niedziela 07.03.2021

Imieniny: Tomasza Felicyty

Zakład XEOS oficjalnie otwarty

Zakład XEOS oficjalnie otwarty

Wt, 01.10.2019 14:44

27 września 2017 r. na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej koło Środy Śląskiej wmurowano kamień węgielny. W grudniu 2018 r. zakończono budowę zakładu.Wczoraj odbyło się uroczyste otarcie Centrum Serwisowania i Napraw Silników Lotniczych XEOS.  Udział w wydarzeniu wzięli najwyżsi rangą przedstawiciele spółek, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polski oraz polskiego rządu, ambasador Republiki Federalnej Niemiec, a także lokalni samorządowcy i pracownicy firmy. - Chcemy zostawić swój ślad w historii lotnictwa i przyczynić do rozwoju opartej na wiedzy nowoczesnej gospodarki, której jednym z filarów jest przemysł lotniczy. Piszemy tę historię z całym naszym zespołem, czerpiąc z dziedzictwa naszych spółek założycielskich i stawiając czoła potrzebom branży oczekiwaniom klientów i wyzwaniom związanych z równoważonym rozwojem technologicznym i ochroną środowiska – mówił na otwarciu Stefan Schmuck, dyrektor operacyjny.

XEOS jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch globalnych liderów rynku lotniczego Lufthansy Technik oraz GE Aviation. Nowy zakład naprawia silniki produkcji GE Aviation używane w samolotach pasażerskich linii lotniczych oraz przedsiębiorstw transportu lotniczego – Zdecydowaliśmy się stworzyć wspólnie nowoczesne centrum serwisowe dla silników lotniczych GEnx-2B oraz GE9X. Dziś spełniamy to marzenie i z dumą stawiamy czoła dalszym wyzwaniom. XEOS to nowoczesne technologie światowej klasy rozwiązania oraz najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa – wyjaśniał Thomas Böttger, dyrektor zarządzający XEOS.

Zakład składający się z hali serwisowej, budynku socjalnego oraz otaczającej infrastruktury powstał w rekordowym czasie - 16 miesięcy. Budowę rozpoczęto  w sierpniu 2017 roku, a pracownicy wprowadzili się do obiektu na początku grudnia 2018 roku. Po kilku miesiącach próbnego rozruchu, podczas którego testowano specjalistyczne urządzenia oraz efektywność procesów i procedur, w kwietniu 2019 roku przyjęto do naprawy pierwszy komercyjny silnik. - W 2019 roku do naprawy trafi tu około 20 silników. Po osiągnięciu dojrzałości w 2023 roku zakład rocznie będzie naprawiał ich ponad 200 – informuje zarząd.

Obecnie trwa budowa własnej komory testowej, która usprawni pracę firmy,  a oddana do użytku zostanie na początku roku 2021. – Komora testowa silników XEOS będzie w stanie przygotować i testować w jednym miejscu silniki GEnx, a w przyszłości także GE9X. Nasza komora jest pierwszą i jak na razie jedyną na świecie zbudowaną celowo do testowania silnika GE9X, największego silnika na świecie. 13-metrowy budynek będzie jedną z najcichszych komór testowych na świecie z dwuścienną konstrukcją betonową - podkreślają członkowie zarządu.

Docelowo zakład zatrudni 600 pracowników. Obecnie zespół XEOS liczy ich 300. Są to osoby nie tylko ze Środy Śląskiej i Dolnego Śląska, ale z całej Polski i świata – o 12 narodowościach. - Duża cześć kadry produkcyjnej to osoby, które dopiero w centrum XEOS uczą się nowej branży. Umożliwia im to 1,5-roczne szkolenie teoretyczne i praktyczne prowadzone we własnym Centrum Szkoleniowym na wrocławskich Bielanach oraz podobnych zakładach za granicą – wyjaśniają pracownicy administracji.

XEOS oferuje swoim pracownikom nowoczesne i atrakcyjne środowisko pracy z zachowaniem najsurowszych standardów w zakresie bezpieczeństwa pracy i wymaganych kwalifikacji. Długoterminowa perspektywa zatrudnienia jest jednym z kluczy do sukcesu firmy, która będzie ściśle współpracować z uczelniami wyższymi w regionie.

(kb) / fot. kb
powrót na górę
 • taka jest powiedział(a) Więcej
  Jak patrzę na te komentarze jedno mi się nasuwa - historia jest historią i nie zmienicie jej 8 godzin temu.
 • Pasazer powiedział(a) Więcej
  Dobrze się dogadują tylko autobusów coraz mniej w tym roku nie ma możliwości komunikacji miało być... 9 godzin temu.
 • XD powiedział(a) Więcej
  Synem swojej matki 10 godzin temu.
 • Lipiec powiedział(a) Więcej
  Jak się służy wrogom i okupantom Polski . To jakim jest się synem.? 10 godzin temu.
 • Równowaga powiedział(a) Więcej
  A ty co za dużo na weekend samogonu pokosztowałeś? Pisz wyraźnie o co ci chodzi, bo bełkotu czytać nikt nie chce! 10 godzin temu.
 • Arek powiedział(a) Więcej
  Połowa stacji Tvn to dzieci i wnuki ubeków. To ci nie przeszkadza? . Chodzi o to czy dzieci potępiają złe... 11 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

26.02.2021 10:19 wrote:

Firma w Malczycach poszukuje osoby na stanowisko pracownika administracyjno - biurowego: OFERUJEMY: - atrakcyjne wynagrodzenie - stabiln…

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …