenę auta. Dla 16 proc. z nich problematyczne jest też samo przygotowanie oferty. 

Sprzedaż auta jak robota na cały etat

Kłopotliwa dla sprzedających jest też obsługa potencjalnych klientów. Kontakt z nimi sprawia trudność 16 proc. respondentów, natomiast dla 24 proc. problemem jest konieczność wielokrotnego pokazywania oferowanego auta. 

– Przygotowanie samochodu do sprzedaży,  jego wycena, zrobienie opisu a potem odpowiadanie na pytania kupujących jest zajęciem na cały etat – ocenia Artur Kopania, współzałożyciel Bidcar z siedzibą w Środzie Śląskiej, platformy aukcyjnej z samochodami używanymi. – Oddanie tego w ręce profesjonalistów – doświadczonych rzeczoznawców, jak ma to miejsce na naszej platformie – jest rozwiązaniem wygodnym dla sprzedających i bardziej wiarygodnym dla kupujących. Dzięki ściśle określonym standardom przeprowadzania inspekcji, udostępnianym raportom i dokumentacji fotograficznej, kupujący znają rzeczywisty stan faktyczny samochodu, który kupują – uzupełnia ekspert z Bidcar. 

01 156550af78395bf7ecb2bb3fb21835942

Warto też zaznaczyć, że opisy w ogłoszeniach przygotowywane przez amatorów są niekonkretne. Zachwalają samochód, a brakuje w nich potrzebnych, rzeczowych informacji.  

– Sprzedającemu trudno jest zachować pełną obiektywność, kiedy przygotowuje ogłoszenie własnego samochodu. Inaczej sprawa wygląda w wypadku oględzin i wyceny przez rzeczoznawcę. Jego zadaniem nie jest sprzedaż, ale merytoryczna ocena samochodu i określenie jego wartości. W raporcie rzeczoznawcy nie ma przemilczeń, powszechnych w ogłoszeniach. Pokazuje on rzeczywisty stan pojazdu, z jego wszystkimi defektami – podkreśla Artur Kopania z Bidcar. 

Wycena „na oko” i „co powie znajomy” 

Ponad połowa sprzedających określa wartość swojego samochodu na podstawie podobnych ogłoszeń, które znajdują w internecie. Co piąty korzysta z usług portali (11 proc.) lub firm (9 proc.) zajmujących się tym profesjonalnie. 

02 27c91c5c9f6860294f97f75f8ddf9a627

16 proc. respondentów przy określaniu wartości swojego auta strzelało – wyceniali je „na oko” i czekali na reakcję potencjalnych kupujących. Podobna liczba sprzedających sugerowała się sumą, za jaką kupili samochód lub prosiła o pomoc w wycenie znających się na motoryzacji znajomych. 

Co drugi sprzedał poniżej oczekiwań 

Ostatecznej weryfikacji wartości samochodu, bez względu na to w jaki sposób została określona, dokonuje rynek. Jak pokazuje przeprowadzone badanie, aż połowa sprzedających dostała za swoje auto mniej niż oczekiwała. Niektórzy (15 proc. respondentów) musieli wyraźnie obniżyć cenę – sprzedali samochód za mniej niż 94 proc. zakładanej kwoty. Okazuje się ponadto, że jest też niewielka grupa sprzedających, którzy nie doszacowali wartości swoich aut i ostatecznie otrzymali za nie kwoty wyższe, niż pierwotnie zakładane. 

Kierowcy w swojej większości nie są ekspertami od motoryzacji – choć pewnie lubią tak o sobie myśleć. Widać to chociażby na etapie określania wartości aut. Wyceniając swój samochód patrzą oni na ceny na portalach ogłoszeniowych, które często są zawyżone, przez co sami dodatkowo przyczyniają się do wzrostu cen ofertowych – zauważa Artur Kopania. – W Bidcar często powtarzamy, że nie ma złych samochodów, są tylko złe ceny. Każde dobrze wycenione auto zapewne znajdzie kupca. Za to oferty z cenami życzeniowymi zazwyczaj wiszą miesiącami i to właśnie one stają się wyznacznikiem dla innych sprzedających – dodaje Artur Kopania z Bidcar. 

03 dd8e03447560d1276bdb185078bba85c

Badanie Rynek samochodów używanych w Polsce przeprowadziła na zlecenie Bidcar pracownia badawcza Satisface. Badanie objęło 600 osób, które w ciągu ostatnich trzech lat kupiły bądź sprzedały samochód osobowy.

Artykuł zewnętrzny

Bidcar to pierwsza w Polsce internetowa platforma aukcyjna z samochodami używanymi dla klientów indywidualnych. Mogą oni zawierać transakcje zakupu i sprzedaży samochodów poprzez udział w licytacjach online. Na Bidcar wystawiane są wyłącznie auta, których stan techniczny jest potwierdzony wyceną rzeczoznawcy samochodowego, a nabywca dodatkowo uzyskuje za darmo wgląd w raport autoDNA na temat historii samochodu. Platforma stworzona została przez doświadczony zespół managerów z Europejskiego Centrum Remarketingu (ECR), który stoi m.in. za marką Poleasingowe.pl. Spółka ECR od kilku lat notuje dynamiczny wzrost, który potwierdza m.in. 1. miejsce w Polsce w rankingu Gazele Biznesu 2021 oraz miejsce w top 30 Diamentów Forbesa w 2022 roku.
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Na takie akcje straż miejska ma czas szkoda że na przejściu koło szkoły podstawowej nigdy nikogo ...
Nie wiem kto jest odpowiedzialny za organizacje dnia dziecka ale uwaga ludzie na scenie śpiewali ALKOHOLICZKA ...
Polecam wcześniej obejrzeć film 100 POLICJANTÓW zdradza TAJEMNICE polskiej Policji https://www.youtube.com/watch?v=Gg58n2DKlT4 gdzie autor oparł się na ...

Lokalne ogłoszenia drobne

03.06.2023 08:42 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI czy KOLEKCJI ANTYKÓW ... 603 - 567 - 304Kupię stare: Obrazy…

26.05.2023 12:50 wrote:

 Oferuję wapno nawozowe w cenie 25zł netto za tonę. Kontakt: 885 965 342…

24.05.2023 08:52 wrote:

Oferuję do wynajęcia garaż o pow 18m2 wyposażony w energię elektryczną.Garaż posadowiony jest w Środzie Śl ul. Wrocławska 18. Kontakt 79475…

16.05.2023 17:55 wrote:

Oferuję usługę drukowania dowolnego obrazu na każdej ścianie. Zamiast fototapety pod którą trzeba przygotować ścianę i później odpowiednio …

handlo trans

eko006