Do zdarzenia doszło w miniony weekend. Do Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej zgłosiła się kobieta, która poinformowała o zaginięciu swojego nieletniego syna. Młody mężczyzna opuścił miejsce zamieszkania nie informując nikogo, dokąd się wybiera. Po pewnym czasie kobieta otrzymała od niego niepokojącą wiadomość, sugerującą chęć targnięcia się na swoje życie, poprzez zażycie dużej ilości tabletek. Kobieta przekazała, że syn ma problemy natury psychiatrycznej, leczy się i przyjmuje leki na stałe.
- Po kilku nieudanych próbach, Policjantowi średzkiej jednostki udało się nawiązać połączenie telefoniczne z zaginionym. Młody mężczyzna doświadczał kryzysu psychicznego i emocjonalnego, co znacząco utrudniało z nim kontakt. Wysoki profesjonalizm i umiejętności średzkiego funkcjonariusza pozwoliły na utrzymanie stałego kontaktu telefonicznego, a następnie przeprowadzenie rozmowy z zaginionym. Podczas prowadzonej rozmowy Policjant wykazał się wysoką empatią, w efekcie czego uzyskał informację o otoczeniu, w którym znajdował się mężczyzna w potrzebie. Dobra znajomość topografii pozwoliła na zlokalizowanie miejsca przebywania zaginionego - informuje sierż. Izabela Jasińska z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej.
Tam niezwłocznie udali się funkcjonariusze Policji, a młody mężczyzna otrzymał niezbędną pomoc.
Ta historia miała szczęśliwe zakończenie. Pamiętaj, że proszenie o pomoc nie jest czymś, czego powinieneś się wstydzić. Każdy z nas może doświadczyć gorszych chwil. Ważne, aby wiedzieć, gdzie uzyskać pomoc.
Dla osób, które doświadczają kryzysu psychicznego i emocjonalnego zostały uruchomione specjalne infolinie:
- 116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00.
- 116 111 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
- 800 121 212 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.
Źródło: KPP w Środzie Śląskiej