środa 16.06.2021

Imieniny: Aliny Benona

Zamiast wyrzucać, podziel się!

Zamiast wyrzucać, podziel się!

Wt, 16.02.2021 11:32
 •  

Aż pięć lodówek społecznych pojawiło się w naszym powiecie w ostatnim czasie. Kto może z nich korzystać i co w nich znajdziemy?


Lodówka społeczna to inaczej jadłodzielnia i ta nazwa doskonale wyjaśnia idę tej akcji. Jeśli mamy nadwyżkę jedzenia dzielimy się nim. Głównie chodzi o to, aby żywność się nie marnowała. Korzystać mogą wszyscy, którzy mają potrzebę lub ochotę. Chociaż, jak można zauważyć, inicjatorzy postawienia lodówek w naszym powiecie, głównie myślą o osobach będących w potrzebie.

Pierwsza w Miękini

Urządzenia w naszym powiecie postawiono dzięki współpracy z Fundacją Weźpomóż.pl. Pierwsza lodówka pojawiła się we wrześniu 2020 roku przy budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miękini. W tym roku doszły dwie kolejne: w Wilkszynie i w Lutyni, które umiejscowiono przy świetlicach wiejskich.

Zdecydowaliśmy się na trzy lokalizacje, ponieważ wiemy, że w każdej części gminy są mieszkańcy potrzebujący wsparcia, a z drugiej strony, są tam chętni do dzieleniem się żywnością. Pomysł okazał się trafiony. Mogę powiedzieć, że mieszkańcy wręcz nie mogli się doczekać ich uruchomienia. Jest to bardzo budujące, ponieważ pokazuje jak wielką empatią i wrażliwością na problemy społeczne reagują mieszkańcy naszej gminy. Hasło jadłodzielni to jedz, dziel się i częstuj! i tak funkcjonujemy z powodzeniem w naszej gminie od kilku miesięcy – mówi Monika Międzyrzecka, kierownik GOPS-u w Miękini. 

W październiki lodówki społeczne uruchomiono w Udaninie, w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz przy dworcu autobusowym w Środzie Śląskiej. Pierwsza pojawiła się z inicjatywy miejscowego ośrodka pomocy. Inicjatorem średzkiej byli Państwo Krzyżanowscy, wspierani przez burmistrza i średzki GOPS.

Dziel się i częstuj!

Cztery lodówki są otwarte i dostępne całą dobę. W Udaninie można z niej  korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.00.

Do lodówki można przynieść różne produkty. Przede wszystkim muszą one jednak mieć ważną datą przydatności do spożycia. Ciasta czy zupy powinny być zapakowane w jednorazowe, szczelne pojemniki z dokładną datą przygotowania i opisem. W jadłodzielni nie powinniśmy natomiast zostawiać potraw zawierających surowe mięso, surowych jajek, otwartych konserw i słoików z przetworami. Zasady korzystania ze społecznych lodówek są umieszczone na ich drzwiach.

W regulaminie średzkiej znalazły się jeszcze inne cenne zapisy:

Nie bierz wszystkiego - dziel się jedzeniem z innymi potrzebującymi.

Jeżeli w przygotowanym przez Ciebie posiłku występują alergeny napisz to na opakowaniu.

Nie niszcz lodówki, nie obklejaj jej swoimi ulotkami.

Każdy może wesprzeć

W gminie Miękinia, jak to już było wspomniane, nie ma kłopotu z zapełnieniem lodówki. – Bardzo ważnym aspektem jest współpraca ze sklepami Dino w naszej gminie. Dzięki temu nasze lodówki są systematycznie zapełniane, jednak to mieszkańcy stanowią główny motor napędowy całej akcji, oni są darczyńcami i konsumentami. Taki był nasz cel i jesteśmy dumni z tego, że aż w trzech miejscach naszej gminy możemy uznać projekt za sukces – dodaje kierownik Monika Międzyrzecka. 

Mieszkańcy Środy Śląskiej czasami mogą zobaczyć puste półki w lodówce. Może to wiązać się z większą liczbą osób potrzebujących. Restaurator, a zarazem Inicjator, Michał Krzyżanowski wspiera również jej zaopatrzenie. – W okresie zimowym zapewniamy posiłki regeneracyjne dla firm i  jak tylko możemy zawozimy również kilkanaście porcji do lodówki. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb! To wspaniała i potrzebna inicjatywa, tylko wymaga zaangażowania nas wszystkich. Nie możemy przechodzić obojętnie, patrzyć jak świeci pustkami i liczyć, że ktoś zrobi to za nas. Warto pamiętać, że my też kiedyś możemy potrzebować z niej skorzystać – podkreśla Krzyżanowski.

Jeśli myślisz o postawieniu takiej lodówki w swojej okolicy lub masz uwagi do funkcjonującej,  skontaktuj się fundacją: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OLO / fot. GOPS w Miękini

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


 • Policjant powiedział(a) Więcej
  Skad ty pajacu mozesz wiedziec oczym gadaja bezmózgi jeti ktory zazdrosci bo sam nic niema... 4 godziny temu.
 • igi powiedział(a) Więcej
  Może i dobrze się złożyło - pan N, będzie miał aż i tylko dwa lata aby pokazać kto on.... 5 godzin temu.
 • bolekilolek powiedział(a) Więcej
  nie ma na kogo głosować ... maryja jak zostanie wybrany to będzie przez skype zdalnie się... 7 godzin temu.
 • bolekilolek powiedział(a) Więcej
  nie ma na kogo głosować ... maryja jak zostanie wybrany to będzie przez skype zdalnie się... 7 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Lokalne ogłoszenia drobne

09.06.2021 12:42 wrote:

Witam , szukam pana rencista emeryt do prac koserwatorskich 1-2 razy w tygodniu  w Srodzie Slaskieji Tel 885176463 …

08.06.2021 16:04 wrote:

Potrzebny fachowiec złota rączka praca koserwacyjna , malowanie drobne naprawy raz w tygodniu rencista emeryt mile widzany.…

06.06.2021 10:40 wrote:

Zlecę remont pokrycia dachowego dach płaski hala magazynowa około 750 m2, w Środzie Śląskiej tel. 502386734 marekszu@wp.pl  …

06.06.2021 08:40 wrote:

Wynajmę mieszkanie w centrum Środy Śląskiej,  56 m2- 3 pokoje, kuchnia, osobna łazienka i toaleta. Mieszkanie ciepłe, słoneczne, umeblowane…