wtorek 20.04.2021

Imieniny: Czesława Agnieszki

Zero tolerancji - zasłaniajmy usta i nos!

Zero tolerancji - zasłaniajmy usta i nos!

Wt, 13.10.2020 11:22
 •  

Od 10 października 2020 r. w całym kraju obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej m.in. na drogach, placach, targowiskach, w sklepach oraz w środkach transportu publicznego. Z obowiązku tego będą zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy osoby ignorują restrykcje i ograniczenia. W takich przypadkach funkcjonariusze stanowczo egzekwują stosowanie się do obwiązujących przepisów. Żebyśmy wszyscy zatrzymali rozprzestrzenianie się epidemii, musimy stosować się ściśle do zaleceń.

Dotychczas w Polsce funkcjonowały trzy strefy: zielona, żółta i czerwona. Od soboty 10 października 2020 r. obostrzenia ze stref żółtych zostają rozszerzone na cały kraj, tak jak dotychczas istnieje strefa czerwona ze specjalnymi zasadami. Policjanci na terenie powiatu średzkiego w ramach działań, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, prowadzą intensywne kontrole różnych miejsc w przestrzeni publicznej, w których obowiązuje konieczność zakrywania nosa i ust.

W każdym przypadku naruszenia przepisów policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, czy złoży wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego. Zgodnie z kodeksem wykroczeń funkcjonariusz może nałożyć na taką osobę mandat w wysokości do 500 złotych.

Dotychczas w walce z wirusem COVID-19 pomagają policjantom funkcjonariusze Straży Miejskiej i Gminnej, gdzie w ramach patroli odwiedzają osoby objęte kwarantanną i sprawdzają, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na osoby, które kwarantanny nie przestrzegają.

Należy przypomnieć również, że w celu ułatwienia nadzoru nad osobami przebywającymi w izolacji domowej została przygotowana specjalna aplikacja pn. „Kwarantanna domowa”, która jest darmowa, bezpieczna i dostępna na systemy Android i iOS. Wszystkie podejmowane przez policjantów działania w tym trudnym dla nas wszystkich okresie mają na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa na terenie powiatu oraz kraju.

ISTOTNE NOWE ZASADY I OBOSTRZENIA - ich nieprzestrzeganie łączy się z narażeniem zdrowia i życia dla innych osób,  więcej informacji o obostrzeniach znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow)

ZASŁANIANIE UST I NOSA

Obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie całego kraju – w przestrzeni publicznej:

 • w środkach transportu publicznego,
 • na drogach, placach, na terenie cmentarzy, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
 • na terenie nieruchomości wspólnych,
 • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej m.in.: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, oświaty, handlu, gastronomii, obsługi bankowej, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym , drogowy, lotniczym , morskim
 • w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonej na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu ( z wyłączeniem osób sprawujących kult).

HANDEL

 • obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

TRANSPORT ZBIOROWY

Obecnie pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:

 • 100% liczby miejsc siedzących albo
 • 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
 • obowiązek zakrywania ust i nosa.

GASTRONOMIA

Obecnie w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos. Istnieje limit: 1 osoba na 4 m kw.

KOŚCIOŁY

 • jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.
 • jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Postępujmy odpowiedzialnie, respektujmy ograniczenia i nie narażajmy innych osób na utratę zdrowia lub życia.

Źródło: Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej
asp. szt. Marta Stefanowska
powrót na górę
 • Kowal powiedział(a) Więcej
  Właśnie,że nie jezdziłem....miałem szofera,ha,ha 2 godziny temu.
 • no tak powiedział(a) Więcej
  Skatepark i osiedle przerosły Pana Inżyniera. Teraz... 2 godziny temu.
 • Felek powiedział(a) Więcej
  Tanio to są jagody w lesie...Ale też nie są za darmo... 3 godziny temu.
 • Gałowiak powiedział(a) Więcej
  Kowal nie pamiętasz jak Ci prawko zatrzymali za... 3 godziny temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

30.03.2021 09:27 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, DOMU, KOLEKCJI - GOTÓWKA od ręki - SZYBKI KONTAKT i DOJAZD ! Kupię Stare Obrazy, Obr…

29.03.2021 04:41 wrote:

Oferuję:- wycinkę drzew,- zrąbkowane gałęzi z wywozem,- przygotowywanie działek pod inwestycję,- karczowanie pni,- usługi melioracyjne,- tr…

18.03.2021 11:20 wrote:

SKUPUJĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ ! ZDECYDOWANIE KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE od ręk…

14.03.2021 17:54 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. po likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadz…