Wśród nas żyją osoby, które z różnych względów potrzebują pomocy innych ludzi. Okres jesienno-zimowy jest tym czasem, w którym ta pomoc jest szczególnie ważna. Nierzadko zwykłe zainteresowanie wystarczy, by kogoś uratować. Dlatego też średzcy policjanci, w związku z okresem zimowym i spadkami temperatur, prowadzą wzmożone działania ukierunkowane na przeciwdziałanie zagrożeniom życia i zdrowia osób w kryzysie bezdomności, bezradnych czy samotnych. Zagrożenie to dotyczy również osób przebywających na wolnym powietrzu lub w opuszczonych i nieogrzewanych pomieszczeniach znajdujących się pod wpływem alkoholu, bądź innych podobnie działających środków.
Średzcy policjanci jak co roku realizują zadania w ramach akcji „ZIMA”. Głównym celem działań jest zapewnienie pomocy i ochrony osobom pozostającym w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Mundurowi współpracują również w tym zakresie z instytucjami pomocowymi. Funkcjonariusze m.in. sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać i gromadzić się osoby potrzebujące pomocy takie, jak np. parki miejskie, ogródki działkowe, dworce PKS i PKP, czy pustostany.
Niestety, nie wszyscy potrzebujący chcą skorzystać z oferowanej pomocy. Dlatego pamiętajmy, że każdy kto posiada wiedzę, gdzie mogą przebywać osoby w potrzebie, które znalazły się w trudnym położeniu, powinien powiadomić właściwe służby, aby te w sposób adekwatny do ich uprawnień mogły zająć się sprawą.
W tym celu warto skorzystać z narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna wymagająca pomocy”.
Wszystkie podejmowane przez mundurowych działania mają charakter pomocowy i w związku z tym policjanci, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, udzielają informacji oraz wszelkiego wsparcia w dotarciu do placówek pomagających osobom w kryzysie bezdomności, a także innym osobom wymagającym opieki.
Średzcy policjanci zwracają się z prośbą do wszystkich mieszkańców naszego powiatu, aby w przypadku napotkania w okresie zimy osób potrzebujących pomocy, samotnych, niepełnosprawnych lub nietrzeźwych, których pozostawienie na mrozie może skończyć się tragicznie, nie zwlekali REAGOWALI i DZWONILI pod numer alarmowy 112. Policjanci niezwłocznie podejmą stosowne czynności.
sierż. Izabela Jasińska
p.o. Oficera Prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Środzie Śląskiej
1. <Lepszy dobór kadry....< To teoria, a praktyka jest taka, że UM zmienił się ...