sobota 06.03.2021

Imieniny: Róży Wiktora

Zamiast wyrzucać, podziel się!

Zamiast wyrzucać, podziel się!

Wt, 16.02.2021 11:32

Aż pięć lodówek społecznych pojawiło się w naszym powiecie w ostatnim czasie. Kto może z nich korzystać i co w nich znajdziemy?Lodówka społeczna to inaczej jadłodzielnia i ta nazwa doskonale wyjaśnia idę tej akcji. Jeśli mamy nadwyżkę jedzenia dzielimy się nim. Głównie chodzi o to, aby żywność się nie marnowała. Korzystać mogą wszyscy, którzy mają potrzebę lub ochotę. Chociaż, jak można zauważyć, inicjatorzy postawienia lodówek w naszym powiecie, głównie myślą o osobach będących w potrzebie.

Pierwsza w Miękini

Urządzenia w naszym powiecie postawiono dzięki współpracy z Fundacją Weźpomóż.pl. Pierwsza lodówka pojawiła się we wrześniu 2020 roku przy budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miękini. W tym roku doszły dwie kolejne: w Wilkszynie i w Lutyni, które umiejscowiono przy świetlicach wiejskich.

Zdecydowaliśmy się na trzy lokalizacje, ponieważ wiemy, że w każdej części gminy są mieszkańcy potrzebujący wsparcia, a z drugiej strony, są tam chętni do dzieleniem się żywnością. Pomysł okazał się trafiony. Mogę powiedzieć, że mieszkańcy wręcz nie mogli się doczekać ich uruchomienia. Jest to bardzo budujące, ponieważ pokazuje jak wielką empatią i wrażliwością na problemy społeczne reagują mieszkańcy naszej gminy. Hasło jadłodzielni to jedz, dziel się i częstuj! i tak funkcjonujemy z powodzeniem w naszej gminie od kilku miesięcy – mówi Monika Międzyrzecka, kierownik GOPS-u w Miękini. 

W październiki lodówki społeczne uruchomiono w Udaninie, w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz przy dworcu autobusowym w Środzie Śląskiej. Pierwsza pojawiła się z inicjatywy miejscowego ośrodka pomocy. Inicjatorem średzkiej byli Państwo Krzyżanowscy, wspierani przez burmistrza i średzki GOPS.

Dziel się i częstuj!

Cztery lodówki są otwarte i dostępne całą dobę. W Udaninie można z niej  korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.00.

Do lodówki można przynieść różne produkty. Przede wszystkim muszą one jednak mieć ważną datą przydatności do spożycia. Ciasta czy zupy powinny być zapakowane w jednorazowe, szczelne pojemniki z dokładną datą przygotowania i opisem. W jadłodzielni nie powinniśmy natomiast zostawiać potraw zawierających surowe mięso, surowych jajek, otwartych konserw i słoików z przetworami. Zasady korzystania ze społecznych lodówek są umieszczone na ich drzwiach.

W regulaminie średzkiej znalazły się jeszcze inne cenne zapisy:

Nie bierz wszystkiego - dziel się jedzeniem z innymi potrzebującymi.

Jeżeli w przygotowanym przez Ciebie posiłku występują alergeny napisz to na opakowaniu.

Nie niszcz lodówki, nie obklejaj jej swoimi ulotkami.

Każdy może wesprzeć

W gminie Miękinia, jak to już było wspomniane, nie ma kłopotu z zapełnieniem lodówki. – Bardzo ważnym aspektem jest współpraca ze sklepami Dino w naszej gminie. Dzięki temu nasze lodówki są systematycznie zapełniane, jednak to mieszkańcy stanowią główny motor napędowy całej akcji, oni są darczyńcami i konsumentami. Taki był nasz cel i jesteśmy dumni z tego, że aż w trzech miejscach naszej gminy możemy uznać projekt za sukces – dodaje kierownik Monika Międzyrzecka. 

Mieszkańcy Środy Śląskiej czasami mogą zobaczyć puste półki w lodówce. Może to wiązać się z większą liczbą osób potrzebujących. Restaurator, a zarazem Inicjator, Michał Krzyżanowski wspiera również jej zaopatrzenie. – W okresie zimowym zapewniamy posiłki regeneracyjne dla firm i  jak tylko możemy zawozimy również kilkanaście porcji do lodówki. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb! To wspaniała i potrzebna inicjatywa, tylko wymaga zaangażowania nas wszystkich. Nie możemy przechodzić obojętnie, patrzyć jak świeci pustkami i liczyć, że ktoś zrobi to za nas. Warto pamiętać, że my też kiedyś możemy potrzebować z niej skorzystać – podkreśla Krzyżanowski.

Jeśli myślisz o postawieniu takiej lodówki w swojej okolicy lub masz uwagi do funkcjonującej,  skontaktuj się fundacją: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OLO / fot. GOPS w Miękini
powrót na górę
 • Jojo powiedział(a) Więcej
  Po co zdrowi lekarze noszą w takim razie maseczki np u dentysty? Po co chirurdzy operują w maseczkach? ... godzinę temu.
 • Nutka powiedział(a) Więcej
  Tak wygląda zabieranie ludziom wolności, a ten który doniósł na sąsiada myśli że jego to nie dotyczy.... 2 godziny temu.
 • Tomasz Strożek powiedział(a) Więcej
  Witam,
  w imieniu zainteresowanych proszę o aktualizację informacji. Jaki jest dalszy plan działań i... 11 godzin temu.
 • Wróżka powiedział(a) Więcej
  Te wasze transmisje pożal sie Boże, z opóźnieniem po 20 minut, i zacinającym się obrazem, możecie sobie... 12 godzin temu.
 • Danka powiedział(a) Więcej
  W przypadku skazania prawomocnym wyrokiem urzędującego wójta - ocena skutków tego zdarzenia następuje... 12 godzin temu.
 • malczycki powiedział(a) Więcej
  Jedno jest pewne. Wyrok pierwszej instancji zapadł. Znając zawziętość tego małego człowieka pewnie się... 13 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

26.02.2021 10:19 wrote:

Firma w Malczycach poszukuje osoby na stanowisko pracownika administracyjno - biurowego: OFERUJEMY: - atrakcyjne wynagrodzenie - stabiln…

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …