poniedziałek 10.08.2020

Imieniny: Bogdana Borysa

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Zatruła się czadem... Strażacy przypominają o zasadach bezpieczeństwa w sezonie grzewczym!

Zatruła się czadem... Strażacy przypominają o zasadach bezpieczeństwa w sezonie grzewczym!

25.10. 2019

Odkąd zaczął się sezon grzewczy, niemal każdego dnia strażacy otrzymują zgłoszenia dotyczące niebezpiecznych zdarzeń dla zdrowia i życia mieszkańców.

Dlatego Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej oraz Prezes Krajowej Izby Kominiarskiej przypominają o obowiązkach związanych z bezpieczeństwem w sezonie grzewczym.

- Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców  – czytamy w komunikacie Krajowej Izby Kominiarskiej.

Straż Pożarna co roku odnotowuje kilka tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. Dane statystyczne KG PSP przedstawiają, że w roku 2018 odnotowano 15.882 pożary od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 257 pożarów od urządzeń na paliwa ciekłe i 546 od urządzeń na paliwa gazowe. 

Akcja CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwową Straż Pożarną zachęca do montowania w pomieszczeniach urządzeń elektrycznych, które poinformują nas o wystąpieniu zagrożenia wynikającego z pojawienia się w domu „cichego zabójcy” jakim jest czad.

Pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi akcję społeczną ZAPROŚ KOMINIARZA, która ma na celu zachęcenie właścicieli budynków do wezwanie kominiarza, który wykona zalecany przegląd przewodu kominowego.

Kominy - instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej  kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada  bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków  ubezpieczenia domu  – informuje Krajowa Izba Kominiarzy.

Jak już wspominaliśmy, w sezonie grzewczym strażacy otrzymują zgłoszenia bardzo często, czego dowodem są poniższe zdarzenia odnotowane przez średzkich strażaków w ostatnich dniach.

Zadymienie przyczyną włączenia czujki

22 października, po północy, czujka alarmująca o wystąpieniu zagrożenia została uruchomiona w lokalu mieszkalnym  w Cesarzowicach. - Na miejscu stwierdzono, że w pomieszczeniach kotłowni doszło do zadymienia, które spowodowało włączenie urządzenia - informuje Dariusz Domaradzki rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej.

Zatrucie tlenkiem

23 października jedna z lokatorek budynku wielorodzinnego w Ciechowie zatruła się czadem. - Strażacy otrzymali zgłoszenie o godzinie 20:30, dotyczyło ono zatrucia tlenkiem węgla podczas korzystania z łazienki. W pomieszczeniu uruchomiła się czujka alarmująca o wystąpieniu czadu. Kobieta opuściła budynek samodzielnie, jednak uskarżając się na objawy zatrucia. W budynku wyłączono piec oraz wywietrzono pomieszczenia. Zalecono przegląd przewodu kominowego oraz pieca gazowego  – wyjaśnia rzecznik KP PSP.

Nieszczelny przewód kominowy

24 października, przed godziną 16:00, dyżurny KP PSP w Środzie Śląskiej otrzymał informację o  zadymieniu w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego przy ul. Tadeusza Kościuszki w Środzie Śląskiej. - Lokatorzy opuścili mieszkania samodzielnie. Przyczyną pożaru był nieszczelny przewód kominowy, z którego w jednym z mieszkań wydobywał się dym. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenie, wywietrzeniu pomieszczeń oraz wykonaniu pomiarów mających na celu ustalenie czy w pomieszczeniach znajduje się czad. Urządzenie wykazało niebezpieczne stężenie w mieszkaniu, gdzie ulatniał się dym oraz na klatce schodowej. Właścicielowi budynku zalecono wezwanie kominiarza oraz wstrzymanie się z użytkowaniem pieca do czasu jego naprawy – czytamy w raporcie KP PSP.

Fałszywy alarm

Dzisiaj, w godzinach porannych, strażacy otrzymali zgłoszenie dot. pożaru sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Piotrowice. Tym razem alarm był fałszywy...

(kb) / fot. OSP Miękinia, zdj. ilustracyjne

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Nikt nie przebije biedronki
Biedronki nikt nie przebije
Bohdan Urbankowski - Gniazdo Polskie. Wydawnictwo Biały Kruk. Wspaniałe eseje o Polsce i Polakach. G...
100%%%popieram. Brakuje nazista rządzącym przy****sow do zakładania ludziom pampersów na twarz......

Lokalne ogłoszenia drobne

29.07.2020 10:26 wrote:

Witam, zlecę rozbiórkę murowanych komórek lokatorskich. Jako formę zapłaty proponuję odbiór cegieł z rozbiórki. Czerwona cegła wypalana. Zap…

29.07.2020 06:23 wrote:

Kupię dom wolnostojący / szeregówka. W związku ze zmianą pracy poszukuję domu na terenie Środy Śląskiej. Tel 785 558 716…

27.07.2020 11:15 wrote:

SKUPUJĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ ! Interesują mnie do kupienia stare: Obrazy, Ik…

26.07.2020 12:46 wrote:

Zginął 3 letni kocurek- Edek. Bury pręgowany na bokach wzór kół. białe łapy, miauczy donośnie i upierdliwie. Proszę o pomoc.…