Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

„Zbiory rozmyte” - wernisaż wystawy w średzkim muzeum

„Zbiory rozmyte” - wernisaż wystawy w średzkim muzeum

17.12. 2019
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

W Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej trwają przygotowania do kolejnej interesującej wystawy. Tym razem zabytkowe mury placówki przyozdobią niezwykłe prace Moniki Aleksandrowicz.

Monika Aleksandrowicz - absolwentka Wydziału Malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (1999) oraz Filozofii na wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego (2001). Dyplom w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej (aneks z ceramiki artystycznej w pracowni prof. Stanisława Szyby).

W dorobku artystycznym Moniki Aleksandrowicz znajduje się ponad 50 wystaw zbiorowych, sympozja poświęcone sztuce konceptualnej oraz ekspozycje indywidualne, które organizowane i prezentowane były między innymi: w Belgii, Hiszpanii, Islandii, Norwegii i w Polsce – Warszawie, Wrocławiu, Toruniu, Zielonej Górze, Lesznie, Lublinie i Lubinie.

Próba uchwycenia twórczości Moniki Aleksandrowicz przy pomocy standardowych narzędzi krytycznych nastręcza pewne trudności. Opis rozmywa się, ponieważ szeroki zakres zainteresowań artystki nie ułatwia zadania. Z jednej strony mamy tu refleksję na temat semantyki i konceptualną hiperprecyzję odsyłającą w pobliże takich obszarów jak poezja konkretna, książka artystyczna czy liberatura, z drugiej natomiast opowieść o rozpadzie znaku, jako takiego czy niemożnego opisu w ogóle. O ile w pracach konceptualnych Aleksandrowicz pozostawia jeszcze odbiorcy odrobinę komfortowej ciszy, niezbędnej do kontemplacji, o tyle w twórczych modulacjach rzeczywistości czy podczas igrania z kategorią przypadku, niepokój publiczności uruchamia się niemal natychmiast i jest konwulsyjny. I choć Bretonowskie porzekadło „piękno będzie konwulsyjne, albo nie będzie go wcale” artystka przekracza o całą epokę, sztuka autorki „Zbiorów rozmytych” wydaje się być szczególnie blisko człowieka, jego lęków, ograniczeń, niedoskonałości, wreszcie błędu, który przeraża w tym samym stopniu, co inspiruje. Monika Aleksandrowicz podąża własną ścieżką, unikając łatwych patentów, stąd jednoznaczna kategoryzacja jej twórczości nie jest możliwa. Poszukiwanie języka staje się językiem.

Marcin Karnowski

Wernisaż wystawy pt. „Zbiory rozmyte” odbędzie się 21 grudnia 2019 r. o godzinie 16.00, a jeśli z jakiegoś powodu nie będziecie mogli w nim uczestniczyć, a jesteście zainteresowani twórczością Moniki Aleksandrowicz, będziecie mogli zobaczyć jej działa jeszcze do 13 stycznia 2020 r.

(rol/mpr)

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację